Kesilmiş kanat tedavisi

• Konbuyu başlatan Konbuyu başlatan Gdeniz21
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

Gdeniz21

Yeni Üye
Yeni sahiplendigim kuşumun kanadı kesik çıktı. Sırf bu yüzden geri götürmek istemiyorum. Ona nasıl davranmam gerek bilmiyorum ve yanındaki kuşum uçabiliyor. Fotosunu attım gerçekten bilgisi olan yorum yapsın lütfen.

Ekli dosyalar

• 20191124_182917.jpg
    20191124_182917.jpg
    1.5 MB · Görüntüleme: 59
  • 20191124_182933.jpg
    20191124_182933.jpg
    1.5 MB · Görüntüleme: 55
  • 20191124_182933.jpg
    20191124_182933.jpg
    1.5 MB · Görüntüleme: 50
kesilen kanat uzamaz. ya cekeceksin ya dokulmesini bekliyceksin. guvercinlerde bu is biraz daha kolay muhabbeti bilmiyorum iyice arastirmadan hic bisey yapma. bazi yerlerde haftada 1 sadece 1 cift telek cekilir denmis mantikli. hepsini bir kerede cekmek hem canini cok yakabilir hemde ayni kanatlari yerine dizerken kayba ugratacaktir kusu. b vitamini takviyeside cok onemli.

Yanlıs yol göstermek istemem,benım aldıgım kusta aynı böyle idi,elime aldım iki kanadındaki kesili tüyleri dikkatlice cektim,ne kan aktı ne de ciyakladı kusum...sonra 1 aya kalmaz hızlıca ucmaya basladı...önce dogru tüyü tek basına tuttuguma emin oldum,sonra hızlı bi şekilde bir anda cektim...

Kanat çekmedi ki amaç anlamayan müşteriye bak yavru uçamıyor elde duruyor mantığını aşılamak.. Kanatların çekilmesi lazım aksi taktirde bu şekilde kalacaktır..

@darkancold Öfkenizi anlayabiliyorum fakat yazdığınız kelimelere dikkat edin..

İlgili postu kaldırıyorum..

Kuşum uçuyor ama çok alçaktan ve hemen düşüyor zorlaniyor yani belli. Napmaliyim çekmeliyim? Cekersem bir anda mi hafta da bir mi yapmalıyım?

Kuşum uçuyor ama çok alçaktan ve hemen düşüyor zorlaniyor yani belli. Napmaliyim çekmeliyim? Cekersem bir anda mi hafta da bir mi yapmalıyım?
Çekmelisiniz,yoksa hep öyle kalır.ben bir anda hepsini çektim...Şu anda muhtemelen durgun durumda biraz kusunuz...cekince de ucana kadar öyle olur...kanatları cekin ve ucana kadar haftada 1 2 kere mama ve vitamin verin...benimki uçabildikten sonra asıl karakterini gördüm...kus hayata döndü ucuyor ötüyor...kesenler cok büyük vebal altındadır.

Kusun bi kanadında 10 tane. Kesik tüy olsa...hepsini haftada 1 cekseniz ucmaya baslaması 4 5 ayı bulur...

yazma mod abi engelliyor :) bana ters geliyor her ne sebepden olursa olsun kuşun kanadını çekmek zalimce geliyor...

Kanat tüylerinin dökülmesini çok beklersiniz ayrıca çekmeden sürekli kuşa B vitamini yüklemek kuşu komple tüye sokacaktır. En iyisi 2 kanadı da aynı günde çekin günlere haftalara bölünmez kuşu daha çok Strese sokar..

Geçmiş olsun..

İki muhabbet kuşu yetiştiricisi farklı şey diyince kafam karıştı. Çekmeli miyim beklemeli miyim?

B vitamini verip yulaf sebze gibi şeyler verip kuşu tüye sokarsiniz kuyruk ve kanat tüyleri yeniden çıkar ama bu uzun bi zamanınızı alır kuş sonradan uçmaya uçmaya yine dengesiz uçacaktır. Kanatlarini haftada 1 veya 2 tanesini çekersiniz daha kısa süre olur ama bukez de canı yanacaktır bu işi çok iyi bilen birine cektirmenizde fayda var. Bana sorarsaniz kuşu değişin

B vitamini verip yulaf sebze gibi şeyler verip kuşu tüye sokarsiniz kuyruk ve kanat tüyleri yeniden çıkar ama bu uzun bi zamanınızı alır kuş sonradan uçmaya uçmaya yine dengesiz uçacaktır. Kanatlarini haftada 1 veya 2 tanesini çekersiniz daha kısa süre olur ama bukez de canı yanacaktır bu işi çok iyi bilen birine cektirmenizde fayda var. Bana sorarsaniz kuşu değişin
Sanırım en uygunu bu. Dişi kuşuma da hiç yüz vermiyor çok durgun üzülüyorum haline

Geri