Kuşum ayağını basamıyor

• Konbuyu başlatan Konbuyu başlatan Okay
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

Okay

Yeni Üye
Tek ayağına basamıyor ve elimize aldık baya inceledik hiç hareket ettirmiyo parmaklarını ve bileğinde kan toplamış morarmış kırılmış olabilirmi nasıl iyileşecek yardımcı olursanız sevinirim

Tek ayağına basamıyor ve elimize aldık baya inceledik hiç hareket ettirmiyo parmaklarını ve bileğinde kan toplamış morarmış kırılmış olabilirmi nasıl iyileşecek yardımcı olursanız sevinirim
Vakit kaybetmeyin hemen bir veterinere gidin.

SM-A500H cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

P_20180401_191943.jpg böyle :/

Ayağına teramycin sürün ve veterinere götürün. Çünkü resimden durumunu anlamak zor.

Ya sanki hiç can yok ayağında elimize alıp baktık oynatıyoruz falan hiç tepki yok sıkmıyor hiç hep parmakları açık inşallah önemli bir şey değildir :(

Acımıyorsa kırılmamış olabilir. B kompleks vitamini takviyesi yapın. Veterinere götürene kadar.

Oldu saolun veterinerlerde kuşlarla ilgilenmiyor zaten küçük bir yerdeyiz inşallah birini buluruz :(

Ya bu kuş parmaklarını hissetmyor olabilirmi uygun bi veteriner bulamadık ta iki tane var zaten onlar da kuşa bi şey yapamayız diyo anlamadılar yani ayağını atıyor tüneğe koyuyor ama düz bir şekilde bi yere giderken ayağını atıyo ama parmaklarını kısamadığı için tutunamıyo ordan oraya atıyo kendini ama parmaklar hiç kıpırdamıyo dün biraz zeytin yağı bepntol falan sürdük kırmızılık biraz düzelmiş sanırım yara oluyor orası artık :(

Evet yenine yumurta kabuğu falanda koyduk ama iştahıda yok pek yemiyoda hatta bugün sabahtan beri bakıyorum yemedi şu saate kadar

bulunduğunuz ildeki (veya civar illerdeki) bir veterineri arayıp kuşun fotoğrafını mail atmayı teklif edebilirsiniz.
dün gece sizin için internetteki yabancı forumlara bir göz attım. çok net bir bilgi edinemedim fakat tek ayağını kullanamayan bir kuş için veterinerin 'morarma varsa oradaki kan akışı kesilmiştir' dediğini okudum. ancak öyle bir durumda morarmanın artması ve tüm ayağı kaplaması gerekir diye düşünüyorum. sizin kuşunuzun ayağındaki morluk azalmış herhalde bunu iyiye yormak gerekir. şu saatten sonra selçuk beyin önerisi yapılabilecek en mantıklı şey gibi duruyor. fakat sürdüğünüz merhemi kuşunuzun yemesini engellemelisiniz. bunun için bir şey düşündünüz mü?
bir de eğer kuşun acısı/ağrısı varsa iştahının kesilmesi normal. orta ya da büyük boy suluğa bir adet bebe asprinini toz haline getirip karıştırabilirsiniz. bu kuşunuza sanıyorum ki iyi gelecektir.

Ya ben biraz araştırdımda bebe aspirin bile içindeki madde toksik etki yapıyormuş fazla geliyormuş zararlı demiş çoğu kişi :(

bebe asprinini kuşumdaki başka bir rahatsızlıktan dolayı veteriner önermişti bana. ara sıra çeşitli problemlerde kuşlarıma veriyorum, henüz bir sorunla karşılaşmadım. karar size kalmış.

Son düzenleme:
normal asprin kullanmadım daha evvel, az da koysanız ağır gelebilir emin değilim. benden daha deneyimli yazarlar size bu konuda yardımcı olacaktır. bir de normal asprin çok acıdır, toz halinde suya karıştırdığınızda kuşunuz sudan içmek istemeyebilir.

her iki ilacın prospektüsünü karşılaştırdım.
normal aspirinin formülünde 500 mg asetilsalisilik asit bulunuyorken, bebe aspirininde 100 mg asetilsalisilik asit, boyar madde ve tatlandırıcı bulunuyor. dolayısıyla normal asprinin beşte biri bebe asprinine denk düşünüyor. herhalde bu oranda vermeniz bir sıkıntı yaratmaz fakat dediğim gibi ilaç çok acı olduğundan kuşunuz rahatsız olabilir. ben yine de yarın bir eczaneden bebe aspirini almanızdan yanayım.

Nöbetci eczaneden bebe aspirin alınıp suyuna konuldu ayağına krem sürülüp gazlı bezle sarıldı yemine fındık fıstık badem robottan geçirilip koyuldu :D inşallah iyileşirde baktıkça içimiz gidiyor dahada yeni çıkmış yuvadan ayağının çok hareketsiz olması endişelendiriyor beni elledğim zaman hiç tepki yok eğip büküyorum parmaklarını yok bilerekmi yapıyo nedir refleks olarakta sıkmıyo sürekli gözümün önünde

bulunduğunuz ildeki (veya civar illerdeki) bir veterineri arayıp kuşun fotoğrafını mail atmayı teklif edebilirsiniz.
dün gece sizin için internetteki yabancı forumlara bir göz attım. çok net bir bilgi edinemedim fakat tek ayağını kullanamayan bir kuş için veterinerin 'morarma varsa oradaki kan akışı kesilmiştir' dediğini okudum. ancak öyle bir durumda morarmanın artması ve tüm ayağı kaplaması gerekir diye düşünüyorum. sizin kuşunuzun ayağındaki morluk azalmış herhalde bunu iyiye yormak gerekir. şu saatten sonra selçuk beyin önerisi yapılabilecek en mantıklı şey gibi duruyor. fakat sürdüğünüz merhemi kuşunuzun yemesini engellemelisiniz. bunun için bir şey düşündünüz mü?
bir de eğer kuşun acısı/ağrısı varsa iştahının kesilmesi normal. orta ya da büyük boy suluğa bir adet bebe asprinini toz haline getirip karıştırabilirsiniz. bu kuşunuza sanıyorum ki iyi gelecektir.
Bebe aspirini ne işe yarar siz hiç kullandınız mı kullandıysanız ne sebeple ?

Geri