Kabarıklık, neşesizlik, iştahsızlık

İsmail ERDEN

Emektar Üye
Merhabalar,

Yaklaşık 3,5 yaşında erkek muhabbet kuşum var. 2 gündür eskisi gibi ötmüyor ve neredeyse hiç ötmüyor. Yanına gittiğimde hemen gelirdi şimdi öyle değil. Ağırlığı 2-3 gündür aynı. İştahı biraz azaldı. Önceden günde 1 yemek kaşığı yiyiyorsa şimdi 1 tatlı kaşığı kadar yiyiyordur. Dışkıları normal gibi. Etrafı haki gibi yeşil ve ortası beyaz. Bazı dışkılarında etrafa çok açık yeşil renkte hare yayılıyor.

Sebebi ne olabilir? Yanında ama farklı kafeste dişi kuş var. Mevsim geçişinden dolayı olabileceğini düşündüm.

Kuşunuzun beyaz temiz peçete üzerine yaptığı dışkı resmini paylaşır mısınız

Herhangi bir vitamin, probiyotik takviyesi yapıyor musunuz

Bt amin forte, gervit w, entrobac alın. Öncelikle bt amin forte verin yarım suluğa 10 damla. Bir gün temiz su içsin ardından yarım suluğa 5 damla gervit w verin. Yine bir gün temiz su içsin, 3 gün üst üste yarım suluğa mercimek tanesi kadar entrobac verin. Kafeste hepsi 7 saat kalsın. Pet şişe ve damacana suyu kullanın hepsinde.

Biraz titriyor gibiydi. Kombiyi açıp peteğin yanına koydum. 2 gündür iyiydi. Bugün biraz zayıfladı, yem yemedi. çok tüy döküyor. kabarık değil pek.

Tüyde olmasından olabilir. Aşırı halsiz değilse korkmayın

Hiç ötmüyorsa sıkıntı tabi. Videosunu atarsanız daha net yorum yaparız. Hiç ötmemesi normal değil. Birde beslenme diyetinizi eksiksiz yazın. Ek olarak neler kullanıyorsunuz vs.

Daha önce de konu açmıştınız Streptococcus spp vardı yanlış hatırlamıyorsam,aynı kuştan mı bahsediyorsunuz ve bu hastalık geçmiş miydi?
Aynı kuş ise kuşunuzun daha önce geçirdiği hastalıkları ve tedavileri yazmanız gerekir.

Hiç ötmüyorsa sıkıntı tabi. Videosunu atarsanız daha net yorum yaparız. Hiç ötmemesi normal değil. Birde beslenme diyetinizi eksiksiz yazın. Ek olarak neler kullanıyorsunuz vs.
Başına gidince ötmüyor. Yan odaya geçince ötüyor biraz konuşuyor.

Garden mix markasının yemini kullanıyorum.

Ham Protein: %9,7
Ham Selüloz: %7,5
Ham Yağ: %3,8
Ham Kül: %2,7

İçindekiler: Sarı darı, kırmızı darı, akdarı, siyah darı, aspir, nijer tohumu, kondisyon tohumları, yulaf içi.

Daldarı verdim sarı.

Daha önce Streptococcus spp tespit ettik. Sanırım baytrildi ilacın adı, 10 gün kadar kullandıktan sonra iyileşmişti. Ondan önce hiç hasta olmamıştı. 40 gram civarındaydı hep. Şimdi 38 gram civarında.

Video yükleyeceğim.

Daha önce de konu açmıştınız Streptococcus spp vardı yanlış hatırlamıyorsam,aynı kuştan mı bahsediyorsunuz ve bu hastalık geçmiş miydi?
Aynı kuş ise kuşunuzun daha önce geçirdiği hastalıkları ve tedavileri yazmanız gerekir.
Evet hocam, o hastalık geçmişti. Baytrildi sanırım ilacın adı, 10 gün kullandık.

Ondan önce hiç hasta olmamıştı. Normalde 40 gram civarında olurdu şimdi 38 gram civarında.

Kabarık değil ve uyuklamıyor. Biraz üşüyor gibiydi bende kombiyi açıp peteğe yakın yere koydum. Çok tüy döktü.

Yanına gidince ötmüyor ama tepki veriyor bana. Ben yan odaya geçince ötmeye başlıyor ve arada konuşuyor. Video yükleyeceğim.

Takviye bir ürün kullanmıyorsunuz anladığım kadarıyla probiyotik gibi, Multi vitamin gibi

Dışkı resimleri;

Etrafına renk yayılan dışkıları, uzun süre dışkı yapmayınca yapıyor. Normalde her saat yapıyor diyelim, 3 saat yapmadıktan sonra yaptığı dışkılar o şekilde oluyor.

Video;

Video çekerken yanındayım diye yine ötmedin Odadan çıkınca kafa sallayıp birkaç kelime konuştu yine.

@Selçuk YÜKSEL

Hocam video ve dışkı fotoğrafları ekledim ama sizi etiketleyemedim.

Dışkı resimleri;

Etrafına renk yayılan dışkıları, uzun süre dışkı yapmayınca yapıyor. Normalde her saat yapıyor diyelim, 3 saat yapmadıktan sonra yaptığı dışkılar o şekilde oluyor.

Video;

Video çekerken yanındayım diye yine ötmedin Odadan çıkınca kafa sallayıp birkaç kelime konuştu yine.

@Selçuk YÜKSEL
Dışkılar ve kuşun genel görünümü sağlıklı gibi. Kuvvetle muhtemel tüyde olduğundan biraz keyifsiz ve stresli. Dışkılardan biri dışında sorunsuz. Emin olmak adına yeni bir peçete üzerine yeni yaptığı 4-5 dışkısını tekrar paylaşın.
Ayrıca probiyotik kullanmıyorsanız mutlaka başlayın gün aşırı verin.. Multi vitamin verin düzenli olarak haftada 1-2 kez. Ayrıca haşlanmış yumurtayla destekleyin tüy dönemi hergün. diğer zamanlar haftada 2-3 kez.

Dışkılar ve kuşun genel görünümü sağlıklı gibi. Kuvvetle muhtemel tüyde olduğundan biraz keyifsiz ve stresli. Dışkılardan biri dışında sorunsuz. Emin olmak adına yeni bir peçete üzerine yeni yaptığı 4-5 dışkısını tekrar paylaşın.
Ayrıca probiyotik kullanmıyorsanız mutlaka başlayın gün aşırı verin.. Multi vitamin verin düzenli olarak haftada 1-2 kez. Ayrıca haşlanmış yumurtayla destekleyin tüy dönemi hergün. diğer zamanlar haftada 2-3 kez.
Hocam probiyotik prebiyotik olarak tavsiyeniz var mıdır? Veteriner hekim, eczaneden reflor alıp ver demişti. Multivitamin olarakta tavsiyeniz var mı amnosol vardı.

En son yaptığı 5 dışkı haki yeşili ortası beyaz. Peçete serip fotoğraf atacağım. Yumurta çok denemiştim ama yemiyor. Teşekkür ederim ilginiz için.

Probiyotik olarak Prozim alın. Plus olmayandan alın. Her gün vermenizde veya diğer vitaminlerle falan birlikte vermenizde sakınca yok. Ayrıca Amino asit desteği de verin yumurta yemiyorsa. Depovit aminovit olabilir Bt amin forte de olabilir bölünmüş olarak satılıyorlar 30 Ml yetecektir size uzun bir süre.. Vitamin olarak da N- zymax sf öneririm. Geniş içeriklidir. Tüydeyken hızlı olun en kısa sürede başlayın.

Geri