Kuşum beyaz köpük kusuyor

omerrygr

Yeni Üye
Merhabalar 2 gündür kuşumun ağzından çok kötü koku geliyor, başını sürekli kaşıyor ve sürekli kusma hareketleri yapıp duruyor bugün farkettim ki ağzından beyaz sıvı şeyler çıkardı. Yemek yiyor içiyor hareketlilik var ama nedense bunları çok yapıyor. Hemen vitamin koydum suyuna Lütfen yardımcı olun burada kuş veterinerimiz yok.🙏🏻
Aşağıya video ve fotoğraflar bıraktım
Video; https://streamable.com/dwksti
Resimler; 1. https://hizliresim.com/32ysn2t
2. https://hizliresim.com/sdq1fby
3. https://hizliresim.com/m6e73yi
4. https://hizliresim.com/4nkntwv

Merhaba, yüksek ihtimalle kursak mantarı. Dışkıda anormallik pek gözlenmez bu hastalıkta. Anlattıklarınız ve kuşunuzun hareketi bana kursak mantarı izlenimini verdi. Kullandiginiz takviyeleri, yem ve tohum cesitlerini de yazarsaniz iyi olur. Kilo kaybı oldu mu kusunuzda? Benim size tavsiyem burada vakit kaybetmeyin, kanatlilardan anlayan veteriner hekimden gerekli ilaclari alın. Erken teshis ve tedavi ile gececektir inşaallah.

Bulunduğunuz yeri yazarsanız forumda veteriner önerecek arkadaşlar var.

Veteriner var ama kuş yok hocam mardinin bir ilçesindeyim

Merhaba, yüksek ihtimalle kursak mantarı. Dışkıda anormallik pek gözlenmez bu hastalıkta. Anlattıklarınız ve kuşunuzun hareketi bana kursak mantarı izlenimini verdi. Kullandiginiz takviyeleri, yem ve tohum cesitlerini de yazarsaniz iyi olur. Kilo kaybı oldu mu kusunuzda? Benim size tavsiyem burada vakit kaybetmeyin, kanatlilardan anlayan veteriner hekimden gerekli ilaclari alın. Erken teshis ve tedavi ile gececektir inşaallah.
Yem olarak sadece açık beyaz olan yemlerden tek veriyordum hocam ve gaga taşı onun dışında bir şey vermedim arada suyuna elma sirkesi de katiyodum ondan olabilir mi

Yem olarak sadece açık beyaz olan yemlerden tek veriyordum hocam ve gaga taşı onun dışında bir şey vermedim arada suyuna elma sirkesi de katiyodum ondan olabilir mi
Elma sirkesi kursak mantarının sebebidir diyemeyiz. Elma sirkesini kullanmazsanız daha iyi olur. Paketli ve besleyici tohumlarla karışık yemleri tercih ederseniz iyi olur. Belirli periyotlarla multivitamin, probiyotik ve karaciğeri için de sedochol tarzında takviyeleri verebilirsiniz. Forumu incelerseniz @💙BirdLover💙 tarafından yazılan makaleler var. Oldukça bilgilendirici. Oradaki bilgilere göre takviyeleri edinir kullanırsınız. Şu an önceliğimiz tedavi etmek.

Bir de gaga taşı yerine mineral blok alın. Gaga taşını kullanmayın.

Şu videoyu bir izleyin.
Videoda ilaç ismini ve dozajını söylemiş üstad. Ben doğrudan şu ilacı kullanın diyecek yetkinlige sahip değilim ama videodaki tedaviyi uygulayabilirsiniz. Veteriner varsa zaten hiç düşünmeden ona gidin en azından kuşlara uygun bir ilaç verir. Diğer türlü beşeri ilaçlar vermiş olacaksınız.

Siz şimdilik öncelik olarak kuşun karnının tok olduğuna emin olun kontrol edin. Eğer iştah kaybı olursa yemek yemezse veya az yetersiz yerse bilen birilerini bulup kursaktan besleme yaptırırsınız elle besleme mamaları satılıyor,petsopcularin kimisi kursaktan beslemeyi biliyor onlara gidersiniz böyle bir durum olursa ama tabii öncelik kanatlı hekimi.
Probiyotikli su verelim zaten probiyotik her hafta kullanılmalı ana takviyelerdendir.
Yok derseniz kekik çayı verelim.
Kafesi her şeyi de dezenfekte ediniz.
Dışkılara gelirsek enfeksiyon dışkısına benzettim ben. Kursak mantarından şüpheleniyorum ama kesin diyemem çünkü bunun için analiz yaptırmak gerek.
Ben Mardin kanatlı veterineri bilmiyorum Hatice arkadaşımızı etiketledim onun bildiği varsa yazar. Ben de bulursam yazarım tekrardan.

Siz şimdilik öncelik olarak kuşun karnının tok olduğuna emin olun kontrol edin. Eğer iştah kaybı olursa yemek yemezse veya az yetersiz yerse bilen birilerini bulup kursaktan besleme yaptırırsınız elle besleme mamaları satılıyor,petsopcularin kimisi kursaktan beslemeyi biliyor onlara gidersiniz böyle bir durum olursa ama tabii öncelik kanatlı hekimi.
Probiyotikli su verelim zaten probiyotik her hafta kullanılmalı ana takviyelerdendir.
Yok derseniz kekik çayı verelim.
Kafesi her şeyi de dezenfekte ediniz.
Dışkılara gelirsek enfeksiyon dışkısına benzettim ben. Kursak mantarından şüpheleniyorum ama kesin diyemem çünkü bunun için analiz yaptırmak gerek.
Ben Mardin kanatlı veterineri bilmiyorum Hatice arkadaşımızı etiketledim onun bildiği varsa yazar. Ben de bulursam yazarım tekrardan.

Kanatlı kliniği bulamadım ama kuşlara hizmet veren klinikleri paylaşıyorum.

Midyat Pet Veteriner Kliniği,
Midyat Bulut Veteriner Kliniği,
Bölge Veteriner Kliniği (yorumlarda kuşlara baktığı yazılmış olumlu yorumlar vardı kuşlar hakkında)

Tokluk konusunda şimdilik eminim hocam yediğini ve içtiğini görüyorum (gerçi kızıştığı için yemlikten alıp aşağı atıyor sonra bazen aşağıdan iyiyor da orası ayrı) onun dışında bu söylediğiniz probiyotik vs şeyler petshopta bulunur mu çünkü malum veteriner yoksa alamayacağım. Kekik tarifi içinde çok teşekkür ederim 🙏🏻

Geri