Kuşum yeni geldi ve sol ayağına fazla basamıyor.

• Konbuyu başlatan Konbuyu başlatan Yasin95
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

Yasin95

Yeni Üye
Kuşun bugün bu evde 3. Günü petshoptan aldım geldiği ilk zamanlarda dışkı sorunu vardı yavaş yavaş toparlıyor ama çok enteresan bi kuş. Sürekli uyuyor forumdan Selçuk bey bi ilaç önerdi vitamin, maden suyu(asitsiz), probiyotik ve sulphamezhatine karışımı kullanıyor. Yem yemesi gayet normal hatta dal darı verdim az önce baya yedi.
Asıl sorun şu ki kuş hala çok uyuyor ve kafesten çıkmaya çalışmıştı gündüz. Çıkamıyor sadece kafasını çıkarıyor diye fazla önemsemedim. İlacını alıp geldiğimde bişey dikkatimi çekti sol ayağına fazla yüklenmiyordu yorulmuştur dinlendiriyodur dedim ama hareket ettirdiğimde fazla basamıyordu ayağına ve çok korktu herhalde acıyordu hep bağırıyor hala öyle yaklaşsam bağırmaya başlıyor. Ayağını inceledim diğer ayağıyla aynı görüntüde. Hiç bir fark yok ne kızarıklık nede bi morarttı. Ama fazla basmak istemiyor ayağına kafeste bir yere mi sıkıştı acaba ayağı ? Şimdi de çıkmaya o aralardan uğraşmasın diye kafesin üst ve ön kapağını açtım.

Not: kafes eski sultan papağanıma ait bi kafes Aralıkları biraz daha geniş yani kafası giriyor :/

Poposu neden böyle olmuş dışkısını yapamıyo mu acaba ? Yada eğilik duruyor ondan mı ?
Son eklediğim 2 resmi yeni çektim ayağı muhtemelen incimiş çünkü elimdeykem güç uygulayabildi o ayağıyla büyük sorun olsa hiç hareket ettirmez diye düşünüyorum birde kafesin dibinden tüneklere çıkarken tellere tırmanırken o ayağını kullanabiliyor vücut ağırlığını taşıyabiliyor o ayağıyla.

Ekli dosyalar

• 8663BE92-846B-47C5-8B6A-31B0CF0C0473.jpeg
    8663BE92-846B-47C5-8B6A-31B0CF0C0473.jpeg
    1.6 MB · Görüntüleme: 40
  • D933C4F1-AF99-4726-A8B6-927F027A2E78.jpeg
    D933C4F1-AF99-4726-A8B6-927F027A2E78.jpeg
    1.8 MB · Görüntüleme: 38
  • EA1DF121-315A-481E-B63B-C872B578C7CA.jpeg
    EA1DF121-315A-481E-B63B-C872B578C7CA.jpeg
    1.8 MB · Görüntüleme: 32
  • 2955688E-961E-4160-8842-5441EB5C7D7B.jpeg
    2955688E-961E-4160-8842-5441EB5C7D7B.jpeg
    1.7 MB · Görüntüleme: 31
  • E55DB1F1-22EB-4DB3-A841-50996DC7AB27.jpeg
    E55DB1F1-22EB-4DB3-A841-50996DC7AB27.jpeg
    1.7 MB · Görüntüleme: 26
Son düzenleme:
Sol ayağında bir sorun olduğu belli, tüneği kavrayamıyor. İnşallah sadece incinmiştir. Akıllı yemlik takmaya ve muhabbet kuşuna uygun bir kafes temin etmeniz gerekmekte. İlerde Allah esirgesin, çok kötü bir sahneye de karşılaşabilirsiniz.

Akıllı yemlik nasıl oluyor? Aslında bu kafes iyi Çünkü odada kuşa zarar verecek hiç birşey yok bi koltuk var sadece bide duvar saati.
Ben yeni geldiği için ortamı tanıması için kapatıyorum kafesi normalde hiç kapatmak çünkü önceki kuşumda öyle alışmıştı sabah akşam kafes açık ama hep kafeste duruyordu. Sadece odayı havalandırdığımız zaman kapatıyoruz. Akıllı yemlik nasıl oluyor iyi gelecekse alırım tabi

Sol ayağında bir sorun olduğu belli, tüneği kavrayamıyor. İnşallah sadece incinmiştir. Akıllı yemlik takmaya ve muhabbet kuşuna uygun bir kafes temin etmeniz gerekmekte. İlerde Allah esirgesin, çok kötü bir sahneye de karşılaşabilirsiniz.

İnternetten baktım bendeki yemlik akıllıymış zaten :)

Kafeste takılı olan yemliğinize akıllı yemlik deniliyor. Kafesin sürekli açık olması avantaj, ama kafasının tellerin arasına sığması büyük sıkıntı, bunu huy haline getirip oyun yapabilir, Allah korusun kafasını sıkıştırabilir. Ayrıca akıllı yemliği giyotin kapıya yani suluğu taktığınız yere dışarıdan takabilirsiniz.

Kafeste takılı olan yemliğinize akıllı yemlik deniliyor. Kafesin sürekli açık olması avantaj, ama kafasının tellerin arasına sığması büyük sıkıntı, bunu huy haline getirip oyun yapabilir, Allah korusun kafasını sıkıştırabilir. Ayrıca akıllı yemliği giyotin kapıya yani suluğu taktığınız yere dışarıdan takabilirsiniz.

Resimdeki gibi değiştirdim yerlerini uygun mu hocam ?

Ekli dosyalar

• 6D6B1897-DD94-42EC-868F-522281323778.jpeg
    6D6B1897-DD94-42EC-868F-522281323778.jpeg
    1.7 MB · Görüntüleme: 28
  • 94750BF4-F374-4C34-B84E-C80CD211DD80.jpeg
    94750BF4-F374-4C34-B84E-C80CD211DD80.jpeg
    2 MB · Görüntüleme: 27
Gayet uygun, kafes içinde mekandan tasarruf etmiş olursunuz. Bir de bence salıncağın altındaki metal parçaları çıkarın. Bu parçalar küflenmeye son derece müsaittir

Gayet uygun, kafes içinde mekandan tasarruf etmiş olursunuz. Bir de bence salıncağın altındaki metal parçaları çıkarın. Bu parçalar küflenmeye son derece müsaittir
Tamam hocam çıkarttım son eklediğim resimlere bakar mısın poposu pislik olmuş neden öyle oldu temizleyeyim mi ?

Pamuğu ıslatarak temizleyin. Hastalık belirtisi olabilir. Şimdilik suyuna 5-6 damla kadar elma sirkesi katın

Pamuğu ıslatarak temizleyin. Hastalık belirtisi olabilir. Şimdilik suyuna 5-6 damla kadar elma sirkesi katın
Hocam suyu çok karıştı ya bu kadar karışım iyi mi kötü mü bilemedim.
Zaten maden suyu normal suda değil :) içinde 5 damla multivitamin var mercimek tanesi kadar probiyotik var
Birde son aldığım sulphamezatin var 0.5 mg şırınga ile ekledim. Elma sirkesi yokta alırım gerekirse.

Bütün bunlar varken sirke koymayın, ama sirke sindirim sisteminin düzenlenmesine, zararlı bakterilerin etkisiz hale getirilmesine yardımcı olur. Evde elma sirkesi bulundurmakta yarar var.
Bu arada, ilaç kullanıyorsanız, sürekli taban temizliği yaparak dışkıyı kontrol edin. Fazla katılaşırsa ağzına su damlatma yoluna gitmeniz gerekebilir.

Evet takip ediyorum az önce yem yedi kumunu da tırtıkladı su içmeyince yaklaşırdım suyu ağzına gagası değince 3 kez daldırdı gagasını içti baya bi tabanı da değiştirmiştim son hali aşağıdaki resimde.
Yarın elma sirkesi alırım bi sulukta 2-3 saat bekletirim fazladan suluk var elimde.

Çok teşekkür ederim yardımlarınız için.

Ayrıyetten bu kadar fazla uyuması normal mi yem yiyo uyuyo su içse uyuyo kafeste sürekli bi uyuma halinde kuş aldığımdan beri 3 gündür yani

Ekli dosyalar

• D257A318-BCD6-43AF-BA2A-4FFD4DCE476F.jpeg
    D257A318-BCD6-43AF-BA2A-4FFD4DCE476F.jpeg
    1 MB · Görüntüleme: 21
Sulphamezatini çok uyuyor diye önerdiler diğer probiyotik ve vitamini de dışkısı sarıydı beyaz gibi 2 gündür bugün düzeldi.

İlacı kesin. Suluğu güzelce temizleyip taze su koyun. İçine probiyotik koyun yeter. Boşuna ilaç ve vitamin yüklemesi yapmayın

Yarın elma sirkesi alıp suluğuna ekleyin, faydası olacaktır. Multivitamini sürekli vermeyin. Haftada iki defa yeterli olacaktır. Ayrıca vitamin ekleyeceğiniz zaman, birkaç saat suluğu çektikten sonra taze su ile verin ve 5-6 saatten sonra suyu değiştirin. Sabahları erken kalkıyorsanız, suluğu geceden de alabilirsiniz. İlaç için de her söylenene inanmayın. Verdiğiniz ilaç, bağırsaklarda meydana gelen önemli sorunlar için kullanılır.

Yarın elma sirkesi alıp suluğuna ekleyin, faydası olacaktır. Multivitamini sürekli vermeyin. Haftada iki defa yeterli olacaktır. Ayrıca vitamin ekleyeceğiniz zaman, birkaç saat suluğu çektikten sonra taze su ile verin ve 5-6 saatten sonra suyu değiştirin. Sabahları erken kalkıyorsanız, suluğu geceden de alabilirsiniz. İlaç için de her söylenene inanmayın. Verdiğiniz ilaç, bağırsaklarda meydana gelen önemli sorunlar için kullanılır.

Elma sirkesini ne kadar koyayım bir suluğa kaç gün vereyim probiyotikle beraber mi vereyim probiyotik kaç gün devam etsin ? Bunları da netleştirirsek çok faydası dokunacak hocam sağolun herşey için

Probiyotik, azar azar verdiğiniz zaman sürekli olsa da sorun teşkil etmez ama maddi olarak yorabilir. Aralıklarla verebilirsiniz. Sirkeyi de ara sıra suluğuna 4-5 damla olacak şekilde ekleyebilirsiniz. Özellikle kuşu bir süre yalnız bırakacağınız zaman koyun ki, suda bakteri üremesini engellesin.

Geri