Mantar mı?

normaldir heralde. bariz iyileşme var ihmal etme sakın devam et.
Yok kesinlikle ihmal etmiyorum peki bu neden olabilir temizliğini ihmal etmiyorum suyunu hergun degisiyorum arada kuşları ilacliyorum çok şaşırdım doğrusu haftada 3-4 gün mama veriyorum

Gagasında yapışıp kalan Mamadan olabildiğini okumuştum ama doğrumu bilmiyorum benim başıma gelmedi. Veya kuşları alırken başlangıç aşamasında vardı ve tedavi edilmedikçe yayıldı.

Mantar dediğimiz küftür. Organik maddelerin, yem, mama, dışkı vs. kaynaklı olabilir. Kuşlar genellikle buldukları herhangi bir su ile bu temizliği yapar. Ancak genellikle kuşlardan kaynaklı olmayan bir durum buna sebep olur. Mamanın uzun süre kalması veya etrafa saçılan artıkları, nemlenmiş yemler, yeterince temizlenmeyen kafesler vb. Her fırsatta bu tavsiyeyi yapıyorum, Virkon S isimli dezenfektan bu iş için ideal. Birçok bakteri, virüs ve mantar üzerinde etkili. 1 litre suya 1 gr katılarak spreyleme yöntemiyle temizlik yapılabilir. Aşırı derecede tüketilmediğinde canlı yaşamını tehdit etmez.

Mantar dediğimiz küftür. Organik maddelerin, yem, mama, dışkı vs. kaynaklı olabilir. Kuşlar genellikle buldukları herhangi bir su ile bu temizliği yapar. Ancak genellikle kuşlardan kaynaklı olmayan bir durum buna sebep olur. Mamanın uzun süre kalması veya etrafa saçılan artıkları, nemlenmiş yemler, yeterince temizlenmeyen kafesler vb. Her fırsatta bu tavsiyeyi yapıyorum, Virkon S isimli dezenfektan bu iş için ideal. Birçok bakteri, virüs ve mantar üzerinde etkili. 1 litre suya 1 gr katılarak spreyleme yöntemiyle temizlik yapılabilir. Aşırı derecede tüketilmediğinde canlı yaşamını tehdit etmez.
Çok iyi oldu bunu öğrendiğim sirkeli su ve sıcak su kullaniyordum merak ettiğim şey gaga taşı kalamar kemiğini nasıl dezenfekte edebilirim

Bunların temizliği zımpara ile olur. Bildiğimiz zımpara kağıdıyla ince bir tabaka aşındırmak yeterli olacaktır. Su ile temizlemeye çalışırsanız, özellikle gaga taşı ıslak kalır. Virkon S+su karışımından üzerine bir fıs yaparak açık havada kısa sürede kurutup kullanabilirsiniz. Eğer kafesin biraz yüksek bir yerine asarsanız, uzun süre temiz kalabilir.

Bunların temizliği zımpara ile olur. Bildiğimiz zımpara kağıdıyla ince bir tabaka aşındırmak yeterli olacaktır. Su ile temizlemeye çalışırsanız, özellikle gaga taşı ıslak kalır. Virkon S+su karışımından üzerine bir fıs yaparak açık havada kısa sürede kurutup kullanabilirsiniz. Eğer kafesin biraz yüksek bir yerine asarsanız, uzun süre temiz kalabilir.
Kafesin en üzerinde sadece mantarlı kuş surtunurse öteki kuşa geçer diye dedim

Tabiki geçebilir. Eğer mantar, bulaştığı yerde yaşama imkanı bulursa, ki bunun için nem ve sıcaklık yeterlidir, diğer canlılara bulaşabilir. Bu yüzden petshoptan kuş almak sağlıklı değil diyoruz. Virkon S veya benzeri bir dezenfektan, ya da çamaşır suyu en etkili yöntem. Ancak çamaşır suyu da bol su ile durulama gerektiriyor.

Peki gaga taşına çamaşır suyu sürmek istemem o ilaçta onun gibi kimyasal birşey mi?

Gaga taşı için benim fikrim süleyman hocamın da dediği gibi zımpara yöntemi. Üzerinden bi kat zımparalayacaksın sonra yok durulandımı, kuşa bişey olurmu vs gibi şeyler düşünmeyeceksin. hem garanti olacak hemde kafan rahat... kibrit kutusu kadar zımpara bile yeterde artar.

Evet kimyasal, ancak çamaşır suyu gibi değil. Ben zaman zaman kuşların üzerine de sıkıyorum, hiçbir sorun yaşamıyorum. Kullanmaya başladığımdan beri ishal, mantar veya diğer başka hiçbir hastalık ile karşılaşmadım. Çamaşır suyu daha etkili ancak iyi durulanmazsa, kokusu bile tehlikeli olabilir.

Evet kimyasal, ancak çamaşır suyu gibi değil. Ben zaman zaman kuşların üzerine de sıkıyorum, hiçbir sorun yaşamıyorum. Kullanmaya başladığımdan beri ishal, mantar veya diğer başka hiçbir hastalık ile karşılaşmadım. Çamaşır suyu daha etkili ancak iyi durulanmazsa, kokusu bile tehlikeli olabilir.
Açıkçası çamaşır suyu içime sinmedi ben sirke kullaniyim en iyisi ya sizide çok rahatsiz ediyorum ama şimdi ilaç sürdüm bu kuşun boyun tüylerinde azalma söz konusu normalmidir bu

Mantar, sözkonusu bölgeye zarar verdiği için dökülmesi normal. Ayrıca temizlik için, sirke yerine dezenfektan kullanmanızı tavsiye ederim. Ben de başta sizin gibi düşünüyordum. Aradaki farkı görünce hata yaptığımı anladım

Mantar, sözkonusu bölgeye zarar verdiği için dökülmesi normal. Ayrıca temizlik için, sirke yerine dezenfektan kullanmanızı tavsiye ederim. Ben de başta sizin gibi düşünüyordum. Aradaki farkı görünce hata yaptığımı anladım
tekrar çıkar ama dimi?

Tüylerin kökleri zarar görmezse çıkar. Büyük ihtimalle birkaç haftaya çıkar
Gaga taşı için benim fikrim süleyman hocamın da dediği gibi zımpara yöntemi. Üzerinden bi kat zımparalayacaksın sonra yok durulandımı, kuşa bişey olurmu vs gibi şeyler düşünmeyeceksin. hem garanti olacak hemde kafan rahat... kibrit kutusu kadar zımpara bile yeterde artar.
Merhaba sizi rahatsız ediyorum ama kusumun tüyleri sanki dahada azalıyor gibi cere etrafında hergun iki kere mantar kremi sürüyorum tüm mantarın üzerine ama iyilesiyormu anlamıyorum çünkü kuşun cere cevresindeki tüyler döküldü orda et açığa çıktı bu mantar mi yoksa etmi ayırt edemiyorum

Ekli dosyalar

• IMG_20171114_184656.jpg
    IMG_20171114_184656.jpg
    3.6 MB · Görüntüleme: 27
  • IMG_20171114_184716.jpg
    IMG_20171114_184716.jpg
    4.7 MB · Görüntüleme: 27
  • IMG_20171114_184722.jpg
    IMG_20171114_184722.jpg
    4.2 MB · Görüntüleme: 26
  • IMG_20171114_184842.jpg
    IMG_20171114_184842.jpg
    4.4 MB · Görüntüleme: 21
  • IMG_20171114_184851.jpg
    IMG_20171114_184851.jpg
    4.3 MB · Görüntüleme: 23
Yani kısaca kuşun iyileşme durumu hakkında hiç bir fikrim yok hep istahliydi hareketliydi zaten davranışında hiç bir değişme yok ama yüzündeki değişikliği ben anlamıyorum

Hiç böyle bir mantarla karşılaşmadığım için bir şey diyemeyeceğim ama sanki iyileşiyor gibi

Aktif yardım edip akıl vericek kimse yok mu?

Geri