Kokulu kusma

Semiha Kalkan

Yeni Üye
Muhabbet kuşum 6 yaşında erkek son 2 3 haftadır ara ara kakası poposuna yapışıyordu son 10 gündür ise tüy dökümünde ara ara renksiz sulu dışkı yaptığı oldu. Bugün kafasını salladı tıksırdı bi süre ve salyalı kustu kusmuğu çok kötü kokuyordu. Sonra 1 2 sa sonra düzeldi hareketlendi iştahı iyi kursak mantarı olabilir mi

Not aspur dal darı kuş kömürü kuş kumu ara ara sebze dışında başka gıda almıyor ele sus vitamin koyuyorum 10 gündür suyuna

Muhabbet kuşum 6 yaşında erkek son 2 3 haftadır ara ara kakası poposuna yapışıyordu son 10 gündür ise tüy dökümünde ara ara renksiz sulu dışkı yaptığı oldu. Bugün kafasını salladı tıksırdı bi süre ve salyalı kustu kusmuğu çok kötü kokuyordu. Sonra 1 2 sa sonra düzeldi hareketlendi iştahı iyi kursak mantarı olabilir mi

Not aspur dal darı kuş kömürü kuş kumu ara ara sebze dışında başka gıda almıyor ele sus vitamin koyuyorum 10 gündür suyuna

Nezle (soğuk algınlığı), kendini genellikle halsizlik ve iştahsızlık şeklinde gösterir. Hasta kuşun sürekli tüylerini kabartarak tüneğinde uyuduğunu görürsünüz. İlerleyen zamanlarda nefes darlığı ve ishal görülmeye başlayabilir. Çok daha geç kalındığında da kuşu zorlayarak kusturabilecek kadar ciddi hapşırmalar ve burun akıntısı başlayacaktır.

İlk evreler : halsizlik, iştahsızlık.

-İleri evreler : nefes darlığı, ishal.

-Daha ileri evreler : hapşırma, kusma, burun akıntısı.

İlk evrelerde kuşlara vitamin takviyesi yapılmalıdır. Bunu her gün taze sebze ve meyve vererek yapabilirsiniz. Ayrıca suluğuna da vitamin damlası damlatılabilir.

İleri evrelerde solunum problemleri başladığından antibiyotik tedavisi uygulanabilir. Fakat bu konu oldukça hassastır. Bu tedavi için uygun yolu muhakkak sizin için veterineriniz çizmelidir.

Daha ileri evrelerde ise burun akıntısı sebebiyle kuşların burun delikleri tıkanmaya başlayacaktır. Bu engellenmediğinde buradaki mikroplar gözlerine ve gagalarına kadar yayılacaktır. Bu durumun tedavisi içinde mutlaka veterinere başvurulmalıdır.

Bana soğuk almış gibi gelmedi evimizin sıcaklığı 24 civari cereyanda da kalmadı yavruluğundan beri hareketsiz bir kuş kusmuğunun kokulu olması korkuttu sindirim sisteminde problem mi var çözemedim bulunduğum ilçede muhabbet kuşuna bakan veteriner de yok. Bu sabah gayet hareketli uçuyor konuşuyor hastalığı varsa da ilerlemesini istemem

Dışkı resmi atarmısın. Kursak mantarı olabilir ama anlattığınıza göre durum ciddi değil. Yani ilaç kullanmaya gerek olmayabilir şimdilik. Eğer durumu kötüleşirse ozaman ilaç kullanırsınız. Birde popoya dışkı yapışması kuşta kabızlık varsa olur. Aspur ve dal darı en çok kabızlık yapan tohumlardır. Birde neden sadece aspur ve dal darı yiyor? Normal karışık yem yemiyormu?

IMG-20200427-111831

Gold wings diye bir markanın kapalı yemini alıyorum karışık yem ama 20 günlüktü aldığımızda o zamandan beri hep yem seçiyor aspur yiyor dal darı yiyor içindeki diğer şeyleri yemiyor evde ona zararlı olan asla başka yiyecek de vermiyorum.

IMG-20200427-112404

Sabah 8 buçuktan beri uçtu konuştu oynadı şimdi uyku moduna geçti zaten tüy dökümünde inşallah birşey olmaz 6 yıldır bakıyoruz nerdeyse evimizden biri oldu. Yavruluğundan beri yatarak uyuyan uykuyu seven bir kuş

Dışkıyı yapar yapmaz mı dışkı siyah yoksa yaptıktan sonra mı siyah oluyor
Koyu yeşil normalde bi de kuş kömürü koyuyorum kumunun içine ek olarak onları da çok yiyor ama normalde koyu yeşil bugün kakası iyice düzeldi elma sirkesi de koydum suyuna

Bugün baya hareketli ama kustuğundaki o çürümüş gibi bir koku vardı yaklaşınca anlaşılıyodu kokusu bunu bi türlü oturamıyorum kafamda çat diye ilaç da vermek istemiyorum entero germina probiyotik aldım yoğurt mayaladım suyundan arada kuşun suluğuna koysam fayda görür mü

Eleksus multivitamin almıştım tüy dökümünde günde 7 8 damla koyuyorum suluğuna o dokunmuş fazla gelmiş olabilir mi sizce veterinere götürme şansım olsa götürürdüm çok seviyoruz kuşumuzu yardımlarınız için şimdiden teşekkürler

Büyük ihtimal koksidiyoz var kuşta, kusmasıda ondan. 5-6 gün sulphamezatine kullanın. Ardından 1 gün vitamin 1 günde probiyotik verin. Daha sonra 3 günde mantar kürü uygulayın...

Sulphameatine tam dolu suluğa 5 damla yeterli. Günlük tazelenicek (8 saatte bir tazelense daha iyi olur) Mantar kürü içinde fungostatin toz şurup alın. Tam dolu suluğa merecimek tanesi kadar toz ekleyip verin.

Mantar kürünü şunun için önerdim; koksidiyoz tedavilerinin ardından tedbir olarak 3 gün mantar kürü uygulanması gerekiyor. Zira koksidiyoz ilaçları mantarı azdırıyor. Yoksa kuşta mantar yok, koksidiyoz var...

Veteriner tavsiyesi : http://www.istanbulvet.com/

Merhabalar
Benmde kuşumda bit yada pire gibi bişey çıktı veterinere gittik muayene ederken kursağında biraz hava var dedi ve bişey verdi ağızdan bizede verdi akşam verin die enjektör içinde akşam verdik kuş tuhaflaştı kabarttı kendini daha sonra da salyamsı sarı gibi kustu koku yoktu kustuktan sonra rahatladı sanki daha canlandı ama tekrar olur mu bu arada veterineri aradık ilaç ağır gelmiştir tuzlu dedi kestirdi nane kaynatıp ondan içirmemizi söyledi

Merhabalar
Benmde kuşumda bit yada pire gibi bişey çıktı veterinere gittik muayene ederken kursağında biraz hava var dedi ve bişey verdi ağızdan bizede verdi akşam verin die enjektör içinde akşam verdik kuş tuhaflaştı kabarttı kendini daha sonra da salyamsı sarı gibi kustu koku yoktu kustuktan sonra rahatladı sanki daha canlandı ama tekrar olur mu bu arada veterineri aradık ilaç ağır gelmiştir tuzlu dedi kestirdi nane kaynatıp ondan içirmemizi söyledi

Ne ilacı verdiğini sorsaydınız keşke. İlacın ismini bilmeden yorum yapamıcam.

Merhabalar

1- Kuş için Bit damlası kullandınız mı?

2- Kafes için bit spreyi kullandınız mı?

Kuşun kursağında herhangi bir sorun yokken ilaç vermesi ve uygulatması oldukça ilginç.

Naneyi kaynatıp direkt kuşa vermeniz doğru değil su ile seyretmeniz lazım ki nane kaynatıp verin demesi de oldukça saçma geldi. Neresinden tutsak elimizde kalan bir veteriner durumu :”)

Veteriner ile görüşüp ilacın ismini ve kullanım nedenini öğrenebilir misiniz.

Geri