Muhabbet Kuşu Çiftleşme-Kuluçka Dönemi

Yumurtalarımız da bunlar :) ben üzerine sayı da yazamafım korkudan. Dişinin de ilk kuluçkası.yumurtaların boyutları birbirinden farklı biraz. İlk3 yumurtayı ayırdedebiliyorum :) ikiside bana alışkın oldugu için yumurtaları zor cekiyprum. Kalkmıyor üstünden

Ekli dosyalar

• 20180303_204139.jpg
    20180303_204139.jpg
    2.7 MB · Görüntüleme: 50
Yumurtalarımız da bunlar :) ben üzerine sayı da yazamafım korkudan. Dişinin de ilk kuluçkası.yumurtaların boyutları birbirinden farklı biraz. İlk3 yumurtayı ayırdedebiliyorum :) ikiside bana alışkın oldugu için yumurtaları zor cekiyprum. Kalkmıyor üstünden

maşallah.

maaşallah.

Maşallah zaten bu süreçten sonra riske atıp hiç yumurtaları ellemeyin. Süreci akışına bırakmak en iyisi. Tabi kuşların ev kuşu olması, insana alışık olması büyük avantaj. Umarım hepsi de doludur. sağlıkla çıkarlar. Resimde en öndeki yumurta bariz diğerlerinden farklı görünüyor ama. :) Çoğu kez duydum farklı büyüklükte yumurtalar olabiliyor ama tabi bu sorun olmuyor. Bende hiç denk gelmedi şimdiye kadar.

Maşallah zaten bu süreçten sonra riske atıp hiç yumurtaları ellemeyin. Süreci akışına bırakmak en iyisi. Tabi kuşların ev kuşu olması, insana alışık olması büyük avantaj. Umarım hepsi de doludur. sağlıkla çıkarlar. Resimde en öndeki yumurta bariz diğerlerinden farklı görünüyor ama. :) Çoğu kez duydum farklı büyüklükte yumurtalar olabiliyor ama tabi bu sorun olmuyor. Bende hiç denk gelmedi şimdiye kadar.
Aynen baya büyük :) büyük yumurta iri yavru dediler. İnşallah öyle olur. Benim erkek kuşumda oldukça iriydi. Yavruyken bile. Ama bu dönem aşırı zayıfladı yavrum üzülüyorum vallahi. Yumurtayı da artık yemiuor gibi. Bıktı mı ne ?

Aynen baya büyük :) büyük yumurta iri yavru dediler. İnşallah öyle olur. Benim erkek kuşumda oldukça iriydi. Yavruyken bile. Ama bu dönem aşırı zayıfladı yavrum üzülüyorum vallahi. Yumurtayı da artık yemiuor gibi. Bıktı mı ne ?
Yumurta büyüklüklerine göre değilde kuşların cinsine göre irilikleri belli olacaktır. Dişi yumurta yaptığı için ve kendi beslenemediği için, erkek de sürekli dişiyi beslemek zorunda olduğu için bu dönemlerde kuşlarda gözle görülür zayıflamalar olabilir. Olağan bunlar. Sadece yumurta veriyorsanız, hazır mamanız yoksa en azından yumurtayı ezip içine başka malzemelerde katıp kendiniz mama yaparak verin.

Yumurta büyüklüklerine göre değilde kuşların cinsine göre irilikleri belli olacaktır. Dişi yumurta yaptığı için ve kendi beslenemediği için, erkek de sürekli dişiyi beslemek zorunda olduğu için bu dönemlerde kuşlarda gözle görülür zayıflamalar olabilir. Olağan bunlar. Sadece yumurta veriyorsanız, hazır mamanız yoksa en azından yumurtayı ezip içine başka malzemelerde katıp kendiniz mama yaparak verin.
Yok yok sadece yumurta degil mama yapıyorum. İrmik kalamar tozu havucu azalttım biraz. Cici bebe yumurta kabuğu.
2 gğndd bir yapıyorum. Öncedem bayıla bayıla yıyordu da şimdi biraz yüz çeviriyo.
Erkek kuşum normalde biz ne yiyorsak onu yiyordu masada bizimlr. O yuzden küstü dr biraz :(

05 Mart ---> Beklediğim gibi bugünde 6. yumurtamız geldi. Onu da numaralandırdık ve devamı gelecek mi gelmeyecek mi 7 Martı bekleyeceğiz.

06 Mart ---> Bugün sabah biraz kuşları gözlemleme şansım oldu. Erkek yuvaya giriyor dişiyi dışarı çıkarıyor. Çiftleşmek istiyor ama dişi biraz durup tekrar yuvalığa giriyor. Bu şekilde 6-7 döngü yakaladım. Umarım yumurtalara bir zarar vermezler. Akşam yemi değiştirmeyi düşünüyorum. Mix karışık yemlerinde az da olsa nijer var tamamen ak darı aspur karışımı bir yem vereceğim. Erkeğin kızışması iyi olmayacak gibi.

Ahh ben de o durumdayım şuan. Dişi dışkısını yapmak için çıkınca erkek üstüne çıkmaya çalışoyor dişi istemeyip tekrar yuvaya kaçıyor. Napmalı bu durumda?

Ahh ben de o durumdayım şuan. Dişi dışkısını yapmak için çıkınca erkek üstüne çıkmaya çalışoyor dişi istemeyip tekrar yuvaya kaçıyor. Napmalı bu durumda?
Sadece dışkı için çıktığında çiftleşmeye çalışması normal. Ara ara yumurtaların dolu olması içinde çiftleşmesi gerekiyor (tabi yumurtalar tamamlanmışsa gerek yok). Fakat yuvaya kadar girip dişiyi dışarı çıkarması biraz sıkıntılı bir durum. Yeminde ve mamasında kızıştırıcı etki olan takviyeleri çıkarmak lazım. En mantıklısı bu bence. Bunu yaptıktan sonra artık yapacak bir şey yok sürecin sağlıklı ilerlemesi için beklicez.

Mamayı da artık haftada 1 ya da 2 kere vereceğim yavrular çıkana kadar.

Ben de öyle yapayım o halde :(
Dişiyi onun için çıkarmıyo ama dişi çıkınca üstğne çıkıyo hemen. Artık yumurtada bitti yapmasınnnn :) elma mi versem bi yerde okumuştum sakinleştiri diye

Ben de öyle yapayım o halde :(
Dişiyi onun için çıkarmıyo ama dişi çıkınca üstğne çıkıyo hemen. Artık yumurtada bitti yapmasınnnn :) elma mi versem bi yerde okumuştum sakinleştiri diye
Dişinin dışkılama için çıkması normal, erkekte bunu fırsat bilip çiftleşmek isteyecektir. Sürece göre normal davranışlar. Evet arada elma verilebilir. ;)

07 Mart ---> Bugün yumurtaların tamamlanıp tamamlanmaması için önemli bir gündü. Maşallah 7. yumurta gelir mi acaba derken 7. yumurtamız da geldi. Bu bir yandan iyi bir yandan kötü bir durum. Yumurtalar çoğaldıkça dişinin yumurtaları dönderip altına alarak yeteri kadar ısıtması zorlaşacaktır. 9 Martı bekleyip bir yumurta daha gelirse yumurta kontrolü yapmam gerekecek. Tamamen boş olanlar varsa yuvadan alabilirim.

08 Mart ---> Sabahki gözlemlerimde folluğun derin olmasından da kaynaklı tüm yumurtaları altına alabildiğini gördüm. Fakat bundan sonrası için artık yumurtalar üst üste gelip kırılma riski de doğabilir. Yumurtalar tamamlandı mı, dişi devam edecek mi yarın belli olacak artık. Yarın devam ederse yumurta kontrolü şart oldu.
08 Mart - DipNOT: Genel anlamda edindiğim kanı yavruluktan aldığınız ve hep sizinle fazla ürkütmeden çok da evcilleştirmeye çalışmadan yetiştirdiğiniz kuşlar kuluçka sürecinde size büyük kolaylık sağlıyor. Daha önce başıma gelip en korktuğum konulardan olan dişinin ürküp, strese girip yumurtalara yatmaktan vazgeçmesi gibi konuları bu kuluçka sürecinde hiç yaşamıyorum. MAŞALLAH dişi ürkütmeden kapağı açmama rağmen, yer yer temizlik yapmama rağmen, hatta bazı zaman elektrik süpürgesini çalıştırıp detaylı temizlik yapmama rağmen yuvalıktan çıkmıyor. Benden neredeyse hiç ürkmüyor. Kuşların İLK KULUÇKALARI olmasına rağmen şu aşamaya kadar herhangi olumsuz bir durum yaşamadım. Umarım böyle devam eder.

Maşallah :) inşallah sorunsuz geçer bu dönem. Çok az kaldı yavruların çıkmasına hadi bakalım

Şuan ki halleri bu. Dişi hatıyo erkek yanında bekliyo :)

Ekli dosyalar

• Screenshot_20180308-141123.jpg
    Screenshot_20180308-141123.jpg
    179.9 KB · Görüntüleme: 44
Şuan ki halleri bu. Dişi hatıyo erkek yanında bekliyo :)

Yuvalığın kapağını kaldırdığın halde yuvadan çıkmayan dişileri ayrı bi sevdim :) Görüntü çok güzel. Darısı yavruların yuvalık kapısından kafalarını uzatıp dışarı bakacağı günlere.

Geri