muhabbet kuşlarımın yaşlarına bakarmısınız ben anlamıyorumda

muhabbet kuşlarım kaç yaşında (resimler altta yorumlarda hangi kuş yazın lütfen)

• 1 ay

Kullanılan: 0 0.0%
  • 2 ay

• 3 ay

• 4 ay

• 5 ay

• 6 ay

• 7 ay

• 8 ay

• 9 ay

• Kullanılan toplam oy
    1
Çoğunlukla kuş satılan yerlere gidince erkek kuşların birbirlerine kur yaptığını görüyorum. Çünkü diş asabi olur kendi eşini kendi seçer. Ve genelde baskın erkek baskın olmayan erkeğe kur yapar. Diğeride erkek olunca haliyle her kuşu kabul edince onunda hoşuna gider. Erkekler genellikle bütün kuşlara kur yapar ve seslenmeyene daha fazla yanaşırlar. Sizde o sırada muhtemelen denk gelmişsiniz eş olduğu düşünülmüş. Ama kesinlikle ikiside erkek. Ve iki dişi daha alırsanız aynı kafese koyarsanız ortalarını birbirlerini görmeyecekleri şekilde ayırmazsanız dişiler erkeklere muhtemelen sert çıkacaklardır ilk başta. Erkeklerde bu yüzden tekrar birbirlerini bulacaktır. O yüzden salma kafes ise dediğiniz ortayı ayırabilirsiniz
çok teşekkür ederim Elif hanım :) (yorumunuz için teşekkürler)

Son düzenleme:
herkese çok teşekkür ederim özellikle Elif hanıma arkadaşlar sizin sayenizde kuşlarımın erkek olduğunu yaşını hatta kızıştıklarını üstelik neden birbirlerine kur yaptıklarına kadar öğrendim ALLAH razı olsun yazan elleriniz dert görmesin :) çoook teşekkürler yeniden :) daha fazla yazarsanız sorun olmaz iyilik olur okurum üşenmeden (herkesin yorumu için teşekkür ederim yazan elleriniz dert görmesin Allah razı olsun :) )

Son düzenleme:
çok teşekkür ederim yeniden :D

Erkek kuşlar birbirine kur yapmaz. Kur zannedilen hareketler, oyun veya iletişim amaçlı yapılan hareketlerdir. Kur olması için, peşinden çiftleşme amaçlı hareketlerin gelmesi lazım.
1. Eğer kafesiniz yeterince büyükse olabilir ama bu kadar büyük kafesiniz var mı? İlk önce hepsini aynı kafese koyup eş tutanları ayırabilirsiniz.
2. Erkek sayısı dişiden fazlaysa, ki bu son derece yanlıştır, dişi sayısının erkekten fazla olması lazım, bunlar eş bulamayıp kanka olmuşlardır.

Erkek kuşlar birbirine kur yapmaz. Kur zannedilen hareketler, oyun veya iletişim amaçlı yapılan hareketlerdir. Kur olması için, peşinden çiftleşme amaçlı hareketlerin gelmesi lazım.
1. Eğer kafesiniz yeterince büyükse olabilir ama bu kadar büyük kafesiniz var mı? İlk önce hepsini aynı kafese koyup eş tutanları ayırabilirsiniz.
2. Erkek sayısı dişiden fazlaysa, ki bu son derece yanlıştır, dişi sayısının erkekten fazla olması lazım, bunlar eş bulamayıp kanka olmuşlardır.
ama çiftleşmeye çalışıyor biri ?

kanka oldularsa biri neden diğerinin üstüne ayak atıyor ve öpüşüyorlar birbirlerine yem kusuyorlar birde bazen bitanesi diğerininin yanına konunca diğeri dövüyor neden acaba

Tek erkek besleyen hemen herkesin başına gelen bir olaydır bu. Tamamen içgüdüsel. Tek başına bakılan erkek muhabbet kuşları, bir süre sonra sahiplerinin ellerine, ayaklarına, kafalarındaki saçlarına veya ortamda buldukları başka bir şeye sürtünerek çiftleşme hareketi yapar, hatta sıvılarını boşaltırlar. Bu sadece kuşlara özgü değil, birçok evcil hayvanda görülen bir davranıştır. Amacı, sahibinden ya da diğer cisimlerden yavru sahibi olmak olamaz. Dediğim gibi içgüdüsel davranış. Ayak atma hareketi de aynı şekilde.
Ayrıca muhabbet kuşları öpüşmez, karşısındaki ile oyun oynamaya, iletişim kurmaya veya kur yapmaya çalışırken yaptığı bir harekettir. Biz gagalarını sürttükleri veya yem kusmaya çalıştıkları için öpüşmek diye tabir ederiz ama bu yanlış bir tanım olur.
Yem kusmayı da ikram olarak düşünebilirsiniz.
Ben bunu kaç defa yazdım hatırlamıyorum artık ama tekrar yazacağım:
Eve gelen misafire ikramda bulunmak, yolda karşılaştığımız birisi ile sohbet etmek, tokalaşmak, öpüşmek, karşımızdaki kişi ile çiftleşmek istediğimizi ya da ona kur yaptığımızı göstermez. Kuşlar bu hareketleri bizim anlayacağımız dilde yapmadıkları için yanlış anlaşılabiliyor.

Tek erkek besleyen hemen herkesin başına gelen bir olaydır bu. Tamamen içgüdüsel. Tek başına bakılan erkek muhabbet kuşları, bir süre sonra sahiplerinin ellerine, ayaklarına, kafalarındaki saçlarına veya ortamda buldukları başka bir şeye sürtünerek çiftleşme hareketi yapar, hatta sıvılarını boşaltırlar. Bu sadece kuşlara özgü değil, birçok evcil hayvanda görülen bir davranıştır. Amacı, sahibinden ya da diğer cisimlerden yavru sahibi olmak olamaz. Dediğim gibi içgüdüsel davranış. Ayak atma hareketi de aynı şekilde.
Ayrıca muhabbet kuşları öpüşmez, karşısındaki ile oyun oynamaya, iletişim kurmaya veya kur yapmaya çalışırken yaptığı bir harekettir. Biz gagalarını sürttükleri veya yem kusmaya çalıştıkları için öpüşmek diye tabir ederiz ama bu yanlış bir tanım olur.
Eve gelen misafire ikramda bulunmak, yolda karşılaştığımız birisi ile sohbet etmek, tokalaşmak, öpüşmek, karşımızdaki kişi ile çiftleşmek istediğimizi ya da ona kur yaptığımızı göstermez. Kuşlar bu hareketleri bizim anlayacağımız dilde yapmadıkları için yanlış anlaşılabiliyor.
değerli yorumunuz ve bilginiz için çok teşekkür ederim yeni birşey daha öğrendim sayenizde :)

herkesin yorumu için teşekkür ederim :)

ben de tek erkek besliyorum. süleyman hocamın da belirttiği gibi elime özellikle baş parmağıma sürekli kur yapıyor. çiftleşme hareketleri yapıyor hatta bazen daha da ileri gidiyor :) içgüdüsel bir durum bu. tek başına da olsa yapar yani. ikisi de kesinlikle erkek. bence de alacalı olanı ayırın derim. daha dinç ve bakımlı duruyor. bu ayırdığınıza güzel bir dişi bulun. güzel yavrular verecektir. kolaylıklar.

ben de tek erkek besliyorum. süleyman hocamın da belirttiği gibi elime özellikle baş parmağıma sürekli kur yapıyor. çiftleşme hareketleri yapıyor hatta bazen daha da ileri gidiyor :) içgüdüsel bir durum bu. tek başına da olsa yapar yani. ikisi de kesinlikle erkek. bence de alacalı olanı ayırın derim. daha dinç ve bakımlı duruyor. bu ayırdığınıza güzel bir dişi bulun. güzel yavrular verecektir. kolaylıklar.
yorumunuz için teşekkür ederim bu kuşları verip mavi beyaz bir çift alacağım 12 tane yumurtluyormuş :) daha iyi bir fikir değilmi ?

yorum yazan herkese teşekkürler ellerinize sağlık

Son düzenleme:
yorum yazan herkese çoook teşekkürler :)

peki desekde kuyruğunu tutuğumda diğeri üstüne çıkıyor yani resmen çiftleşmek için uğraşıyor ?

Benim çiftin erkeği, dişisiyle çiftleştiği gibi aynı zamanda bu çiftleşme hareketini tüneğe ve benim parmağıma da yapıyor. Daha önceki cevabımda hemen herşeyi anlattığımı düşünüyorum.

Geri