Kuşumun ayağına ne olmuş ?

Merhaba. İlgili olan herkese teşekkür ederim. Bugün veterinere götürdüm ve bacağının çok geriden kırıldiğını söyledi. Bir şey yapamazmış. Alçıya alınmayacak kadar geriymiş. Ağrı kesici ilaç gibi bir şey yazdı. Fakat bacağının gerisi çok morarmış. Kangren olursa haberleşelim dedi. Çok korkuyorum ya ...

Allahım şifa versin.

Amin, teşekkürler.
Bence siz Bi sargı yapın terramycin krem sürün sürdükten sonra sargı bezi ile sarın ama kuşunuzun yanından ayrılmayın hep gözlemleyin sargı bezi ile oynayacaktır kuş, ya da şey yapabilirsiniz alçı olarak normal el sabunu katı sabunu alın rendeleyin küçük küçük rendeledikten sonra kırılan yere sabunu koyun sıkı sıkı koyun ondan sonra sargı bezi ile sarın bir 10 15 gün kalsın 2 yöntemdem birisini kullanabilirsiniz geçmiş olsun Allah şifa versin inşallah

Bence siz Bi sargı yapın terramycin krem sürün sürdükten sonra sargı bezi ile sarın ama kuşunuzun yanından ayrılmayın hep gözlemleyin sargı bezi ile oynayacaktır kuş, ya da şey yapabilirsiniz alçı olarak normal el sabunu katı sabunu alın rendeleyin küçük küçük rendeledikten sonra kırılan yere sabunu koyun sıkı sıkı koyun ondan sonra sargı bezi ile sarın bir 10 15 gün kalsın 2 yöntemdem birisini kullanabilirsiniz geçmiş olsun Allah şifa versin inşallah
Aslında şöyle bir şey düşündüm . Pipetle sabit tutuyorlardı ayağı öyle yapmak istedim ama pipet kesebilir diye düşündüm . Sabit tutmak istiyorum ama yapamıyorum

Sizin yapabileceğiniz bir iş degil.Kus yorulmaz merak etmeyin tünek cıkardıysanız takın çogu zaten tek ayak uyur...kusu kendi haline bırakın varsa agrı kesici krem kullanın...onun dışında kendiniz müdahale etmeyin daha da kötü edersiniz...birde kesin sonuc icin röntgen gerek...incinmeler de fazla morarmaya sebep olabilir...

LG-M250 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Son düzenleme:
Bende tam onu yazıcaktım. Röntgen çekildimi? Eğer dışarıdan bakıp kırık var dediyse yanlış teşhis koymuş olabilir yani kırık olmayabilir. Kuşu veterinerlik fakültesine götürebilirsin röntgen çekerler, yada röntgen çeken bir veterinere götür. Eğer istanbuldaysan http://www.istanbulvet.com/ bu veteriner iyi. Eğer başka veterinere götürme imkanın yoksa aşağıdaki tedavileri deneyebilirsin.

Öncelikle kuşta b vitamini eksikliği yada selenyum eksikliği olabilir. Bu vitamin mineral eksiklikleri kısmi felçe sebep olur. Eczaneden bir tane supradyn all day vitamin al. Tabletlerin hepsini ezip toz haline getir ve cam kavanozda muhafaza et. Daha sonra 3 gün arka arkaya tam dolu suluğa bir pirinç tanesi kadar toz ekle karıştırıp ver kuşa. Günlük olarak tazelenicek. 3 gün kullandıktan sonra haftada bir gün düzenli kullanmaya devam edebilirsin.

Vitamin mineral takviyesi yaptıktan sonra ayakta bir düzelme yoksa, eczaneden DEKORT 0.50 mg tablet (Deksametazon) isimli ilacı al. İlacı ezip toz haline getir. Tam dolu suluğa bir pirinç tanesi kadar ekle ve iyice karıştır. Günlük olarak tazelenicek. Bu ilacıda 3 gün kullanman gerekiyor. Üçüncü gün akşamı gelişmeleri yaz mutlaka. Geçmiş olsun....

Öncelikle teşekkürler. Kuşumun ayağı düzelmişti. Fakat bugün birden bire yere çakıldı. Bir baktık hiç kullanamıyor bacağıyla birlikte. Tünellerde zaten duramıyor. Hemen tüneklerini çıkardık yem felan koyduk yere. Ölecek gibi bir gidiyor bir geliyor. Ölse bile acı çekmeden ölür İnşaallah.

Bende tam onu yazıcaktım. Röntgen çekildimi? Eğer dışarıdan bakıp kırık var dediyse yanlış teşhis koymuş olabilir yani kırık olmayabilir. Kuşu veterinerlik fakültesine götürebilirsin röntgen çekerler, yada röntgen çeken bir veterinere götür. Eğer istanbuldaysan http://www.istanbulvet.com/ bu veteriner iyi. Eğer başka veterinere götürme imkanın yoksa aşağıdaki tedavileri deneyebilirsin.

Öncelikle kuşta b vitamini eksikliği yada selenyum eksikliği olabilir. Bu vitamin mineral eksiklikleri kısmi felçe sebep olur. Eczaneden bir tane supradyn all day vitamin al. Tabletlerin hepsini ezip toz haline getir ve cam kavanozda muhafaza et. Daha sonra 3 gün arka arkaya tam dolu suluğa bir pirinç tanesi kadar toz ekle karıştırıp ver kuşa. Günlük olarak tazelenicek. 3 gün kullandıktan sonra haftada bir gün düzenli kullanmaya devam edebilirsin.

Vitamin mineral takviyesi yaptıktan sonra ayakta bir düzelme yoksa, eczaneden DEKORT 0.50 mg tablet (Deksametazon) isimli ilacı al. İlacı ezip toz haline getir. Tam dolu suluğa bir pirinç tanesi kadar ekle ve iyice karıştır. Günlük olarak tazelenicek. Bu ilacıda 3 gün kullanman gerekiyor. Üçüncü gün akşamı gelişmeleri yaz mutlaka. Geçmiş olsun....
Röntgen çekmedi kırık olduğunu morluktan anladı, röntgen ile sadece parçalı olup olmadığını anlarız dedi. Kuş çok bağırıyordu biz de peki demek zorunda kaldık.
Aslında kuş yaklaşık 4 hafta önce ishaldi. Ölecek gibiydi. Biz vitamin verdik ishali düzeldi. Sonra ayağı tutmadı. İlacını verip krem sürünce iyi olmuştu. Dün tekrar ishal oldu . Bugün ishali geçti ama bu sefer bacağını hiç kullanamıyor. Veteriner belki yanlış teşhis koydu. Her insan yanılabilir. Kuş şu anda bacağı hiç tutmadığı için tünekte duramıyor. Yere koyduk sağ tarafının üstüne yatıyor. Ya felç oldu ya da salmonella hastalığı. Artık hiçbir fikrim yok. Ne yapacağımı bilemiyorum. İnşallah acı cekmeden ölür. Herkes bir gün ölecek sonuçta. Ama çok kötü gözüküyor durumu

Bulabildinmi ilaç? Bulamadıysan yarın şu ilacı almaya çalış;
  • LARGOPEN 250 mg/5 ml 80 ml toz şurup (Amoksisilin)
Mikostatin diye bir ilaç buldum , o olur mu ? Bir yerde kuruma hastalığına iyi gelir diyordu, belirtileri bizim kuş da gösteriyor.

Mikostatin diye bir ilaç buldum , o olur mu ? Bir yerde kuruma hastalığına iyi gelir diyordu, belirtileri bizim kuş da gösteriyor.
Ya ama su içmiyor. Suyun içine katmayo
Olmaz. Mantar ilacı o.
Ablam kuşun vücudunun jilet gibi olduğunu söyledi. Böyle ortası sivriymiş. Büyük ihtimalle kuruma oldu. Kuruma da mantar hastalığı zaten. Yalnız su içmiyor önüne koyduğumuzda yüzünü dönüyor nasıl vereceğimi şaşırdım ya.

Ya ama su içmiyor. Suyun içine katmayo
Ablam kuşun vücudunun jilet gibi olduğunu söyledi. Böyle ortası sivriymiş. Büyük ihtimalle kuruma oldu. Kuruma da mantar hastalığı zaten. Yalnız su içmiyor önüne koyduğumuzda yüzünü dönüyor nasıl vereceğimi şaşırdım ya.

Kuruma mantar hastalığı falan değil. Kuruma kuşun zayıflamasıdır. Ve koksidiyoz, salmonella, trichomoniasis, mantar vs. bütün hastalıklarda kuruma görülür. Yani hastalığı neyse ona göre bir tedavi uygulaman gerekiyor.

• Beğen
Tepkiler: Kca
Eğer tahlil yaptırma şansın varsa en iyisi o olur bir an önce tahlil yapsınlar mantarsa ona göre enfeksiyonsa ona göre ilaç kullanmak lazım. Yok diyosan mantar ve enfeksiyonun belirtilerini ayırt etmek lazım ümit hocam enfeksiyon olduğunu düşünmüş o zaman antibiyotik gerekiyor bir kaç eczaneye sor veren çıkar kuş için olduğunu belirtirsen yok vermezlerse herhangi bir veterinerden reçete yazmasını rica et belki kendisinde de aynı etken madde antibiyotik vardır. O da olmadı aile hekimine anlat dicem ama yarın cmt

Kuruma mantar hastalığı falan değil. Kuruma kuşun zayıflamasıdır. Ve koksidiyoz, salmonella, trichomoniasis, mantar vs. bütün hastalıklarda kuruma görülür. Yani hastalığı neyse ona göre bir tedavi uygulaman gerekiyor.
Çok teşekkür ederim. Biraz daha bekleyeceğim yani çok kısa bir süre çünkü hayvanlarda denek gibi ilaç kullanılmasını sevmiyorum. Veterinere de götürebilirim yakında. Tekrardan teşekkür ediyorum.

Eğer tahlil yaptırma şansın varsa en iyisi o olur bir an önce tahlil yapsınlar mantarsa ona göre enfeksiyonsa ona göre ilaç kullanmak lazım. Yok diyosan mantar ve enfeksiyonun belirtilerini ayırt etmek lazım ümit hocam enfeksiyon olduğunu düşünmüş o zaman antibiyotik gerekiyor bir kaç eczaneye sor veren çıkar kuş için olduğunu belirtirsen yok vermezlerse herhangi bir veterinerden reçete yazmasını rica et belki kendisinde de aynı etken madde antibiyotik vardır. O da olmadı aile hekimine anlat dicem ama yarın cmt
Maalesef evet eczaneler antibiyotik vermiyorlar. Burası küçük bir şehir hiç bir şey yok doğru düzgün veteriner bile yok. Tam anlamıyorum ne olduğunu. İshali de geçti. Sadece yürüyemiyor. Fazla iştahı da yok. Bir bacağı tamamen yok diğer ayağı da sanki hafif kötü oldu . Tünekte bile duramıyor. Hiçbir hastalığın belirtisini de anlayamıyorum.

Geri