Karadeniz Pet

Erkek muhabbet kuşunda karında şişlik ve dışkı yaparken zorlanma

Soru sormaya geldim

Paylaşımcı Üye
Merhaba, 5 yaşındaki erkek muhabbet kuşum bir haftadır zorlanarak dışkılamaya başlamıştı. Ben de probiyotik, vitamin, elektrolit vs. vererek gözlemlemeye başladım. Dün oynarken poposunun hemen üstünde hafif bir şişlik olduğunu farkettim. Şişliği elimle kontrol ettiğimde ekrana göre sağ kısmının sert olduğunu hissediyorum, sol taraf ise yumuşak. Tahminimce şişlik baskı yaptığı için zor dışkılıyor. Ayrıca sürekli kum ve kalamar kemiği yerken görüyorum. Sindiriminde bir problem var. Dışkı ve şişlik fotoğraflarını ekliyorum. Dışkısı 4 yıldır falan bu şekilde suluydu ama şu an aşırı derecede. Daha önce veterinere götürüp birkaç ilaç kullandık. Düzelmeyince başka bir yere dışkı tahlili yaptırdık ve megabakter dendi. Onun ilacına ulaşıp bir süre uyguladım ama yine değişme olmadı. Ben de muhtemelen iç organlarında bir problem olduğunu düşündüm. Yıllardır iyidi hiç hasta olmadı. Şu anda da neşesi yerinde, yemini yiyor. Fakat şişlik canımı çok sıktı. Ayrıca kuşum erkek olmasına rağmen ceresi kahverengileşti. Hormonal bozukluğu var. Şişlik olan kısım testis bölgesinde. Belki testis tümörü vs olabilir. Anlayanlar bakarsa sevinirim. Bugün hayvan hastanesine götüreceğim.

Testis tümörü olma ihtimali var. İyi bir kanatlı veterinerine gitmenizi öneririm. Ayrıca gitmişken megabakteri tedavisi olumlu olmuş mu onu da test ettirin. Vakit kaybetmeyin 👍🏻
Geçmiş olsun

Testis tümörü olma ihtimali var. İyi bir kanatlı veterinerine gitmenizi öneririm. Ayrıca gitmişken megabakteri tedavisi olumlu olmuş mu onu da test ettirin. Vakit kaybetmeyin 👍🏻
Geçmiş olsun
Ben afyonda kalıyorum, kanatlı veterineri yok. Kuşla beraber şehir değiştirme imkanım da yok. Kuşumun yavaş yavaş öleceğini biliyorum ve elimden hiçbir şey gelmeyecek. Şu an zamanında ona daha iyi bakmadığım için pişmanım. Hayatta sevdiğim az şeyden biriydi.

Ben afyonda kalıyorum, kanatlı veterineri yok. Kuşla beraber şehir değiştirme imkanım da yok. Kuşumun yavaş yavaş öleceğini biliyorum ve elimden hiçbir şey gelmeyecek. Şu an zamanında ona daha iyi bakmadığım için pişmanım. Hayatta sevdiğim az şeyden biriydi.
@htchaticeonem9 Afyon'da kuş veterineri biliyor musunuz?

Şimdi hayvan Hastanesi'nden geliyorum. Röntgen çekildi, orada görünene göre kafesin boyalarını yediği için ya da fazla kum yediği için bir şey birikmiş. Aynı şey kursakta da görünüyordu. Dışkıya yardımcı olması için bir şurup verdiler bir de antibiyotik verdiler. Gözlemleyeceğim bakalım.

Şimdi hayvan Hastanesi'nden geliyorum. Röntgen çekildi, orada görünene göre kafesin boyalarını yediği için ya da fazla kum yediği için bir şey birikmiş. Aynı şey kursakta da görünüyordu. Dışkıya yardımcı olması için bir şurup verdiler bir de antibiyotik verdiler. Gözlemleyeceğim bakalım.
Kum olarak çözünmeyen cinsten veriyorsanız o tür kum vermeyin.
Kalamar kemiği kabuğu,mineral vs içeren sindirilebilir kum kullanın,grit kum.Ama tabii çok yememesi lazım.

Geçmiş olsun umarım iyileşir

Kum olarak çözünmeyen cinsten veriyorsanız o tür kum vermeyin.
Kalamar kemiği kabuğu,mineral vs içeren sindirilebilir kum kullanın,grit kum.Ama tabii çok yememesi lazım.

Geçmiş olsun umarım iyileşir
Grit kum ve kalamar kemiği veriyordum. Muhtemelen kafesin boyalarını yediği için böyle oldu. Benim aklıma takılan bu boyaları vücuttan nasıl atacak?

Grit kum ve kalamar kemiği veriyordum. Muhtemelen kafesin boyalarını yediği için böyle oldu. Benim aklıma takılan bu boyaları vücuttan nasıl atacak?
Umarım antibiyotik işe yarar ve yeterli olur da kuş sağlığına geri kavuşur.
Eğer o kitle haline gelmişse ameliyat bile gerekebilir.Tedavi bitince muayeneye kontrole gidiniz.

Kusura bakmayın mesajı yeni gördüm. Başka bir konuda Afyon Veteriner Kliniği'ni önermiştim ancak arkadaş sanırsam Kocatepe Üniversitesi'ndeki hayvan hastanesine götürmüş. Her ikisi de kanatlı alanında uzman ve tecrübelidir, götürülebilir.

@Soru sormaya geldim, size de geçmiş olsun, kuşunuza acil şifalar dilerim.

Kusura bakmayın mesajı yeni gördüm. Başka bir konuda Afyon Veteriner Kliniği'ni önermiştim ancak arkadaş sanırsam Kocatepe Üniversitesi'ndeki hayvan hastanesine götürmüş. Her ikisi de kanatlı alanında uzman ve tecrübelidir, götürülebilir.

@Soru sormaya geldim, size de geçmiş olsun, kuşunuza acil şifalar dilerim.
Teşekkürler

Geri