Kuşum uçamıyor

• Konbuyu başlatan Konbuyu başlatan Hikari
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi
Maalesef Kasım ayında olan düzce depremini his eden ve panikle çırpınan Sultan papağanım Lütfü' nünde iki uzun kanat tüyü düşmüştü. Lütfü de 1 ay kadar uçamadı. Düşen iki tüyün yerine yenileri çıktı. Şu anda eski haline döndü.
Bir kanatta 2 adet uzun tüy aynı anda düşerse . Diğer kanatta ki 2 uzun tüyü çekmem kuşun uçmasını sağlamaz, aksine kuşun hem canını yakar hem de strese sokar. Veterinerin bunu bilmesi gerek.
Hocam merhaba ben kuşumun ilk günü uçamadığı anı videoya almışım ve orada kanatlarının uzun olduğunu gördüm çok şaşırdım kuşumun uçamama sebebi sanırım kanatlarından dolayı değil korkmaya başladım acaba bir hastalığı mı var isterseniz videoyu yollayayım

Kesinlikle kuşların kanatları çekilmez. Kuşların bir tüy döküm döngüsü vardır. Kendileri bu döngü ile durumlarını düzeltirler.

Röhnfried Bt-Amin B ve Versele- Laga OMNI- VIT daha kaliteli B vitaminleridir.
Hocam sayenizde kuşum uçuyor söylediğiniz vitamini verdikten sonra kanatları uzamaya başladı bugün dışarı saldığım da uçabildiğini gördüm çok mutluyum çok teşekkür ederim 😇😇😇😇

Ekli dosyalar

• IMG_20230118_165137-min.jpg
    IMG_20230118_165137-min.jpg
    776.3 KB · Görüntüleme: 17
Aslında veterinerin kanadını kısaltması değil diğer kanadının uzaması için bir öneri de bulunabilirdi. Çünkü kuş denge sorunu yaşamasa bile kanadını kısalttığı için uçamaz. Bazen tuyde olan kuş uçuş tüylerinden birini düşürebilir. Öyle bir şey olabilir. Yada tüy sorunu var. B vitamini takviyesi veriyor musunuz. BT amin forte
Size de çok teşekkür ederim hocam yalnız aklımın takıldığı bir konu var veterinerin çektiği kanat karışık uzamış bu düzelir mi ileride

Ekli dosyalar

• IMG_20230118_165011-min.jpg
    IMG_20230118_165011-min.jpg
    768.4 KB · Görüntüleme: 16
Uzun kanat tüyleri hala eksik onlarda tam çıkarsa rahat bir şekilde uçmaya başlayacaktır. B vitamini takviyesini mutlaka yapın.
Aa öyle mi ama şuan uçmasında sorun yok eskisi gibi en yükseğe uçuyor. Ama aklıma takılan çekilen kanat ters uzamış. B vitamini bırakmayacağım evet haftada 2 kez vermeye devam ederim.

Fotoğrafta ters uzayan bir tüy göremedim şayet öyle ise tüy kökünde kanama, deride şişlik benzeri durumlar yoksa sorun olmaz zamanla düşürüp yenisini çıkarır.
Diğer kanadı gibi düzgün gelmiyor bana
Diğer kanadı daha mı uzun ondan dolayı mı

Ekli dosyalar

• IMG_20230118_173158-min.jpg
    IMG_20230118_173158-min.jpg
    667.7 KB · Görüntüleme: 11
Geri