Muhabbet Kuşum Delirdi

Muhabbet kuşumu 40 günlükken aldım. Şu an yaklaşık 1 yaşına girdi. 4-5 ay öncesine kadar gayet iyi ilgileniyordum bayağı pamuk prenses gibiydi. Sonra alt kısımdaki yemliğinden yem kafes tülünün yukarısından aşağı atıyordu, suluğa kusuyordu. Benim parmağıma da kusuyordu, dans falan ediyordu ileri geri yapıyordu kusarken. Şimdi ise yemleri alıyor, kafes tabanına, dışarısına, suluğuna kusuyor. Beni tamamen unutmuş gibi davranıyor. Akşamları yanına geldiğimde bağırıyor, feryat ediyor, kızma sesleri falan yapıyor. Bugün gündüz tülünü değiştirdim tülünü değiştirken nazik olmama rağmen psikolojik sorunları var gibi kızgınlık içinde bağırdı, elimi falan ısırdı. Ona inat ve de benden zarar gelmediğini göstermek için parmağımı iyice içeri soktum 2,3 dk ısırmaya çalıştı, sonra sıkıldı. Yanına her ne zaman gelsem kızgın sesler çıkarıyor taki yemini bitirene kadar. Yemi bitince yalakalık yapıp ilgimi çekmek için tünekten tüneğe zıplıyor, benim olduğum taraftaki tellere tırmanıyor. Geçenlerde fark ettim suluğun olduğu yerin üsrüne gelip ters dönüyor kustuğu suluğun su içilen kısımlarını falan ısırıyor. Son günlerde kafasını sürekli tüneğe şiddetle çarpıştırmaya başladı durduk yere. Tellere de kafa atıyoor ya da durduk yere telleri ısırıyor. Yereok yem döktüğü için tülü az daha yukarı çekiyorum çektikten sonra ona da sinirleniyor falan. Aşağı indirince de her tarafı yem yapıyor. Suluğuna sürekli kustuğu için yetişemiyorum ve koku yapıyor. Bunların kızgınlık dönemine girdiğinden dolayı olduğunu düşünüyorum. Yavruyken gagası tozmavimsiydi. Şimdi de çok az alttan mavilik var ama neredeyse tamamen beyaz gagası. Burada daha önce cinsiyetini sormuştum. %100 dişi demişlerdi. Kuşum sizce ilgi veya eş mi istiyor(kızgınlıkta olduğunu düşünüyorum) yoksa akli melekelerini mi yitirdi?

Kuşum beyaz ve çok az alttan mavimsi bir kuş. Gagası hiç kagverengiye dönmedi. Sorduğum kişiler bazı kuşlar öyke olabiliyor demişlerdi.

Ayrıca kafesin içinde bana saldırabilirken kapısını açtığımda asla kaçmıyor, direkt bana uçuyor ve başka bir yere koyduğumda bana uçuyor. Beni sevdiğini ama depresyonda olduğunu da düşünmüyor değilim :D. Benden korkusu bu arada asla yok. Korkak bir kuş değil.

yakında yumurtlayacak ve kafesin bir yerini yuva edinmiş. Yuvasını kıskandığı için o hareketleri yapıyor. Bırakın yumurtlasın yumurtaya da yatsın. Müdahale etmeyin. Eş almayı düşünebilirsiniz. Ama ayrı bir kafeste durmalı bir süre yoksa dişşi onu öldürür.

Merhaba,
Öncelikle olaylara duygusal olarak bakmayalım. Kuşunuzun hasta olma ihtimali de var.

Yukarıdaki siteye kuşunuzun güncel halinin videosunu yükler misiniz.. Ayrıca beyaz peçete üzerine yaptığı 6-7 tane yeni dışkısının fotoğrafını paylaşın. Fotoğraf için hızlıresim.com sitesini kullanabilirsiniz.

Merhaba,
Öncelikle olaylara duygusal olarak bakmayalım. Kuşunuzun hasta olma ihtimali de var.

Yukarıdaki siteye kuşunuzun güncel halinin videosunu yükler misiniz.. Ayrıca beyaz peçete üzerine yaptığı 6-7 tane yeni dışkısının fotoğrafını paylaşın. Fotoğraf için hızlıresim.com sitesini kullanabilirsiniz.

yakında yumurtlayacak ve kafesin bir yerini yuva edinmiş. Yuvasını kıskandığı için o hareketleri yapıyor. Bırakın yumurtlasın yumurtaya da yatsın. Müdahale etmeyin. Eş almayı düşünebilirsiniz. Ama ayrı bir kafeste durmalı bir süre yoksa dişşi onu öldürür.
Kafeste yumurtlayacağı yer yok ama. Kuş ilk defa bugün bu kadar sinirlendi ama düzenli olarak yem atma hareketlerini vs sergiliyordu zaten. 1 saat tülünü az aşağı indirsem geldiğimde her yeri yem halinde bulurum.

Yer olup olmaması önemli değil. Mecburen herhangi bir yere yumurtlayacaktır.
Peki gerçekten yumurtası var gibi mi görünüyor? Önceden de pek çok kuş baktım bir kuşumu yetişkin halde almıştım gagası kahverengi ve kuş aşırı sinirli ve kızgındı ancak hiç yumurtlamamıştı. Ayrıca bizimkinde halsizlik durumu da yok. Koşturuyor her yere.

@Selçuk YÜKSEL @💙BirdLover💙 keşke yorum yaptığınız konuda aktif olsanız ya takipçisi olmayacağınız konuya yorum bırakmasanız. Aradan günaşırı zaman geçmiş ben sizin hala yanıt vermenizi bekliyorum.
Hocam biz mesaiyle çalışan bu işten para kazanan insanlar değiliz. Yardıma ihtiyacı olan kişilere gönüllü yardımcı oluyoruz. Siz süleyman beyi etiketlediğinizden onun cevap vermesini istediğiniz sonucunu çıkardım ve belkide benim bilgime güvenmiyor olabilir dedim.
Peki gerçekten yumurtası var gibi mi görünüyor? Önceden de pek çok kuş baktım bir kuşumu yetişkin halde almıştım gagası kahverengi ve kuş aşırı sinirli ve kızgındı ancak hiç yumurtlamamıştı. Ayrıca bizimkinde halsizlik durumu da yok. Koşturuyor her yere.
Yumurtlama ihtimali yüksek evet. Siz ona probiyotik, multi vitamin ve amino asit desteği verin. Yumurtlasın. Hatta kafes tabanına bir folluk koyabilirsiniz oraya yumurtlasın ve kuluçkaya yatsın. O hissi yaşasın hayvan. kendisi kalkana kadar da yatmaya devam etsin. Eş almayı düşünebilirsiniz.Ama şuan yanına atacağınız her kuşu öldürür. Ayrı kafes varsa bir erkek alın.

Hocam biz mesaiyle çalışan bu işten para kazanan insanlar değiliz. Yardıma ihtiyacı olan kişilere gönüllü yardımcı oluyoruz. Siz süleyman beyi etiketlediğinizden onun cevap vermesini istediğiniz sonucunu çıkardım ve belkide benim bilgime güvenmiyor olabilir dedim.

Yumurtlama ihtimali yüksek evet. Siz ona probiyotik, multi vitamin ve amino asit desteği verin. Yumurtlasın. Hatta kafes tabanına bir folluk koyabilirsiniz oraya yumurtlasın ve kuluçkaya yatsın. O hissi yaşasın hayvan. kendisi kalkana kadar da yatmaya devam etsin. Eş almayı düşünebilirsiniz.Ama şuan yanına atacağınız her kuşu öldürür. Ayrı kafes varsa bir erkek alın.
Yanıt için teşekkür ederim. En çok mesajı olan kullanıcılardan biri olduğu için etiketlemiştim ve zaten hiç kimse maaşlı çalışmıyor. Aslında soru sorduktan sonra gün içinde aktif olduğunuzu görüp cevaplamayınca daha çok süleyman beyin yanıtlamasını istediğim çıkarımını yapabileceğinizi düşünmemiştim . İyi günler :)

Ayriyeten bundan önceki kuşum kızgındı ondan bir önceki de, gayet kahverengi gagaları vardı ama hiç kızgınlık yumurtası yapmamıştı ve forumda onlar için de kızgınlık yumurtası vardır demişlerdi. Benim şimdiki kuşum da yumurtlamak için zayıf gibi. Acaba korkudan vs ısırıyor ya da kızgın davranıyor olabilir mi ama dediğim gibi kafesinde beni görünce falan korkmuyor ve ısırmak için benim olduğum tarafa geçiyor, yanında durduğum sürece çok sinirli davranıyor ama kafesten dışarı çıkardığımda bir şey yapmıyor.

Ayriyeten bundan önceki kuşum kızgındı ondan bir önceki de, gayet kahverengi gagaları vardı ama hiç kızgınlık yumurtası yapmamıştı ve forumda onlar için de kızgınlık yumurtası vardır demişlerdi. Benim şimdiki kuşum da yumurtlamak için zayıf gibi. Acaba korkudan vs ısırıyor ya da kızgın davranıyor olabilir mi ama dediğim gibi kafesinde beni görünce falan korkmuyor ve ısırmak için benim olduğum tarafa geçiyor, yanında durduğum sürece çok sinirli davranıyor ama kafesten dışarı çıkardığımda bir şey yapmıyor.
Kafeste belli bir kısmı yuva olarak benimsemiş yaklaşan her canlıya karşı agresif davranıyor. Korktuğu için değil yani alan koruma yapıyor. Hemen yumurtlayacak gibi değil ama 1 hafta 10 gün kadar sonra olabilir. Siz iyi beslemeye çalışın bu aşamada. Ve bol bol uçsun ki rahat yumurtlasın.

@💙BirdLover💙 peki siz de mi aynısını düşünüyorsunuz, valla bundan önceki kuşlarımda da hevesliydim ama hep bir anda heveslenip hevesim kursağımda kalıyor. Hiçbiri benim elimde yumurtlamadı, yakınlarıma verdiğimde hepsi çok kısa sürede yumurtlamıştı. Bendeki de şans meselesi :D

@💙BirdLover💙 peki siz de mi aynısını düşünüyorsunuz, valla bundan önceki kuşlarımda da hevesliydim ama hep bir anda heveslenip hevesim kursağımda kalıyor. Hiçbiri benim elimde yumurtlamadı, yakınlarıma verdiğimde hepsi çok kısa sürede yumurtlamıştı. Bendeki de şans meselesi :D
Şuan yumurtlasa ne fayfası olacak ki boş yumurtlayacak

Kızgınlıktaki dişi kuşlar yumurta yapabilir. Yumurta yapsa bile dölsüz olduğu için gelişim olmaz boş yumurtadır onlar. Yumurtlayacak kuşun kanatları düşük olur az ve büyük dışkılar,yuvalıkla çok ilgilenebilir..
Poposunu nazikçe kontrol edebilirsiniz sert şişlik varsa yumurtadır.
Yumurtalamasının size faydası yok. Aksine yumurtlamaması daha iyi. Çünkü kızgınlık yumurtası kronik hale gelebiliyor sürekli yumurtlama durumu oluyor bu da kuşa zarar veriyor,yoruyor falan..
Eğer yavru istiyor iseniz yanına erkek kuş alın bir ara. Ama eşini kendi seçsin.

Geri