Kesilen Kanat Tedavisi..

Garip bir vicdan anlayışı var bu insanlarda. Denildiği gibi kesilen tüy yerinden uzamaz, çekilmesi gerekiyor. Ben olsam günden güne çekerdim. Tek seferde yapılan işlem biraz daha sarsar kuşu fikrimce. Düzenli olarak yapılması daha iyi olur. Bu sırada B vitamini takviyesi de yap uzar. Öyle tüy yerinden çıkmaz gibi bir durum olmaz merak etme.

Kanatlarını komple çekin. Akabinde Kanat diplerine vazelin sürerseniz mikrop vs olmaz. Ben deri altı B vitamin iğnesi yaparım fakat sizin kuş tüy hastası değil boşuna iğne yemiş olur kuş

Çekeceğiniz kanatlara siyah tahta kalemiyle nokta koyun kolay ayırt edin diye daha sonra hızlıca çekin.

Geçmiş olsun..

Tüylerini çekin, geçmiş olsun.

herkese teşekkür ederim hayvanın durumuna göre günden güne çekeceğim yardımlarınız için sağolun inşallah zor bir süreç olmaz.

dün kalınlardan 1 tanesi çok kolay gelmişti. lakin ince tüplerden en uçtakini çekemedim kızardı kanadının derisi kanamadı ama canı yandı. devam edemedim..
tüplerin araları çok dar birbirine yakın yapamıyorum anlayan insanda yok çevremde. canı çok yandı devam edemeyeceğim galiba.. hayvanında böyle kalmasını istemiyorum nasıl olacak bilmiyorum.

ard arda tüye soksam nijer, yulaf b vitamini gibi şeylerle kendi yolmaz mı acaba ?

pursaklar/ ankara oturuyorum. tanıdığınız bu işi yapabilecek birileri var mıdır ?

dün kalınlardan 1 tanesi çok kolay gelmişti. lakin ince tüplerden en uçtakini çekemedim kızardı kanadının derisi kanamadı ama canı yandı. devam edemedim..
tüplerin araları çok dar birbirine yakın yapamıyorum anlayan insanda yok çevremde. canı çok yandı devam edemeyeceğim galiba.. hayvanında böyle kalmasını istemiyorum nasıl olacak bilmiyorum.

ard arda tüye soksam nijer, yulaf b vitamini gibi şeylerle kendi yolmaz mı acaba ?
Sizde benim gibisiniz uzaması zaman alsada ne bileyim bende çekemezden..

sürüyle veteriner aradım. probiyorik ve vitamin takviyesi yap dedi. 3-4 hafta takviyeye devam et dedi uzama görülmezse günde 1 çek dedi.

mecbur böyle deneyeceğim. çekincede yani 40 telek varsa belki 30 u gelcek 10u gelmeyecek kuşa göre değişiyor dedi.

sürüyle veteriner aradım. probiyorik ve vitamin takviyesi yap dedi. 3-4 hafta takviyeye devam et dedi uzama görülmezse günde 1 çek dedi.

mecbur böyle deneyeceğim. çekincede yani 40 telek varsa belki 30 u gelcek 10u gelmeyecek kuşa göre değişiyor dedi.
Günde 1'den kastı günde 1 tüpçük ise işkence olur sonu gelmez... Ya aynı gün tamamını çekin yada 3-4 gün içerisinde çekim işlemini bitirin.

Bu nasıl bir caniliktir ya? Hiç mi akıllarına gelmiyor böyle saçma bir şeyin olmayacağı kuşu alıştırmak istiyorsan geçersin perdenin arkasına koyarsın eline orada sen ona bakarsın o sana bunu akıl edemeyecek ne var ya Allah onları bildiği gibi yapsın! Çok geçmiş olsun çok üzüldüm gerçekten umarım en kısa zamanda tedavi edilir gerçekten çok üzüldüm ya :(

İsterseniz bilen biri çeksin isterseniz bekleyin zaten yavru olduğu için bu tüyleri yakın zamanda atacaktır yeniden kendisi tamamlar

tamamdır bugün bir üretimhaneciyle konuştum. cımbızla kolayca yapıalcabileceğini söyledi.
ciddende yapabildim çok şükür 6 sağ kanattdan 6 soldan çektim.canı yanmadı herşey normal elime bile geldi. kanama vs olmadı.
3 güne böldüm yarında 6 şar çekeceğim. öteki günde bitmiş oluyor.
btf0CjI.jpg

0hYUKPX.jpg

tamamdır bugün bir üretimhaneciyle konuştum. cımbızla kolayca yapıalcabileceğini söyledi.
ciddende yapabildim çok şükür 6 sağ kanattdan 6 soldan çektim.canı yanmadı herşey normal elime bile geldi. kanama vs olmadı.
3 güne böldüm yarında 6 şar çekeceğim. öteki günde bitmiş oluyor.
btf0CjI.jpg

0hYUKPX.jpg
Hüseyin bu kuş senin ha yumurtladı ha yumurtlıycak olan çiftin yavrusu dime. Maşallah güzel bi yavruymuş. Çekim işlemi bittiğinde eğitmeye de çalış bari bu kadar acıyı boşa çekmemiş olsun hayvan.

Böyle vicdansız insan demeye bile dilimin varmadığı varlıkların nasıl içi buna elveriyor anlamış değilim. Yazıktır günahtır, ne istediniz şuncacık kuştan. Umarım en kısa sürede güzelim tüyleri çıkar. Hocam kuşunuz ile çok güzel ilgileniyorsunuz Allah razı olsun sizden de. Umarım yavrucağımızın canı acımadan kurtulur bu durumdan.

Hüseyin bu kuş senin ha yumurtladı ha yumurtlıycak olan çiftin yavrusu dime. Maşallah güzel bi yavruymuş. Çekim işlemi bittiğinde eğitmeye de çalış bari bu kadar acıyı boşa çekmemiş olsun hayvan.
evet benim çiftimin yavrusu ismi zeytin. elime geliyor. ayağımdan omzuma kadar tırmanıyor ama parmak ucundan korkuyor.
onuda alıştırırım.

10 tüy daha yoldum sağlı sollu 5'er tane.
durumu iyi tekinden az bir kan sızıp kurumuş tüyüne.

acaba dibinin kanlanması bir sorun teşkil eder mi ? @Ahmet ASLAN

Geri