Muhabbet kuşu yıkama elle

Kuşum arada bir hapşırıyor ya neden olabilir? İnternet'te araştırdım normal bir şeymiş doğru mu?
Arada bir hapşırması normaldir. Hapşırmanın bir çok nedeni vardır.Yem içindeki ve kum içindeki tozlar.Microbial ,alerjik durumlar

Kuşları elinize alıp yıkamanın bir stres kaynağı olacağını düşünmüyorum.Tabii ki çamaşır yıkar gibi yıkamıyorsanız. :D Kuşlar strese yalnızlık,ilgisizlik,sürekli kafes içine kapatılmak ,kafesin pisliği,yetersiz beslenme,pis su içme ,kuşun bulunduğu ortamda onu rahatsız edecek sesler yüksek müzik ve tv sesi gibi ,evde bakılan diğer evcil hayvanlar.Bunlar kuşları strese sokar.
Kuşu musluk altında soğuk suyla yıkarsan,açık cam ,soğuk oda veya klima gibi ortamlarda tutarsan ,bunun yanında kuşu saç kurutma makinesi ile kurutursan.Kuşu ölüme %80 yaklaştırmış olursun.
bazı insanlar çamaşır gibi yıkıyorlar.tırnak,gaga kesimi,yıkama işleminden ölen çok kuş oluyor.riske girmeye gerek yok diye düşünüyorum banyo vermek veya spreylemek gibi kolayı var sonuçta neden hayvanları boşuna üzelim.zorunda kalmadıkça avuçlamakda iyi değil.tabi bu benim fikrim.

bazı insanlar çamaşır gibi yıkıyorlar.tırnak,gaga kesimi,yıkama işleminden ölen çok kuş oluyor.riske girmeye gerek yok diye düşünüyorum banyo vermek veya spreylemek gibi kolayı var sonuçta neden hayvanları boşuna üzelim.zorunda kalmadıkça avuçlamakda iyi değil.tabi bu benim fikrim.
Ben herkesin fikrine saygı duyarım benden yaşça büyük veya küçük.Sizi anlıyorum fakat kuş bilinçsiz birinin eline düşmüşse ne yaparsak yapalım o kuşa iyi davranmayacaktır.Yıkarken de severken de ........Kuşları bazen ele almaya alıştırmak gerek.Kuş yaralanabilir veya çok hasta olabilir zaten o zaman elimize alacağız.İlk defa avuca alınan kuşla daha önce ele alınmış kuş arasında fark olur.

Geri