Kuşum intihar mı ediyor?

• Konbuyu başlatan Konbuyu başlatan Kujum
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi
Dışkıda köpüklenme var mı ? Ağzını ve nefesini koklayın kötü kokuyor mu ? Rakı içmiş birinin ağzı gibi kokuyor mu ? Kuşun karnı ne renk ve Damarlanma var mı ? Kusma , Tüy kabartma var mı ? Bunları bilmeden yok Baytril iyi gelir yok tylan iyi gelir diyemem. Önlem olarak şimdiden Suluğuna yarım suluğa 6-7 damla elma veya özüm sirkesi damlatın belirtilere göre ilaç başlarız.
Dışkıda köpük Yok koyu,şekilsiz,yapışkan ve sünüyor kuş her yerine bulaştırıyor.Tüyleri çok kabarık ve sürekli koparıyor her yeri yolu yoluk.Koku farketmedim açıkcası.Çok az yem yiyor o yüzden polivit koyuyorum suyuna.Elma sirkesi bugün başladım,şimdilik bu kadar gözlemlediklerin.Ölen kuşumun dışkısı ve kabarması da böyleydi tek fark onun karnında kitle vardı zaten kısa süre sonra da öldü.

Bugün kuşumu Vet.fakültesine götürdüm doktor salmonelladan şüphelendi,dışkıdan örnek aldık sonuç bekliyoruz.Baytril verdi günde iki damla ağızdan verilecek dedi ama veremedim bu şekilde suyuna damlatsam olur mu?kaç damla damlatmak lazım?bilen,daha önce kullanan var mı?kuşum çok hasta onuda kaybetmek istemiyorum bir an önce tedaviye başlamak lazım.

Eğer % 5'lik olandansa Yarım Suluğa 0.30 Ml katın % 2.5 olandansa 0.5 Ml 1 Mililitrenin yarısı yani. dozu tutturmak için şırınga kullanın geçmiş olsun şırınga da yoksa 5 damla yarım suluk şeklinde yapın. Suyu her gün yenileyin.
Bu arada tahlil ve muayene için ne ücret talep ettiler ?

Eğer % 5'lik olandansa Yarım Suluğa 0.30 Ml katın % 2.5 olandansa 0.5 Ml 1 Mililitrenin yarısı yani. dozu tutturmak için şırınga kullanın geçmiş olsun şırınga da yoksa 5 damla yarım suluk şeklinde yapın. Suyu her gün yenileyin.
Bu arada tahlil ve muayene için ne ücret talep ettiler ?
Vet.fakültesi olduğu için daha uygun özele göre,muayene ücreti 20 lira,röntgen 25 lira,dışkı analiz 25 lira,ilaç 27 lira tabi bu fiyatlar kuş için geçerli diğer hayvanlar daha farklı.İlacımız %5 fotoğrafını çekip koydum çünkü nasıl kullanacağımı bile bilmiyorum,sanırım üstünden şırıngayla delmem lazım bilemedim.Antibiyotik olunca korkuyorum yanlış bir şey yapmaktan fazla ya da eksik veririm diye

Ekli dosyalar

• image.jpg
    image.jpg
    925.8 KB · Görüntüleme: 42
Evet şırıngayla delip çekeceksiniz 0.3 ML kadar yarım suluğa karıştırın. Şimdiden suluğu alın önünden yarın sabah ilacı hazırlayıp verin.

Evet şırıngayla delip çekeceksiniz 0.3 ML kadar yarım suluğa karıştırın. Şimdiden suluğu alın önünden yarın sabah ilacı hazırlayıp verin.
Suluğuna koymaktan vazgeçtim çünkü diğer kuş içebilir ayırabileceğim kafesimde yok,dün akşam 2 damla bu sabahta 2 damla vererek başladık hayırlısıyla sonra sabah akşam 1 er damla olarak devam edip 5.gün sonlandıracaz.Tedaviye cevap verir inşallah,iyileşme şansı var mı Selçuk bey?

Hastalığı bakteriyelse iyileşir. Çünkü Baytril güçlü bir antibiyotiktir. Değilse tabiki iyileşmeyecektir tedavinin ikinci günü ufak da olsa iyileşme olmazsa yazın.

Hastalığı bakteriyelse iyileşir. Çünkü Baytril güçlü bir antibiyotiktir. Değilse tabiki iyileşmeyecektir tedavinin ikinci günü ufak da olsa iyileşme olmazsa yazın.
Bugün tedavinin 3.günü bırakın iyileşmeyi daha da kötü oldu kuşum,kusmaya çalışıyor gibi yapıyor ama kusma Yok,dışkı renginde de değişiklik yok,kabarması daha da fazlalaştı neden böyle oldu Selçuk bey? yanlış bir şey yaptık antibiyotik vermekle?devam mı edeyim kesmeli miyim ne olur bir akıl verin!!

Hocam belki yine begenmeyeceksiniz önerimi ama , ölen kuşunuza benzer kuş alın hatta aynısını bulmaya çalışın . Antibiyotigi de kesin . İnşallah geç kalınmamıştır.

Hocam belki yine begenmeyeceksiniz önerimi ama , ölen kuşunuza benzer kuş alın hatta aynısını bulmaya çalışın . Antibiyotigi de kesin . İnşallah geç kalınmamıştır.
Beğenmemek olur mu estağfurullah,kaldı ki bir canlının hayatı söz konusuyken,burdaki her yorum her öneri benim için çok önemli sizinki de dahil.Ölen eşinin de benzer belirtileri vardı dışkı renginin koyuluğu,yapışkanlığı,dışkının poposuna yapışması,tüylerinin çok fazla kabarıklığı vs vs.gibi,sorunun sarı kuş alarak çözüleceğine inansam hiç düşünmeden gidip alırım ama durum daha ciddi gibi,

Bugün tedavinin 3.günü bırakın iyileşmeyi daha da kötü oldu kuşum,kusmaya çalışıyor gibi yapıyor ama kusma Yok,dışkı renginde de değişiklik yok,kabarması daha da fazlalaştı neden böyle oldu Selçuk bey? yanlış bir şey yaptık antibiyotik vermekle?devam mı edeyim kesmeli miyim ne olur bir akıl verin!!
Hemen kesin ve Flagly başlayın Sabah akşam ağzına birer damla çeyrek suluğa 5 damla şeklinde verin.3. Gün ağza damlatmayı kesip çeyrek suluğa 8 damla şeklinde devam edin. Flagly Eczanede bulursunuz. Vakit kaybetmeyin çünkü az zamanımız var. İlacı alır almaz saat kaç olursa olsun ağzına bir damla damlatın.

Sorun belki de eşinden ayrılmanın stresiyle başlamış olabilir ama şuan ciddi bir Mantar enfeksiyonu yaşıyor yüksek ihtimalle. Bu saatten sonra dünyanın en güzel eşi de hatta ölen eşi dirilse de onu iyileştiremez.

Hemen kesin ve Flagly başlayın Sabah akşam ağzına birer damla çeyrek suluğa 5 damla şeklinde verin.3. Gün ağza damlatmayı kesip çeyrek suluğa 8 damla şeklinde devam edin. Flagly Eczanede bulursunuz. Vakit kaybetmeyin çünkü az zamanımız var. İlacı alır almaz saat kaç olursa olsun ağzına bir damla damlatın.
Günaydın Selçuk bey,şu an dışkısı daha sarımsı bir renk ve daha akışkan,ishal gibi değil ama önceki dışkısına göre daha sulu denilebilir ve en önemlisi dışkısında yediği yemleri var bu ne demek oluyor?bayrtil vermiyorum bu sabah itibariyle.

arkadaşım nasıl oldu bu böyle hiç fark etmedim inan.. çok geçmiş olsun.. Selçuk bey diğer arkadaşlarda sağ olsunlar yardımcı olmuşlar... yavruma acırken şimdi de kız mı hasta oldu.. kıyamam ben ona ya... Selçuk bey benden çok tecrübeli ne diyorsa yap arkadaşım. bu antibiyotik tedavisine ben inanmıyorum. veterinerler deme bana. hem sende hem kendimde tecrübe ettim.. bir halt bildikleri yok.. dışkısında hazmedilmemiş yem olması normal değil.. suyuna elma sirkesi de damlat. dal darı evde yok mu onu yesin hazmı kolaydır yeme göre.. Selçuk beyin dediği ilaçları da temin edebilirsin.. keşke yedek kafesin olsa aldığın erkeği ayırsan çok iyi olur arkadaşım.. etrafta eşde dostta komşuda kafes bulsan iyi olur..
*geç kaldım durumu öğrenmekte ama takip edeceğim arkadaşım..

Yem
arkadaşım nasıl oldu bu böyle hiç fark etmedim inan.. çok geçmiş olsun.. Selçuk bey diğer arkadaşlarda sağ olsunlar yardımcı olmuşlar... yavruma acırken şimdi de kız mı hasta oldu.. kıyamam ben ona ya... Selçuk bey benden çok tecrübeli ne diyorsa yap arkadaşım. bu antibiyotik tedavisine ben inanmıyorum. veterinerler deme bana. hem sende hem kendimde tecrübe ettim.. bir halt bildikleri yok.. dışkısında hazmedilmemiş yem olması normal değil.. suyuna elma sirkesi de damlat. dal darı evde yok mu onu yesin hazmı kolaydır yeme göre.. Selçuk beyin dediği ilaçları da temin edebilirsin.. keşke yedek kafesin olsa aldığın erkeği ayırsan çok iyi olur arkadaşım.. etrafta eşde dostta komşuda kafes bulsan iyi olur..
*geç kaldım durumu öğrenmekte ama takip edeceğim arkadaşım..
Teşekkür ederim Ayşecim,evet şimdide kızım için çırpınıyorum ama yine boşa çırpınmışım galiba hiç bir işe yaramadı yine,yavrum çok hasta.Esas sıkıntı yem yemiyor çok fazla yemlikte duruyor ama yemiyor ya da yiyemiyor haliyle çok zayıfladı,veteriner bağırsaklarında sıkıntı olduğunu söyledi,röntgende de çok zayıfladığı hatta göğüs kafesinin çok belirgin sivrildiğini gördüm kuruma mı diye sordum çok zayıflamış dedi sadece.Ne yapabilirim,nerde yanlış yapıyorum ben bilmiyorum İnan.

Kuşumun dışkısında yemler var gün boyu bu şekilde,yemliğine çok sık iniyor ama hiç bir şey yemiyor,kuruma dedikleri böyle bir şey mi acaba?

Kuşunuzda ya Cocsidiosis , ya Trikomonas , ya E coli , ya Megabacter , ya iç parazit var. Gerçi E coli olsa baytril çözerdi. Diğer üç ihtimalden biri söz konusu. Çünkü bu dört hastalıkta dışkıda sindirilmemiş yem görülür. Dediğim ilaca başlayın yüksek ihtimalle sorunu çözecektir. Çünkü hem mantar hem parazit , hem de bakteriyel hastalıklarda endikedir. geçmiş olsun.

Kuşunuzda ya Cocsidiosis , ya Trikomonas , ya E coli , ya Megabacter , ya iç parazit var. Gerçi E coli olsa baytril çözerdi. Diğer üç ihtimalden biri söz konusu. Çünkü bu dört hastalıkta dışkıda sindirilmemiş yem görülür. Dediğim ilaca başlayın yüksek ihtimalle sorunu çözecektir. Çünkü hem mantar hem parazit , hem de bakteriyel hastalıklarda endikedir. geçmiş olsun.
Kuşların resimlerini atar mısınız ?

Ekli dosyalar

• image.jpg
    image.jpg
    1 MB · Görüntüleme: 48
Geri