kursak mantarı

• Konbuyu başlatan Konbuyu başlatan emine.-
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi
Bana kalırsa şöyle bir yol izlemek lazım. Öncelikle Eczaneden iyot Damlası alın. Çeyrek suya 1 damla damlatarak 3 gün verin. Bunun çözüm olma ihtimali düşük ama ilaç yüklemesi yapmadan önce denemekte fayda var. Bu yöntem çözmezse İç parazit için bir ilaç başlayalım. Nilverm alın eczaneden. Kullanmadan önce kuşu 4-5 saat susuz bırakın. ( Sağlıklı kuşa bile belli aralıklarla iç parazit kürü gerekir zaten kullanmakta çekinmeyin ) İç parazit ihtimalini yok ettikten sonra sorun hala devam ederse. Anti protozoal bir ilaç başlarız.

Bana kalırsa şöyle bir yol izlemek lazım. Öncelikle Eczaneden iyot Damlası alın. Çeyrek suya 1 damla damlatarak 3 gün verin. Bunun çözüm olma ihtimali düşük ama ilaç yüklemesi yapmadan önce denemekte fayda var. Bu yöntem çözmezse İç parazit için bir ilaç başlayalım. Nilverm alın eczaneden. Kullanmadan önce kuşu 4-5 saat susuz bırakın. ( Sağlıklı kuşa bile belli aralıklarla iç parazit kürü gerekir zaten kullanmakta çekinmeyin ) İç parazit ihtimalini yok ettikten sonra sorun hala devam ederse. Anti protozoal bir ilaç başlarız.
şuan veterinerden geliyorum iğne yaptılar ve şırıngaya kursagi icin ilaç verdiler ağzına damlaticam. ve ayrı olarak toz ilaç verdiler kursak için beş gun kullanicam

Yemek yememesi sizi endişelendirmesin. Bir süre yemez sonra yemeye başlar. Dışarıdan suya ulaşamamasına dikkat edin

Evet dinlenmesi yemek yemesinden daha önemli şuan

Benim kuşumda da aynı belirtilerle olmuştu mantar. Şurup vermeyin şuruplar yoğun şeker içerir o da mantarı besler zolax 150 mg 5 e bölüp suyuna koyabilirsiniz 5 gün verip 2 gün arayla kullanabilirsiniz. Hala geçmezse fungi stop kullanmanızı öneririm nistatin içeriyor kuşlar için yapılmış. İnternette satılıyor. Bunun dışında mantar hastalığında veterner bize antibiyotik de veriyordu mantar bakteri gelişimine sebep oluyor diye. Geçmiş olsun.
Alakası yok. Ben mikostatin şurup formunda ağzına damlattım ve tedavi oldu. Eğer bakteriyel enfeksiyon yoksa da antibiyotik mantarları besler.

beş gun bunlar fayda etmezse onu alırım. ilaçlı suyu verdim ama yemek yemiyor ne yapabilirim
Eğer yem yemiyor ve su seklinde dışkı yapiyorsa elle besleme maması verin. Bir de yemine beş gün boyunca bir damla kekik yağı damlatın, mantara iyi geliyor 🙂

ben kursağından besleyemem ki Selçuk hocada dinlenmesi daha önemli demiş dal darı aldim onu deneyecegim
Ayrıca yoğurt kıvamına getirip şırıngayla ağzına verebilir veya petshoptan beslemek için yardım isteyebilirsiniz ancak daldarı verebilirsiniz.

Geri