Kuşun yumurtasını işaretlesem kokudan rahatsız olur mu

iBLoodyLegend

Paylaşımcı Üye
Kuşumun yumurtalarını tahta kalemiyle işaretleyeceğim. Kokusundan rahatsız olur mu?

Dişi kuşlar çok duyarlı da, çok vurdumduymaz da olabiliyorlar.
Naçizane tavsiyem hiç karışmayın. Ufak bir çizikte bile yumurtayı kırabilir.

Şu an 6 tane yumurtası var, kuluçkadayken bir daha eşiyle çiftleştiler. 10 gün sonra yumurtladığı yumurtaları alacağım o yüzden işaretlemem gerekiyor

Şu an 6 tane yumurtası var, kuluçkadayken bir daha eşiyle çiftleştiler. 10 gün sonra yumurtladığı yumurtaları alacağım o yüzden işaretlemem gerekiyor
Hocam affınıza sığınarak soruyorum neden 10 gün sonra yumurtaları alacaksınız onu anlamadım. Yeni gelen yumurtalarla karıştığında farkı anlayamayacağınızdan diye düşündüm ama niye almak istediğinizi anlayamadım.

Hocam affınıza sığınarak soruyorum neden 10 gün sonra yumurtaları alacaksınız onu anlamadım. Yeni gelen yumurtalarla karıştığında farkı anlayamayacağınızdan diye düşündüm ama niye almak istediğinizi anlayamadım.
doğru anlamışsınız.hem evde çok kuş olduğundan hem de dişi uzun süredir kuluçkada diye dinlendirmek istiyorum.

Eylül başından beri falan
Hocam bu kuş 2.5 aydır neredeyse sürekli yumurta mı çıkarıyor? Size önerim erkek kuşu ayırın. Şuan dişinin 6 yumurtasının kaçı dolu? Ona göre yeni gelen yumurtalardan da boş olanları alın. Erkeği de alın bu kuluçka bitince de erkeği geri dişinin yanına koyun. Bu böyle gider yoksa.

Hocam ilk kuluçkasına 26 eylülde başlamış şimdi notlarıma baktım 5 tane yumurtladı hepsi boş diye attım 1 hafta sonra tekrar yumurtladı yani 2. kuluçkası şu an

Hocam ilk kuluçkasına 26 eylülde başlamış şimdi notlarıma baktım 5 tane yumurtladı hepsi boş diye attım 1 hafta sonra tekrar yumurtladı yani 2. kuluçkası şu an
Bu kuş şimdi anladığım kadarıyla şu zamana kadar 11 yumurta yumurtlamış. Şuan kaç yumurtası dolu hocam?

ilk kuluçkasında hepsi boştu şu an daha kontrol yapmadım
Hocam sadece şuandaki yumurtalara tahmini olarak 26 Eylül de ilk yumurtladıysa sonra 5 yumurtası da boş çıktıysa ve 1 hafta sonra bir daha yumurtladıysa 5 Ekim de yumurtlamış oluyor yoksa ben mi yanlış anladım çünkü 5 Ekim de gelen yumurtaların şimdiye kadar dolu iseler çoktan çıkmış olmaları gerekirdi.

İlk kuluçkası: 26 Eylül 28 Eylül 30 Eylül 2 Ekim 4 Ekim olmak üzere 5 tane yumurtladı. 2. Kuluçkası: 4 Kasım 6 Kasım 8 Kasım 10 Kasım 12 Kasım 14 Kasım olmak üzere 6 tane yumurtladı.

Anladım hocam. Bu 6 yumurtayı kontrol edin. Boş olanları alın. Biraz gözlemleyin bu yeni gelen yumurtalardan sonra çiftleşmeye devam edecekler mi diye. Eğer çiftleşmezlerse ellemeyin yavrular büyüdükten sonra çıkartırsınız yuvalığı. Eğer çiftleşmeler devam ediyorsa erkeği ayırırsınız. İşaretlemeyin kokusundan rahatsız olurlarsa kırarlar yumurtayı riske atmaya değmez.
İlk kuluçkası: 26 Eylül 28 Eylül 30 Eylül 2 Ekim 4 Ekim olmak üzere 5 tane yumurtladı. 2. Kuluçkası: 4 Kasım 6 Kasım 8 Kasım 10 Kasım 12 Kasım 14 Kasım olmak üzere 6 tane yumurtladı.

Bunların hepsinin boş olduğuna ve kuşların çiftleştiklerine eminseniz, sağlıklı bir çiftleşme süreci yok demektir. Boş yumurtaları tutmanın bir gereği yok.
Kuşun da psikolojisi bozulmuştur sürekli yumurtlayıp, yavru göremeden yumurtalarının kaybolduğunu göremediği için. Normalde 'bir kulukça yaptı dinlensinler' demek ve kuşları ayırmak mantıklı değil. Ama sürekli boş yumurta geliyorsa, ayırın kuşları bir süre.

Anladım hocam. Bu 6 yumurtayı kontrol edin. Boş olanları alın. Biraz gözlemleyin bu yeni gelen yumurtalardan sonra çiftleşmeye devam edecekler mi diye. Eğer çiftleşmezlerse ellemeyin yavrular büyüdükten sonra çıkartırsınız yuvalığı. Eğer çiftleşmeler devam ediyorsa erkeği ayırırsınız. İşaretlemeyin kokusundan rahatsız olurlarsa kırarlar yumurtayı riske atmaya değmez.
kaçıncı gün dolu olduğu belli olur?

Geri