Denge kaybı, halsizlik

• Konbuyu başlatan Konbuyu başlatan atakand
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi
cumartesi tüm kuşlara test yaptırdım. hepsi temiz çıktı :) şimdi vitamin ve probiyotik takviyesi yapıyorum.

10 gün önce boncuk kuşum zayıfladığı için ve diğer kuşlarımın dışkısı siyah olduğu için tekrar tahlile götürdüm, boncukta tekrar mantar ve ek olarak veteriner bakteri diyor ancak sanırım koksidiyoz çıktı. diğer kuşlarımda da bakteri dedikleri koksidiyoz çıktı.
Antibiyotik ve mantar ilacı ile tekrar tedaviye başladım. boncuk kuşum daha ne kadar ilaç kaldırabilir bilmiyorum, gagasının kenarlarında sürekli kılcal damarlar kanıyor. karaciğerinin kötü durumda olduğunu düşünüyorum.
Diğer kuşlarımdan biri ise ilacı vermeye başladıktan 1 hafta sonra yem yemez oldu ve öğürmeye başladı. yediği yemi kusuyor, dünden beri yemi kırıp yutmuyor, yere düşüyor yemler. veterinere sorduğumda ilacı çoğaltmamı ve ağızdan probiyotik vermemi söyledi.

boncuk kuşum yem yemeyi bıraktı. 5 gündür kursaktan besliyorum. mamasına mantar ilacı katıyorum.
sadece koksidiyoz olan kuşumun tedavisi bitmişti. 10 gündür iyiydi ancak dün dışkısı değişti, rengi koyulaştı ve sindirilmemiş yem dışkıladı. yine tahlile gideceğim.

Konuyu takip edemediğinden fikrimi belirtemeyeceğim, yeni konu açıp yaşadığınız durumları özet olarak paylaşabilriseniz çok iyi olur.
Söyleyeceğim tek şey kuşlar iyileşip tekrar hastalanıyor bence kafes temizliğine ve bakımlarına dikkat edilmesi gerekiyor.

Konuyu takip edemediğinden fikrimi belirtemeyeceğim, yeni konu açıp yaşadığınız durumları özet olarak paylaşabilriseniz çok iyi olur.
Söyleyeceğim tek şey kuşlar iyileşip tekrar hastalanıyor bence kafes temizliğine ve bakımlarına dikkat edilmesi gerekiyor.
hepsi iyiydi aslında, sadece dişi kuşu ayırmıştım. bir geceliğine misafirliğe gittiğimde evde yanlız kaldılar. o gece ne olduysa sanırım çırpınmışlar, çiko ayağını kırmış. parmaklarında his yok. eşinden ayrı, ayağıda kırılınca strese girdi sanırım. yaşı da ileri 6 yaşında. galiba bağışıklığı eskisi kadar güçlü değil. koksidiyoz olmuş. mantar olup iyileşen kuşumla aynı kafeste yaşıyordu, ona da bulaştırmıştır diye düşünüyorum. dün tahlile götürdüm, hepsi temiz çıkmış. şuan hastalık yok. tekrar birleştirmeyi düşünmüyorum. hepsi ayrı kafeste yaşayacak. temizlik konusunda haftada 1 çamaşır suyu ve sabunla kafesleri köpürterek yıkıyorum 10 15 dk bekletip duruluyorum.
veteriner düzenli olarak probiyotik ve vitamin vermemi söyledi.

hepsi iyiydi aslında, sadece dişi kuşu ayırmıştım. bir geceliğine misafirliğe gittiğimde evde yanlız kaldılar. o gece ne olduysa sanırım çırpınmışlar, çiko ayağını kırmış. parmaklarında his yok. eşinden ayrı, ayağıda kırılınca strese girdi sanırım. yaşı da ileri 6 yaşında. galiba bağışıklığı eskisi kadar güçlü değil. koksidiyoz olmuş. mantar olup iyileşen kuşumla aynı kafeste yaşıyordu, ona da bulaştırmıştır diye düşünüyorum. dün tahlile götürdüm, hepsi temiz çıkmış. şuan hastalık yok. tekrar birleştirmeyi düşünmüyorum. hepsi ayrı kafeste yaşayacak. temizlik konusunda haftada 1 çamaşır suyu ve sabunla kafesleri köpürterek yıkıyorum 10 15 dk bekletip duruluyorum.
veteriner düzenli olarak probiyotik ve vitamin vermemi söyledi.
Tamamdır bu şekilde devam edin bakımlarına . Ayağı kırık kuşu sargıya alındını?

Tamamdır bu şekilde devam edin bakımlarına . Ayağı kırık kuşu sargıya alındını?
ayağı kırılalı bayağı oldu, gözükürde sorun yok sadece parmaklarını hissetmiyor. düz bir yere basarken bile yumruk gibi duruyor ayağı, aslında açıkta durabiliyor sanırım sinirleri hasar görmüş. kemiklerinde problem yok. kafasını kaşıyor, sağlam ayağını çekip kırılan ayakta oturuyor, tünekte duruşu sorunsuz.

ayağı kırılalı bayağı oldu, gözükürde sorun yok sadece parmaklarını hissetmiyor. düz bir yere basarken bile yumruk gibi duruyor ayağı, aslında açıkta durabiliyor sanırım sinirleri hasar görmüş. kemiklerinde problem yok. kafasını kaşıyor, sağlam ayağını çekip kırılan ayakta oturuyor, tünekte duruşu sorunsuz.
Tamamdır anladım. B vitamini ve d vitamini takviyesi yapın düzenli aralıklarla..

Tamamdır anladım. B vitamini ve d vitamini takviyesi yapın düzenli aralıklarla..
mantar tedavisi gören kuşum (konudaki beyaz kuş) birkaç gündür iyiydi, iyi dediğimde 1 tane darı yiyorsa 10 tanesini çöplüğe atıyor bolca da kabuğu kırılmış yem bırakıyordu yemlikte. bugün kursağındaki tüm yemleri kustu, köpüklü şekilde kusmaya başladı. yemek yemiyor şuan. tahlil sözde temiz çıktı. veterinerler beni mi kandırıyor anlamıyorum.
keşke buradakilerle uğraşacağıma İzmir öz-vet e götürseydim, inanın kuşun hali olsa hala götürürüm. (tırnağının içindeki damarlar kanadığı için tırnakları kıpkırmızı, gagasında da kanamalar var ve çok zayıf) fiyatların yüksek olduğu söyleniyor ancak buradakilere verdiğim ücret orayı geçmiştir sanırım.
yarın da yemek yemezse elle beslemeye başlayacağım tekrar. artık veterinere gitmeyi düşünmüyorum, triflucan şurup vermeyi deneyeceğim

bu gece sabaha kadar kanlı ishal şeklinde dışkılamış, artık ilaç vermeyeceğim. hayvana daha fazla işkence etmek istemiyorum. zaten aylardır kafesten çıkarmadım, keşke ilk hasta olduğunda kendi haline bıraksaydım, mutlu şekilde ölseydi. veterinerin verdiği günlerce ağızdan verilen ilaçlar hayvanı mahvetti, 1 damla bile içmezken, 3 damlayı rahatça içmeye başlamıştı. bana küsmüş gibiydi ancak yanına gidip konuştuğumda gelip dinlerdi hala.
tedavisini sonlandırıyorum, ömrü buraya kadarmış 'boncukum' un.

bu gece sabaha kadar kanlı ishal şeklinde dışkılamış, artık ilaç vermeyeceğim. hayvana daha fazla işkence etmek istemiyorum. zaten aylardır kafesten çıkarmadım, keşke ilk hasta olduğunda kendi haline bıraksaydım, mutlu şekilde ölseydi. veterinerin verdiği günlerce ağızdan verilen ilaçlar hayvanı mahvetti, 1 damla bile içmezken, 3 damlayı rahatça içmeye başlamıştı. bana küsmüş gibiydi ancak yanına gidip konuştuğumda gelip dinlerdi hala.
tedavisini sonlandırıyorum, ömrü buraya kadarmış 'boncukum' un.
Başınız sağolsun 😔🙏🏻

Başınız sağolsun 😔🙏🏻
teşekkür ederim ancak henüz vefat etmedi :)
son mesajımdan sonra veterinere kustuğunu ve kan dışkıladığını yazdım, tatildeymiş kendisi. komşu dükkana karışım ilaç bırakmış gittim onu aldım 1 hafta kadar elle besledim, mamanın içine ilaçtan kattım. 3 gün önce veterinerin ilacından vermeyi bıraktım ve kafesine dal darı taktım, kendisinin yediğini gördüm. koksidiyozdan şüphelendiğim için sulphamezathine temin ettim ve 2 gündür suluğuna katıyorum. bolca ıspanak veriyorum k vitamini içerdiği için. 3 gün sonra sulphamezathine vermeyi bırakacağım. vitamin + probiyotik takviyesi yapacağım.
mantarın tekrarlayabileceğini düşünüyorum, bu yüzden sulphamezathine ile birlikte tollisan amphotericin-b aldım. koksidiyoz tedavisi bittikten sonra 20 gün kadar ondan vermeyi düşünüyorum.

ayrıca daha önceki mesajlarımda tavsiye ettiğim veterineri artık tavsiye etmiyorum. hasta takibi yapmıyor. tahlil için gönderdiği bir başka veterinerin de tahlil konusunda doğruyu söylediğini düşünmüyorum. kuşların boğazından ve dışkılarından örnekleri onlar kulak çubuğu ile alırken, ben kendim steril eküvyon çubuğu ile alıp 1 saat içinde kendilerine götürdüm. hastalık çıkmamış. 2 gün sonra kuşum kusmaya ve kan dışkılamaya başladı. diğer test yaptırdığım kuşumunda iştahı kesildi. ona da koksidiyoz tedavisi uyguluyorum.

şuan tüm kuşlarımın keyfi yerinde, gün içinde bol bol ötüyorlar. ağızlarından zorla ilaç vermediğim için benim de içim rahat. boncuk kuşum şuan sadece dal darı yiyor ancak zamanla normal yem de yiyeceğini düşünüyorum.

teşekkür ederim ancak henüz vefat etmedi :)
son mesajımdan sonra veterinere kustuğunu ve kan dışkıladığını yazdım, tatildeymiş kendisi. komşu dükkana karışım ilaç bırakmış gittim onu aldım 1 hafta kadar elle besledim, mamanın içine ilaçtan kattım. 3 gün önce veterinerin ilacından vermeyi bıraktım ve kafesine dal darı taktım, kendisinin yediğini gördüm. koksidiyozdan şüphelendiğim için sulphamezathine temin ettim ve 2 gündür suluğuna katıyorum. bolca ıspanak veriyorum k vitamini içerdiği için. 3 gün sonra sulphamezathine vermeyi bırakacağım. vitamin + probiyotik takviyesi yapacağım.
mantarın tekrarlayabileceğini düşünüyorum, bu yüzden sulphamezathine ile birlikte tollisan amphotericin-b aldım. koksidiyoz tedavisi bittikten sonra 20 gün kadar ondan vermeyi düşünüyorum.

ayrıca daha önceki mesajlarımda tavsiye ettiğim veterineri artık tavsiye etmiyorum. hasta takibi yapmıyor. tahlil için gönderdiği bir başka veterinerin de tahlil konusunda doğruyu söylediğini düşünmüyorum. kuşların boğazından ve dışkılarından örnekleri onlar kulak çubuğu ile alırken, ben kendim steril eküvyon çubuğu ile alıp 1 saat içinde kendilerine götürdüm. hastalık çıkmamış. 2 gün sonra kuşum kusmaya ve kan dışkılamaya başladı. diğer test yaptırdığım kuşumunda iştahı kesildi. ona da koksidiyoz tedavisi uyguluyorum.

şuan tüm kuşlarımın keyfi yerinde, gün içinde bol bol ötüyorlar. ağızlarından zorla ilaç vermediğim için benim de içim rahat. boncuk kuşum şuan sadece dal darı yiyor ancak zamanla normal yem de yiyeceğini düşünüyorum.
Ömrü buraya kadarmış deyince vefat etti sandım 🙂 güzel haberlerinize çok sevindim daha da iyi olması dileğimle 🙏🏻

Ömrü buraya kadarmış deyince vefat etti sandım 🙂 güzel haberlerinize çok sevindim daha da iyi olması dileğimle 🙏🏻
tedaviyi bırakacağım yazdım ancak duramadım. tedaviyi bıraksam 2-3 gün ancak yaşardı sanırım, o yüzden öyle yazdım :) teşekkür ederim.

Konuyu açalı 1.5 yıl olmuş. kuşum hala hayatta :) buraya son yazdıklarımdan sonra veterinere gitmeyi bıraktım çünkü yalan söylediğini düşünüyorum. verdiği ilaçlar tedavi ediyor gibi olsa da kuşlar ilaç bittiğinde daha kötü oluyor. tahlil için gönderdiği veteriner de palavracı bir yer. her gittiğimde fiyat değişimi, tahlillerde hastalık yok demeleri ancak kuşun 2 gün sonra kan dışkılaması, alaycı davranışlar vs. (eskişehirde kuşlardan anlayan diye geçiyor bu iki veteriner)

Kuşlarımın dışkılarına bakarak ve hareketlerini gözlemleyerek hastalıklarını kendim çözmeye çalıştım. 3 kuşum var 3ü de 1.5 yıldır ayrı kafeslerde kalıyorlar ve dışarı hiç salmıyordum. uzun süre yeşil ve sarı sulu dışkılarla uğraştım neo-teramisin, sulfaklor, ronidazole 40, sulphamezathine , baytril 2.5 ve tolisan amphotericin b kullandım uzun aralıklarla.

Geçen haftalarda tüm kuşları eski büyük kafeslerine aldım ve kür diye tabir edilen hasta olmasalar da hastalanmamaları için ilaç vermeye başladım. 5 gün baytril, 3 gün vitamin, 3 gün probiyotik verdikten sonra 10 gün bekleyip fungizone vermeye başladım. fungizone kullanımı hakkında pek paylaşım bulamadım. 1 kişi paylaşım yapmış o da kanaryalar için sanırım. ben de o kişinin yazdığı şekilde ilacı dozajlıyorum. bugün 2. günü 8 gün daha devam edeceğim.

Şuan kuşların keyfi yerinde, eskiye göre fazla neşeli olmasalar da yaşları ilerlediği için ve ilaçların verdiği tahribattan dolayı olabileceğini düşünüyorum.
ama yapabileceğim başka bir şey yok yaşamaları için bu ilaçları vermem gerekiyordu.

Geri