Kuşum gece uyurken pat pat şeklinde ses çıkartıyor

• Konbuyu başlatan Konbuyu başlatan Ozann
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

Ozann

Yeni Üye
Merhaba. Muhabbet kuşum gece uyurken pat pat şeklinde ses çıkartıyor. Bazen bu ses kesiliyor sonra yeniden başlıyor. Son 4 gündür bu olay yaşanıyor. Öğle vakitlerinde normal bu sesi çıkarmıyor. Sadece uyumaya geçtiği zaman çıkarıyor. Gözlerinde burnunda herhangi bir akıntı yok. Ötüşünde herhangi bir değişiklik yok. Halsizlik falan da yok. Ama bu ses çok kafama takıldı ve veterinere götürmeden önce buraya danışmak istedim. Yardımcı olabilirseniz sevinirim. Çıkardığı sesi kaydettim ama sizinle nasıl paylaşacağımı bilmiyorum maalesef.

Laptopta sesi %100 yaptım ama yine duyamadım. Nefes alırken ses çıkarıyor peki kuyrukta aşağı yukarı hareket ediyor mu?

Bulunduğu oda içerisinde hava nemlendirici var mı? Hava akımında kalmıyor değil mi?

Evet kuyruğu aşağı yukarı hareket ediyor. Hava nemlendirici yok ama kuşum 5 yaşında 5 yıldır aynı ortamda yaşıyor daha önceden böyle ses çıkarmıyordu. Hava akımında da kalmıyor fakat bir buçuk hafta önce hapşırıyordu nezle olmuş gibiydi. Hapşırık geçti şimdi de böyle ses çıkarmaya başladı.

Sesi bu akşam uyurken daha net çekmeye çalışıp buraya yeniden yükleyeceğim. Bu arada kuşu gözlemliyorum hasta değil gibi hareketli, ötüşü normal, yemlerini yiyor.

Yarın veterinere götüreceğim sağolun yine de cevapladığınız için yarın veterinerden sonra sonucu buraya yazarım.

Bunun birkaç sebebi olabiliyor. Başlıca şunlar;

-Akciğer sorunları, akciğerde yeterli hacim olmaması. Akciğer destekleyici ile takviye etmeniz gerek.
-Kas erimesi varsa yine akciğer görevini yerine getiremez, solunumun yanında daha büyük sorunlar olur.
-Bulunduğunuz oda içerisindeki sıcaklık ve nem. Klima varsa hava nemlendirici şart. Sadece kuşunuz için değil sizin için. Doğalgaz varsa, peteklerin üzerine metal tas koyup içerisine su koyabilirsiniz.

En iyisi kanatlılardan anlayan veteriner hekime götürmeniz. En doğrusunu yapıyorsunuz. İyi haberlerinizi bekliyoruz.

Merhaba veteriner hekim antibiyotik, probiyotik ve vitamin tarzında bir ilaç verdi. 5 gün kullandıktan sonra iyileşme gözükmezse tekrar gelin dedi. Bir de okaliptüs yağını kaynamış suyun içine atıp buharını koklatın dedi. 5 gün sonra inşallah iyileşmiş olacak.

Kuşun çıkardığı ses için gece çektiğim bir videoyu da buraya yüklüyorum. Teşekkürler

Dışkı fotoğrafları atabilir misiniz? Kursak mantarında oluyor böyle, en kötü senaryo bu ama ben öyle olduğunu düşünmüyorum. Akciğer kapasitesi yetersiz olabiliyor, muhtemelen öyle. Akciğer destekleyici vermeniz gerek. İzmir de yaşıyorsanız bir hekim satıyor bitkisel akciğer destekleyici. Bende almıştım. Fiziksel muayene ve film çekilirse çok daha iyi teşhis konulabilir. Umarım çabucak iyileşir. Birde kas erimesi varsa ondan akciğer böyle davranabilir ama maşallah iyi gibi duruyor ağırlık olarak.

Dışkısı bu şekilde biraz ishal vardı 2-3 gündür. Kursak mantarı belirtilerine baktım dışkıda yem oluyormuş dışkısında yem yok. Gün içinde neşeli oyun oynuyor hareketli sürekli kursak mantarı olduğunu sanmıyorum umarım değildir.

İstanbulda yaşıyorum acaba akciğer kapasitesinin yetersizliği için istanbulda bitkisel ilaç satan bir yer var mıdır?

Fiziksel muayene bugün veteriner tarafından yapıldı ama film çekmediler neden bilmiyorum.

Onun dışında bir şey sormak istiyorum. Antibiyotik, probiyotik bir de vitamini suyuna aynı anda ekleyip karıştırıyor muyuz? Bir de kuşum çok fazla su içmiyor ben çok denk gelmiyorum su içerken acaba şu an ilaçlı suyu içmesi için bir şey yapabilir miyim?

Teşekkürler tekrardan.

Dışkısı bu şekilde biraz ishal vardı 2-3 gündür. Kursak mantarı belirtilerine baktım dışkıda yem oluyormuş dışkısında yem yok. Gün içinde neşeli oyun oynuyor hareketli sürekli kursak mantarı olduğunu sanmıyorum umarım değildir.

İstanbulda yaşıyorum acaba akciğer kapasitesinin yetersizliği için istanbulda bitkisel ilaç satan bir yer var mıdır?

Fiziksel muayene bugün veteriner tarafından yapıldı ama film çekmediler neden bilmiyorum.

Onun dışında bir şey sormak istiyorum. Antibiyotik, probiyotik bir de vitamini suyuna aynı anda ekleyip karıştırıyor muyuz? Bir de kuşum çok fazla su içmiyor ben çok denk gelmiyorum su içerken acaba şu an ilaçlı suyu içmesi için bir şey yapabilir miyim?

Teşekkürler tekrardan.
Kursak mantarı değil büyük ihtimalle zaten öyle olduğunu düşünmüyordum. İstanbul'da akciğer destekleyici satan var mı bilmiyorum. Bitkisel olmasına dikkat edin. Bulamassanız İzmir'deki hekimin numarasını vereyim ondan alın kargoyla gönderir herhalde.

Verdiği ilaçları bilmiyorum. Antibiyotik ne bilmiyorum. Bir hekim, suluğa hepsinden 10'ar damla koy sabahtan akşama kadar dursun diyor. Gece suluğu al, sabah yıkayıp tekrar koy diyor. Gün içinde su içiyorlardır ama siz denk gelmemişsinizdir. Geceden suluğu alıp sabah koydurtuyor o hekim, böylece gece ve sabah erken uyandığında su içemiyor ve susamış oluyor.

Umarım çabucak iyileşir. Antibiyotiğin süresine çok dikkat edin. Kimyasal antibiyotikler şifa olabileceği gibi zehirde olabiliyor yanlış kullanılırsa ve karaciğer büyümesi yapıyor. Karaciğer destekleyici olarak, daha sonrasında dereotunu güzelce yıkayıp, havlu kağıda suyunu emdirip verin ama daha sonra.

Veteriner hekim ilaçları beş gün kullanın daha sonra geçmezse başka tedaviye başlarız dedi. İstanbulda akciğer destekleyici bitkisel ürün satan bir yer arayacağım ama şu an beş günlük tedaviye onu karıştırmak doğru olur mu bilmiyorum. Suyu kesin olarak içmesi için dediğinizi deneyeceğim. İlgilendiğiniz için teşekkür ederim.

Veteriner hekim ilaçları beş gün kullanın daha sonra geçmezse başka tedaviye başlarız dedi. İstanbulda akciğer destekleyici bitkisel ürün satan bir yer arayacağım ama şu an beş günlük tedaviye onu karıştırmak doğru olur mu bilmiyorum. Suyu kesin olarak içmesi için dediğinizi deneyeceğim. İlgilendiğiniz için teşekkür ederim.
Rica ederim. Akciğer destekleyiciyi daha sonra verebilirsiniz. Bitkisel bulabilirseniz zaten zararı olmaz. Tedavide yanlış yapılan ve tecrübeli kişilerin en sinir olduğu şeylerden biri, antibiyotik işe yaramaz ise hemen değiştirmek. Teşhisi doğru koyduysa eğer ve doğru ilaç verdiyse işe yaramama ihtimali zor. Deneme yanılma yöntemi ile olacak iş değil bu. Kuşlar zaten 30 40 gram birşey ve antibiyotik dediğimiz ilaçlar çok ağır.

Verdiği ilaçların etken maddesini biliyor musunuz? Siz şimdilik 5 gün devam edin. Sonrasında yazarsınız tekrar.

83CB4D55-7EC3-42CB-B6D9-D47370616CD6.jpeg

Vitamin olarak bu ilacı verdi. Antibiyotiğin içeriğini hiç bilmiyorum. Antibiyotik şırınganın içine koyup verildi. Onun dışında bir de probiyotik verildi toz halinde. Film çekilmesini istemeli miydim? Veteriner hekime buraya yüklediğim videoyu izlettim. Çok fazla bir şey yapmadı solunum yolu hastalığı mevcut dedi ve ilaçları verdi.

Ekli dosyayı görüntüle 63892
Vitamin olarak bu ilacı verdi. Antibiyotiğin içeriğini hiç bilmiyorum. Antibiyotik şırınganın içine koyup verildi. Onun dışında bir de probiyotik verildi toz halinde. Film çekilmesini istemeli miydim? Veteriner hekime buraya yüklediğim videoyu izlettim. Çok fazla bir şey yapmadı solunum yolu hastalığı mevcut dedi ve ilaçları verdi.
Bu takviyeyi atın çöpe. Gervit temin ediniz. Ayrıca bir suya bütün hepsini sakın koymayin. Sadece antibiyotiği hekimin dediği dozuna göre suyuna koyun. Tedavi bittikten sonra üç gün üstuste probiyotik entrobac uygulayın. Sonrası iki gün gervit. Akabinde haftada bir e indirirsiniz.

Bu takviyeyi atın çöpe. Gervit temin ediniz. Ayrıca bir suya bütün hepsini sakın koymayin. Sadece antibiyotiği hekimin dediği dozuna göre suyuna koyun. Tedavi bittikten sonra üç gün üstuste probiyotik entrobac uygulayın. Sonrası iki gün gervit. Akabinde haftada bir e indirirsiniz
Veteriner hekim antibiyotikten 1 damla probiyotikten mercimek tanesi kadar suya ekleyip karıştırın demişti. Hepsini suya koymanın sakıncası nedir?

Veteriner hekim antibiyotikten 1 damla probiyotikten mercimek tanesi kadar suya ekleyip karıştırın demişti. Hepsini suya koymanın sakıncası nedir?
Ne kadar suya 1 damla antibiyotik koyun dedi? Antibiyotiğin etken maddesini bilsek çok iyi olurdu. Antibiyotik ile probiyotiği aynı suya koymanızın zararı olmaz, ama hepsini karıştırıp ağızdan vermeniz çok sakıncalı. 1 fincan ya da 1 çaybardağı kadar suya veya suluğun alt kısmından itibaren 2-3 parmak kadar suyun üzerine koyun dediyse eğer, telefon ile arayıp tekrar sorun. 1 damla çok az çünkü. Ağızdan verilirken 1 damla veriliyor. 1 damlayı suya atınca çok seyrelicek.

Ne kadar suya 1 damla antibiyotik koyun dedi? Antibiyotiğin etken maddesini bilsek çok iyi olurdu. Antibiyotik ile probiyotiği aynı suya koymanızın zararı olmaz, ama hepsini karıştırıp ağızdan vermeniz çok sakıncalı. 1 fincan ya da 1 çaybardağı kadar suya veya suluğun alt kısmından itibaren 2-3 parmak kadar suyun üzerine koyun dediyse eğer, telefon ile arayıp tekrar sorun. 1 damla çok az çünkü. Ağızdan verilirken 1 damla veriliyor. 1 damlayı suya atınca çok seyrelicek.
Veterineri arayıp sordum. Suyuna hepsini karıştırıp koyun dedi. Suluğu doldurun suyla sonra ekleyin dedi. Antibiyotik için bir damla çok az değil mi dedim. Bir damla yeterli dedi. Sanırım kuşun çok hasta olmadığını anladığı için bu kadar az kullanmayı düşünüyor. Şu an tek sorun kuşu su içerken görmüyorum içiyor mu içmiyor mu bilmiyorum aklıma takılan tek şey bu.

Hepsi derken multivitamin de dahil mi dahilse eğer içerik olarak güçlü bir vitamin değil kanımca. Şöyle yapiniz eğer 7 gün uygulayacaksaniz gece den kafesinden sulugu cikarin kuş susamış olsun sabah ilaçlı suyu kafesine takın. O zaman içer. Ayrıca ilaçlı su sulukta en fazla 8 saat kalmalı. 8 saatin sonunda normal temiz içme suyu koyun. Sonra geceden yine suyu çıkartın sabah ilaçlı su. Bu düzeni 7 gün boyunca uygulayın.

Dediğiniz gibi yapıcam geceden suluğu çıkarıp sabah ilaçlı suyu koyucam. Veteriner 24 saatte bir suyu değiştirin dedi anlamadım ben de kafam karıştı. Her 24 saatte bir suyu değiştirin dedi.
Hepsi derken multivitamin de dahil mi dahilse eğer içerik olarak güçlü bir vitamin değil kanımca. Şöyle yapiniz eğer 7 gün uygulayacaksaniz gece den kafesinden sulugu cikarin kuş susamış olsun sabah ilaçlı suyu kafesine takın. O zaman içer. Ayrıca ilaçlı su sulukta en fazla 8 saat kalmalı. 8 saatin sonunda normal temiz içme suyu koyun. Sonra geceden yine suyu çıkartın sabah ilaçlı su. Bu düzeni 7 gün boyunca uygulayın.

Zaten geceleri yem yemezler su içmezler. O yüzden bence sabah ilaçlı suyu koyduktan sonra sulukta kalma saati 8 saati geçmemeli. Ama tabi siz yine de hekimin dediği şekilde yapın. Önemli olan kuşunuzun iyileşmesi şifa bulması 🙏🏻

Geri