Kuşum Aspur ve Dal Darı Haricince Birşey Yemiyor

Umut Kuşum

Yeni Üye
Merhaba yaklaşık 2 ay önce pencereme bir muhabbet kuşu geldi. Daha önce bununla ilgili konu da açmıştım. Besinsiz kalmış olma ihtimaline karşı dal darısını, vitaminini eksik etmedim. Yetişkin ve travmalı bir kuş olduğu için alıştırmak da çok zor haliyle. Bir kez ishal olmuştu. Kuşçu aspur önerdi. Aspuru da çok sevdi. Ben de bunu bir fırsat olarak kullanıp hergün günde iki üç kere elimle yedirerek kendime alıştırmaya çalıştım. Sonuç, evet öncesine nazaran biraz daha alıştı. Yemi elime alınca hemen geliyor. Ama sorun şu ki artık kendi yemini yemiyor. Sadece dal darı ve aspur. Bunları vermezsem aç duruyor. Yemliğine sadece aspur koyarsam da ölçüsüz bir şekilde yiyor. Bir zarar olmasından korkuyorum. Bazen gün boyu dışarda olduğum günler oluyor. Bu durumda aç kalmasından endişeleniyorum. Dediğim gibi yemliğine aspur koysam hiç durmadan onu yiyor. Daha önce meyve, ceviz falan da yedirmeye çalıştım. Hiçbirini yemiyor. Çok uzun oldu farkındayım ama bunun haricinde o kadar az ötüyor ki neredeyse hiç diyebilirim. Kafesinin kapısı devamlı açık olduğu halde çok az çıkıyor. Oyun oynamıyor. Kur yapmıyor. Sanki neşesiz gibi. Genelde tüneğinde uyukluyor. Onunla konuştuğumda tek yaptığı gagasını gıcırdatıp uyuklamak. Bunlar normal mi? Elimden geleni yapıyorum. Ama geldiği günden beri çok fazla gelişme olmadı.

Hocam dal darı miktarını azaltın. Aspuru fazla yemesinde sorun yok. Tabi tek aspur yememeli ama. Keten tohumu verin ona. Probiyotik edinip probiyotik desteği vermelisiniz sık sık. Ayrıca düzenli olarak Multi vitamin de vermelisiniz. Size alışması ve sizle oynaması konusu biraz göreceli bir konu. Kuşun karakterine göre değişir yani. Bir süre hiç ilgilenmeyip onun sizin yanınıza gelmesini bekleyin. O geldiğinde aspur verin mesela. Evde olmadığınızda aç kalmayacaktır. Mecbur yiyecektir yemini.

Teşekkür ederim. Çok endişeleniyordum gerçekten. Üzgün olduğunu düşündüğüm için de nasıl davranmam gerektigini bilemiyordum. Önceki kuşum kafesinin içinde oyuncakları ile oynardı. Konuştuğumda yaklaşır dinlerdi. Çok öterdi. Bunları yapmayınca depresyonda olduğunu düşündüm.

Teşekkür ederim. Çok endişeleniyordum gerçekten. Üzgün olduğunu düşündüğüm için de nasıl davranmam gerektigini bilemiyordum. Önceki kuşum kafesinin içinde oyuncakları ile oynardı. Konuştuğumda yaklaşır dinlerdi. Çok öterdi. Bunları yapmayınca depresyonda olduğunu düşündüm.

Merhaba ,
Sürekli darı yediğine göre obez olması ihtimali geldi aklıma. Daldarı karbonhidrat değeri yüksek bir ürün,dolayısı ile az vermek gerekirdi. Ayrıca sürekli darı yiyen kuş diğer yemini yemek istemeyebilir, daldarı köfte kebap gibi düşünün.
Kuşun kaç gr olduğunu ölçüp yazın. Kuşun güncel videosunu ve beyaz peçete üzerine yaptığı 6-7 tane yeni dışkısının fotoğrafını paylaşın. Foto için hızlıresim.com sitesini video için streamable isimli siteyi kullanabilirsiniz. Bu arada takviye veriyor musunuz vitamin probiyotik mineral vs? Evetse hangi marka ve ne düzende?

Merhaba ,
Sürekli darı yediğine göre obez olması ihtimali geldi aklıma. Daldarı karbonhidrat değeri yüksek bir ürün,dolayısı ile az vermek gerekirdi. Ayrıca sürekli darı yiyen kuş diğer yemini yemek istemeyebilir, daldarı köfte kebap gibi düşünün.
Kuşun kaç gr olduğunu ölçüp yazın. Kuşun güncel videosunu ve beyaz peçete üzerine yaptığı 6-7 tane yeni dışkısının fotoğrafını paylaşın. Foto için hızlıresim.com sitesini video için streamable isimli siteyi kullanabilirsiniz. Bu arada takviye veriyor musunuz vitamin probiyotik mineral vs? Evetse hangi marka ve ne düzende?
Sadece dal dari değil aspur da yiyor. Ağırlığını nasıl ölçeceğimi bilemiyorum. Şimdiye kadar hiç avucuma almadım. Ama önceki kuşuma kıyasla çok daha hafif oldugunu hissedebiliyorum. Bu yüzden obez olduğunu sanmıyorum. İri muhabbet kuşlarından, muhtemelen Jumbo. Bu arada sanırım gurme kendisi. Aspuru yeme şekli çok garip. Önce un ufak edip avucumun içine döküyor sonra o ufaladığı parçaları yemeye başlıyor. Annemin dişi kuşu var ona da aspur verdik. O sevmedi yemek istemedi. Ama benimki bayılıyor. Diğer şeyleri gün içinde yapmaya çalışacağım. Kuşum geleli 1,5 ay oldu. Çok besinsiz kalmıstı. Kaç gün dışarda kalmış bilmiyorum tabi. O yüzden çok iyi beslemek istedim. Kullandığım vitamin gold bird marka. İcinde çeşitli vitaminler var. Onu da haftada bir falan veriyorum. İlk zamanlar 1 2 hafta 1 gün vitamin 1 gün sade su olarak verdim kuşçunun tavsiyesiyle.

Sadece dal dari değil aspur da yiyor. Ağırlığını nasıl ölçeceğimi bilemiyorum. Şimdiye kadar hiç avucuma almadım. Ama önceki kuşuma kıyasla çok daha hafif oldugunu hissedebiliyorum. Bu yüzden obez olduğunu sanmıyorum. İri muhabbet kuşlarından, muhtemelen Jumbo. Bu arada sanırım gurme kendisi. Aspuru yeme şekli çok garip. Önce un ufak edip avucumun içine döküyor sonra o ufaladığı parçaları yemeye başlıyor. Annemin dişi kuşu var ona da aspur verdik. O sevmedi yemek istemedi. Ama benimki bayılıyor. Diğer şeyleri gün içinde yapmaya çalışacağım. Kuşum geleli 1,5 ay oldu. Çok besinsiz kalmıstı. Kaç gün dışarda kalmış bilmiyorum tabi. O yüzden çok iyi beslemek istedim. Kullandığım vitamin gold bird marka. İcinde çeşitli vitaminler var. Onu da haftada bir falan veriyorum. İlk zamanlar 1 2 hafta 1 gün vitamin 1 gün sade su olarak verdim kuşçunun tavsiyesiyle.
Hocam diğer yemleri neden yemediği ortaya çıktı. Yiyemiyor. Kolay kırabileceği yemlerden yiyor. Ağzını koklayın. Kötü koku vardır muhtemelen. Ayrıca boğazına telefon ışığıyla bakın. Yara gibi birşey görecekmisiniz bakalım. Hızlı olun çünkü hasta olma ihtimali yükseldi.Bu Mesajı görür görmez suluğunu alın susasın biraz. Isırıyorsa eldivenle tutup bakabilirsiniz. Ayrıca yeni yaptığı dışkı resmi ve kuşun videosunu çekip paylaşın.

Jumbo ama zayıfsa ve yem seçiyor ise bu şüpheli bir durum. Selçuk Bey'in de dediği gibi kuştan kötü koku gelip gelmediğini kontrol edin. Ağzının içine,kusuyorsa kusmuğuna ve dışkılarına bir bakın eğer kötü koku mevcutsa normal değil. Kusuyorsa salyalı köpüklü ise kötü kokulu ise normal değil. Ağzının içine de bakın pamukçuk var mı bakın. Dışkıları ishal şeklinde veya kabız ise ya da renginde farklılık varsa örneğin fosforlu yeşil ise ve dışkılarda da kötü koku varsa elinizi çabuk tutun ve kanatlı kliniğine götürün. Kanatlı uzmanı veterinere muayene ettirin. Dışkı ve kursaktan örnek alınıp bakteri,parazit mantar vs var mı yok mu bakılsın tahlil yapılsın.

Hepinize çok teşekkür ederim. Kuşumun kafesinden dal darıyı aldım ve bugün aspur da vermedim. Normal yeminden yemeye başladı. Aspur çok tükettigi için dışkı rengi biraz koyu. Geceki dışkının resmini çekmiştim. Kafesi yeni temizledim iki resmi de paylaşmaya çalışacağım. Forumların biraz yabancısıyım resim yüklemekte zorlanıyorum.
Kusumda ağız kokusu yok. Hareketleri de gayet rahat. Uçması iyi. Tüneğine rahat tutunuyor. Sadece yem seçiyor diye düşünüyorum. Yemlerinin arasında iri taneli bir yem var. Yulafa benziyor. Ne olduğunu bilmiyorum. O yemi de özellikle severek yiyor. İçinden önce onları seçip yiyor.

Son düzenleme:
Hepinize çok teşekkür ederim. Kuşumun kafesinden dal darıyı aldım ve bugün aspur da vermedim. Normal yeminden yemeye başladı. Aspur çok tükettigi için dışkı rengi biraz koyu. Geceki dışkının resmini çekmiştim. Kafesi yeni temizledim iki resmi de paylaşmaya çalışacağım. Forumların biraz yabancısıyım resim yüklemekte zorlanıyorum.
Hocam dışkılar normal değil. Kuşta enfeksiyon olduğu kesin. İdrar kısmı yani sıvı olan kısım kuruduğunda kireç gibi oluyor mu. ? Ağzını koklayın koku var mı. ?

Ağız kokusu yok ama dun hapşırdığında burnundan sıvı sıçradı. Önceki mesajımda da düzenleme yaptım tekrar okur musunuz? Tekrar teşekkürler

Ağız kokusu yok ama dun hapşırdığında burnundan sıvı sıçradı. Önceki mesajımda da düzenleme yaptım tekrar okur musunuz? Tekrar teşekkürler
Hocam siz bir şeyi olmadığını düşünüyorsunuz ama bana göre sindirimde yolunda gitmeyen bir şeyler var. İlerlemeden önlem almak faydanıza olacaktır. Suluğunu almış mıydınız. ? Alın ve 4 saat sonra yarım suluğa 2 mercimek tanesi kadar karbonat katarak verin. Sonra gelişmelere göre yol çizeceğiz.

Resimlerini de paylaşmak istedim belki size bir fikir verir diye. Dışkısı uzun zamandır böyle. Belki de geldiginden beri. İshal diye düşünerek kuşçunun tavsiyesiyle aspura başlamıştık. Hareketli ve rahat görünüyor. Şuan kendi kafesinde değil.

Hocam siz bir şeyi olmadığını düşünüyorsunuz ama bana göre sindirimde yolunda gitmeyen bir şeyler var. İlerlemeden önlem almak faydanıza olacaktır. Suluğunu almış mıydınız. ? Alın ve 4 saat sonra yarım suluğa 2 mercimek tanesi kadar karbonat katarak verin. Sonra gelişmelere göre yol çizeceğiz.
Tamamdır suluğunu alıyorum ama karbonatın bir zararı olmaz mı?

Peki hocam. Duymak istediğiniz buysa kuşunuzda hiç bir sıkıntı yok. Siz normal sürecinize devam edin.

Peki hocam. Duymak istediğiniz buysa kuşunuzda hiç bir sıkıntı yok. Siz normal sürecinize devam edin.
Önceki mesajınızı görmeden resimleri atmıştım mesajınızı gördükten sonra da bir üstteki mesajımı attım. Ben de kuşum için her şeyin en iyisini istiyorum hemen olumsuz yorum yazmanıza gerek yoktu. Yardımcı olduğunuz için teşekkürler.

Son düzenleme:
Önceki mesajınızı görmeden resimleri atmıştım mesajınızı gördükten sonra da bir üstteki mesajımı attım. Ben de kuşum için her şeyin en iyisini istiyorum hemen olumsuz yorum yazmanıza gerek yoktu. Sonuçta sizi de tanımıyorum bu konuda uzman mısınız bilemem. Gerekirse kuşumu veterinere kendim götürürüm yardımcı olduğunuz için teşekkürler.
Evet haklısınız beni tanımıyorsunuz. Ama önerdiğim şey sağlıklı kuşlara bile ara ara uygulanacak bir şey. Tehlike yaratacak bir şey değil yani. Dışkılar olması gerektiği gibi değil dedim kaç kez. Tavsiyelerimize güvenmemekte haklı olabilirsiniz veteriner değiliz sonuç itibariyle. Ama merak ettiğim burda konu açarken ne dememizi beklerdiniz ? Direk filan ilacı alın dememizi mi ? Yoksa kuşunuz çok sağlıklı dememizi mi. ? Yoksa detaylı bilgi alıp sorunu tespit etmeye çalışmamızı mı ? Ve sizce hangi yolu uyguladık. ?
Asıl sizin alınganlık yapmanıza gerek yok. Yaklaşık 5 saattir size yardımcı olmaya çalışıyor, sorunu olabildiğince anlamaya çalışıyoruz. Sizi kırmak için söylemedim gerçekten ''sağlıklı hiçbir şeye gerek yok'' dememizi bekler gibi tepkiler verdiniz. Bende onu söyledim.

Hayır onu söylemek istemedim. Kimse kuşunun hasta olmasını istemez. Elbette sağlıklı olduğunu duymak istiyorum. Çocugum gibi benim. Size hal ve hareketleri hakkında bilgiler vererek düzgün bir değerlendirme yapmanızı istediğim için herşeyi anlatmaya çalıştım. Yardımlarınız için minnettarım ama kinayeli konuşmanız beni duyarsız bir sahip gibi gösteriyor ve bu nedenle de incindim. Zararı olmayacaksa karbonatı deneyeceğim.

Hayır onu söylemek istemedim. Kimse kuşunun hasta olmasını istemez. Elbette sağlıklı olduğunu duymak istiyorum. Çocugum gibi benim. Size hal ve hareketleri hakkında bilgiler vererek düzgün bir değerlendirme yapmanızı istediğim için herşeyi anlatmaya çalıştım. Yardımlarınız için minnettarım ama kinayeli konuşmanız beni duyarsız bir sahip gibi gösteriyor ve bu nedenle de incindim. Zararı olmayacaksa karbonatı deneyeceğim.
Hassasiyetinizi anlıyorum. Olması gereken de bu tabi. Ama bizim de tavsiye verirken gerekli hassasiyet gösterdiğimizden emin olun. Karbonat doz aşılmadığı sürece zarar verecek birşey değil hatta dehidrasyonu önler ve hastalık varsa bir miktar baskılar. Güvenle kullanabilirsiniz.

Teşekkür ederim. Suyunu aldım. Saat 10 gibi karbonat koyarak vereceğim. Bu suyun ne kadar durması gerekiyor?

Geri