kursak mantarı

• Konbuyu başlatan Konbuyu başlatan emine.-
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

emine.-

Yeni Üye
dişi kuşum 4 yaşında. Geçenlerde veterinere götürdüm popoya dışkı yapışmasından herhangi bir sorun çıkmadı parazit vs dışkıda. Göğsünü de elledi normal dedi. Bugun az önce kafasını kusar gibi salladı ve ağzına beyaz bir köpük aldı geri yuttu kokuluydu o köpük. Göbeği de şişti. Yemek yiyor keyfide yerindeydi bugun gece oldu bu. Kursak mantarı olabilir mi diye düşünüyorum ama emin değilim bi yerde zolax diye bir ilaci beşe bölüp suyuna katın diyorlar ne yapmalıyım. Dediğim gibi dört öğün yemek yiyor iştahta sorun yok hatta doktor biraz tombiş bile dedi

dişi kuşum 4 yaşında. Geçenlerde veterinere götürdüm popoya dışkı yapışmasından herhangi bir sorun çıkmadı parazit vs dışkıda. Göğsünü de elledi normal dedi. Bugun az önce kafasını kusar gibi salladı ve ağzına beyaz bir köpük aldı geri yuttu kokuluydu o köpük. Göbeği de şişti. Yemek yiyor keyfide yerindeydi bugun gece oldu bu. Kursak mantarı olabilir mi diye düşünüyorum ama emin değilim bi yerde zolax diye bir ilaci beşe bölüp suyuna katın diyorlar ne yapmalıyım.
Kuşunuzun beyaz peçete üzerine yaptığı yeni dışkı resmini paylaşır mısınız? Bir de kuşunuzun resmini çekin şişlik nasılmış bakalım 🙂

dişi kuşum 4 yaşında. Geçenlerde veterinere götürdüm popoya dışkı yapışmasından herhangi bir sorun çıkmadı parazit vs dışkıda. Göğsünü de elledi normal dedi. Bugun az önce kafasını kusar gibi salladı ve ağzına beyaz bir köpük aldı geri yuttu kokuluydu o köpük. Göbeği de şişti. Yemek yiyor keyfide yerindeydi bugun gece oldu bu. Kursak mantarı olabilir mi diye düşünüyorum ama emin değilim bi yerde zolax diye bir ilaci beşe bölüp suyuna katın diyorlar ne yapmalıyım. Dediğim gibi dört öğün yemek yiyor iştahta sorun yok hatta doktor biraz tombiş bile dedi
Köpük ve kötü koku olduğuna göre enfeksiyon kesin. Tricomonas da olabilir, mantar enfeksiyonu da olabilir. Size tavsiyem eczaneden mikostatin veya trifuculan hangisi varsa ayrıca flagyl alın. Her bir ilaçtan sabah ve akşam birer damla ağzına damlatın. Yapamıyorsanız yarım suluğa her bir ilaçtan damlalıkla 5 damla damlatın 5 gün süreyle. Flagyl'i reçetesiz vermeyebilirler yazdırmanız gerekebilir. Flagyl'e muadil olarak metronidazol ( Veteriner ) de olur. Etken maddeler aynı

nasıl kullanacağım 5 gün her gün verecek miyim kuşum elime geliyor ama agzina veremem stres oluyor suyuna damlatincada etki eder mi lütfen yardimci olun eczaneden zolax aldim 50mg 6ya bölüp suyuna kattim bir yudum içti
bu arda ben kuşum ilk şikayeti yazdıktan sonra kustu önce köpük sonra yemler çıktı bende eczaneeye gittim hemen

nasıl kullanacağım 5 gün her gün verecek miyim kuşum elime geliyor ama agzina veremem stres oluyor suyuna damlatincada etki eder mi lütfen yardimci olun eczaneden zolax aldim 50mg 6ya bölüp suyuna kattim bir yudum içti
bu arda ben kuşum ilk şikayeti yazdıktan sonra kustu önce köpük sonra yemler çıktı bende eczaneeye gittim hemen
Bence beşeri ilaç kullanırken dikkatli olun. Ağır ilaçlar. Mikostatin en hafifi öyle söyleyeyim ben yeni sultan papağanımda tedaviyi veteriner kontrolünde sonlandırdım. Kanatlı uzmanı veteriner başlamıştı ilaca. Ki 3 hafta kullandık. Veteriner karar vermeli. Dışkısı ne renk ve lekelenme yapıyor mu? Yapıyorsa ne renk yapıyor?

Zolax da olur. Trifuculanla etken maddesi aynı. İkisi de antifungal ilaçtır. Ama kulanımı şurup kadar pratik değil. Birde suya ne kadar karıştığını kestirmek tam çözünüp çözünmediğini kestirmek zordur. Ama madem almışsınız devam edin. O sudan içmeye devam etsin. Elinizden geldiğince ilaçlı suyu taze hazırlayın. Bir de flagyl veya edinemezseniz metronidazol edinin. O ilaçları da kullanmanız gerekebilir. Suya katmayla da olur sorun yok.

Zolax da olur. Trifuculanla etken maddesi aynı. İkisi de antifungal ilaçtır. Ama kulanımı şurup kadar pratik değil. Birde suya ne kadar karıştığını kestirmek tam çözünüp çözünmediğini kestirmek zordur. Ama madem almışsınız devam edin. O sudan içmeye devam etsin. Elinizden geldiğince ilaçlı suyu taze hazırlayın. Bir de flagyl veya edinemezseniz metronidazol edinin. O ilaçları da kullanmanız gerekebilir. Suya katmayla da olur sorun yok.
veterinere söyleyeceğim yarın teşekkür ederim

Rica ederim geçmiş olsun
Ya hocam bir şey sorcam. Benim kuşum hiç kusmadı, ishal de olmadı. Sadece kursak genişletme hareketi yapıyordu arada da denge kaybı oluyordu bir gün kafes dibinde ağzından kan geldi ertesi gün yedi, içti. Veteriner dışkı tahlili yapmadan kursak mantarı dedi üç hafta mikostatin kullandık, tedavi sonrası probiyotik, multivitamin, BT amin Forte verdik. Şimdi iyi ama kursak genişletme hareketi devam ediyor. Kuş kumu da yiyor. Hareketli, konuşuyor, yem de yiyor. Neden oluyor bu? Sultan papağanı erkek bu arada.

Veterinerleri anlamak çok zor. Bir kuşa 21 gün mantar tedavisi vermek de ne yaa ? En fazla 7 gündür tedavisi. Ağzını koklayın kötü koku var mı bir bakın.

Veterinerleri anlamak çok zor. Bir kuşa 21 gün mantar tedavisi vermek de ne yaa ? En fazla 7 gündür tedavisi. Ağzını koklayın kötü koku var mı bir bakın.
Yok hocam baktım kötü koku da yok. Dışkısı da normaldi, hala normal. Ağzında bir plak vs de yok sadece kursak genişletme hareketi var ve hareketi yaparken ciik diye ses çıkarıyor

Kuş kaç yaşında ? Ne kadar süredir sizde ? Ne zaman başladı kursak hareketine yanında eşi var mı veya temas ettiği başka kuş

Rutin şekilde belli aralıklarla mı yapıyor yoksa dönemsel mi ?

O hareketi yapmadan önce kur yapmaya benzer hareketler yapmıyor yani ? Kursağında şişlik oldu mu hiç ? Ve mikostatin dışında ilaç kullandın mı son dönemlerde ? Ayrıca beslenme programı nasıl ?

O hareketi yapmadan önce kur yapmaya benzer hareketler yapmıyor yani ? Kursağında şişlik oldu mu hiç ? Ve mikostatin dışında ilaç kullandın mı son dönemlerde ? Ayrıca beslenme programı nasıl ?
Hocam kursağında şişlik de olmadı, kur ötüşü yapıyor bu aralar. Mikostatin dışında hiçbir ilaç kullanmadım. Mikostatin öncesi brokoli, elma, salatalık bunlardan iki tanesini haftada iki gün veriyordum. BT amin Forte iki haftada bir, gervit w haftada bir, probiyotik de iki haftada bir veriyordum şimdi, salatalık veriyorum şeker olan meyvelere geçmedim daha. Probiyotik her hafta, BT amin Forte iki haftada bir, gervit w de her hafta veriyorum şu an. Ayrıca iki haftada bir de kekik çayı veriyorum. Yem olarak da Gold wings premium kullanıyorum ama versele lagaya geçmeyi düşünüyorum. Kafes tabanını her gün temizliyorum, haftada bir de virkon s ile geniş temizlik yapıyorum. Garden mix grit kumu da ayrı yemlikte mevcut. Kalamar kemiği de tüketiyor bu aralar fazlaca

Benim kuşumda da aynı belirtilerle olmuştu mantar. Şurup vermeyin şuruplar yoğun şeker içerir o da mantarı besler zolax 150 mg 5 e bölüp suyuna koyabilirsiniz 5 gün verip 2 gün arayla kullanabilirsiniz. Hala geçmezse fungi stop kullanmanızı öneririm nistatin içeriyor kuşlar için yapılmış. İnternette satılıyor. Bunun dışında mantar hastalığında veterner bize antibiyotik de veriyordu mantar bakteri gelişimine sebep oluyor diye. Geçmiş olsun.

Benim kuşumda da aynı belirtilerle olmuştu mantar. Şurup vermeyin şuruplar yoğun şeker içerir o da mantarı besler zolax 150 mg 5 e bölüp suyuna koyabilirsiniz 5 gün verip 2 gün arayla kullanabilirsiniz. Hala geçmezse fungi stop kullanmanızı öneririm nistatin içeriyor kuşlar için yapılmış. İnternette satılıyor. Bunun dışında mantar hastalığında veterner bize antibiyotik de veriyordu mantar bakteri gelişimine sebep oluyor diye. Geçmiş olsun.
teşekkür ederim veteriner igne yaptı canlansın diye birde toz ilaç verdi onu yapacağım

Geri