Disi kusumun yavrusuyla arasindaki sorun

• Konbuyu başlatan Konbuyu başlatan Hulyaa
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

Hulyaa

Paylaşımcı Üye
Arasira denk geldigim olay. bugun farkli bir boyut kazanmis. 2 numara yavru kusum anne ve babasina yem kusarken gorurdum sonra anne yada baba da ona yem kusardi en cok ilgilendikleri yavrulari. Yavru babasina yem kusarken disi kiskanip her zaman araya girerdi. Bugun bi cirilti ustune gittim yanlarina normalde yem isteme ciriltisi kopardi evde ama bu farkliydi. Anne kabarmis kuyruk tuylerini acmis ve yuvanin icine basini uzatmis yavrulardan birini dovuyormus. Girer girmez reflex olarak kutuyu tiklattim sustular kapagi actim ama hic birinde sorun yok gibiydi. Acaba anne buyuk yavrularini yuvadan atmak icin yapmis olabilir mi? Yoksa artik anayi ayirma zamani gelmismidir. Babadan kiskanip dovme olayi mi gerceklesti acaba. Buyuk zarar verir diye aklim cikiyo kulagim hep onlarda. 3 numarada cok agresif simdiden. yuvadan kafayi kabartip uzatinca kesin babasiyla gaga savasi veriyor

Sorun belli oldu. Galiba erken soru soruyorum :D yavru disari cikmis. Yuvadan atma girisimi olabilir annenin kavgasi
20180903_094900.jpg

Yem kirma boyutuna kadar gelmis yem kabiniz varsa koyun inceleyin. Kiriyorsa ayirin zaten yuvaligi cikarticaktiniz sizin icin iyi olur.

Tesekkur ederim. kirabiliyor ikisi. 1 numara tembel elimi uzatinca hemen yati veriyo saklaniyomus. 2.ci merakli. 3. Agresif. 4. Daha bebek :D hepsi ayri karakterde masallahhhh. Ilk ikisi 30 ve 31 gunluk oldular diger ikisi 27 ve 24 gunlukler. Ikisini ayirsam da diger ikisi yuvada kalmak zorunda. Yuvaligi sokemicem :/ anne baba yeniden ciflesmeye basladi insallah yumurtlamaz bunlar yuvadan ayrilana kadar. Bu arada geri girmis yuvaya danacik

Gayet yem kabindan kacacak. yuvaligin kapagi acikken (ustten) ordan cikabilecek kadar guclenmis ama bi gorseniz kapagi acinca ölü takliti yapiyo sanki. yan yatip oyle duruyo :D gulmekten bi hal oluyorum o zaman :D

Yem kırabilen yavruları ayırın diğer yavruları da 30 gün dolunca ayırın babaları yanına girip çıksın gün içinde 3-4 defa annenin yanına gitsin babaları bu süreçte yavrulara yem kırmayı öğretir

Suan kafesin dibine dusmus yem kabi koydum anneyi de babayida dovdu yem kabindan uzaklastirdi. Simdilik buyuk bi kavga yok. Geri yuvaya cikmaya calisiyo

Bosta kafesim vardi onu temizleyip aksam ayiricam bakalim ne olacak

Aldim ikisinide ikinci yavruda atladi yuvadan baba ilki yukari cikinca dovmeye basladi ikinci yavru annesine benziyor tunekte baba onu esi sanip kur yapip ayak atiyordu. Biraz dursunlar sonra yuvaya geri mi koysam

Yuvadan atlayan yavruları tekrar koymayın kafesleri ayırıp kendi hallerine bırakın kafes tabanına kap içinde dal darı ve aspur koyun az miktarda da yem karıştırın içine kırmayı öğrensinler

Elimde ki kafesi temizledim simdi ona alicam yavrulari. Bu aksamda sade aspur bulamamistim baska petshop bulucam. Cok erken davrandilar ben bi hafta daha dururlar saniyordum

Elimde ki kafesi temizledim simdi ona alicam yavrulari. Bu aksamda sade aspur bulamamistim baska petshop bulucam. Cok erken davrandilar ben bi hafta daha dururlar saniyordum
Hayırlı olsun inşaallah sağ salim büyürler merak ettim görebilir miyim yavruları [emoji4]

Insallah buyurler. Aksama kadar burda durucaklar. Kafesi hem camasir suyuyla pesinden hemde sirkeyle yikadim. Kafeste duran onceki kusum mantarliydi o yuzden isi riske etmek istemiyorum. Aksam belki baska kafes alirim.
15359725017101543483337.jpg

Beyazi ayni anne mavisi ayni baba. O yuzden babalari beyazina kur yapip ayak atmaya baslamisti.almadan hemen once
20180903_133334.jpg

Maşaallah pek de tatlılarmış ayırmanız iyi olmuş o halde

Tüm ekipmanları dezenfekte edin o halde iğneden ipliğe herşey tertemiz olsun yavrular dirençsiz korumak şart

Suluklari kaynattim. Kaynar suyla yikadim kafesi. Korkuyorum yinede esimi ikna edersem kafes alirim yeni

Suluklari kaynattim. Kaynar suyla yikadim kafesi. Korkuyorum yinede esimi ikna edersem kafes alirim yeni
İnşaallah bir problem olmaz yavrular hep birbirine benzemiş maşaallah

Geri