Kuşun yumurtasını işaretlesem kokudan rahatsız olur mu

Onu demiyorum. Fener tuttuğumuz zaman dolu olup olmadığı kaçıncı gününde anlaşılır?

Bence yumurtalara hic bi sekilde ellme biseyde yazma ben geçen hafta numara verdim kendi kuşumun yumurtalarına ve yumurtaları olduğu gibi kırdı. Riske atmayın derim.

Onu demiyorum. Fener tuttuğumuz zaman dolu olup olmadığı kaçıncı gününde anlaşılır?
Yumurta çıktığı gibi belli olur hocam ışık tuttuğunuzda damarlı bir ve kırmızı bir yapı gözüküyor. Boş olandan farkını anında anlarsınız. Eğer kuşlar size alışıksa yabani değillerse yumurtalarını ellemenizden rahatsız olmazlar ama çok uzun süre de yuvalıktan ayrı tutmayın bakıp geri yerine koyun.

Yumurtanın üzerine yazı yazdığınız kalemin mürekkebi, yumurtanın üzerindeki ince hava deliklerinden içeriye girerek embriyoyu zehirler. Şayet embriyoyu zehirlemese bile yazı yazılan kısımdaki mürekkep oksijen deliklerini tıkar, bu da yavruda gelişim geriliğine yol açar.

@ FındıkBaba dediklerine katılıyorum. :)

Kuşlarda yumurta zarı memelilerde Amniyotik kesesidir.Bu kese yada zar embriyoyu dış etkilere karşı korur.Yumurta kabuğu bir kalkan görevi görür.Hem sıcak ve soğuktan hemde mikro organizmalardan korur.Yumurtanın üzerine sürülen kalem boya yumurtanın içindeki embriyoyu etkiler.

Yumurtanın üzerine yazı yazdığınız kalemin mürekkebi, yumurtanın üzerindeki ince hava deliklerinden içeriye girerek embriyoyu zehirler. Şayet embriyoyu zehirlemese bile yazı yazılan kısımdaki mürekkep oksijen deliklerini tıkar, bu da yavruda gelişim geriliğine yol açar.
Yumurtanın dolu olup olmadığı yumurtladığı gün belli oluyor mu?

7 Gün sonra hepsini kontrol edip boş olanları atarım,daha sonra yumurtlarsa yumurtladığı gün yeni yumurtayı atarım o zaman.(yumurtladığı gün atarsam yavruyu öldürmüş olmam değil mi?)

Hayır yavruları öldürmüş olmazsınız, anne yumurtaların üzerine yatmayacağı için hepsi boş olacak yani içerilerinde yavru olmayacak.

Her yumurta ciktiktan sonra 6 inci gün kontrol edin

Geri