Burun tıkanıklığı soğuk algınlığı

Dediğiniz vicks uygulamasını yaptım. Hatta örtü örtüp kendim de girdim altına. Benim tıkalı burnum açılmadı sadece gözlerim yandı ama umarım onu biraz rahatlatmıştır. İçeriğinde sandal ağacı yağı falan varmış. Mutlaka faydası olmuştur.
Umarım olmuştur. Belirli aralıklarla bu uygulamayı tekrarlayabilirsiniz.

Ne kadar doğru yanlış bilmiyorum veteriner değilim ama yorumlara bakınca işe yaradığı için denedim olumlu sonuç aldım.o zaman çok fazla araştırma yapıp deneme yapmıştım tek işe yarar tedavide bu olmuştu o yüzden başkaları faydalansın diye paylaşıyorum.şahısın adını bilmiyordum ama çok bilgili biri olduğunu düşünüyorum videolarından izlediğim kadarıyla.sanırım antifungal vermesinin nedeni antibiyotik kullanımı sonrası yararlı bakterilerin ölmesi sonucu mantarın ortaya çıkma riski ve kursak mantarınında benzer belirtiler vermesi.bu sebeple hem mantar hem antibiyotik ilacını beraber kullandığını düşünüyorum.deneyip olumlu sonuç almasam yazmam ama mevcut yöntemlerle tedavi edilemiyorsa kimse kuşunun durumunun kötüye gitmesini istemez diye düşünüyorum.sonuç olarak diğer yöntemlerden verim alamayan ve aklına yatan denesin.tabi birde ilaçları temin edebilen:)tedavinin özeti son sayfada olması lazım.10 günden önce iyileştiler ama garanti olması için 10 gün devam etmek gerek.onlar iyileştiği için çok mutluyum bu tedaviyi bulamasaydım belki bugün onlar benimle olmazlardı.
Bahsettiğiniz videodaki kuş resmen öksürüyor yazık yavrucak. Bizimkinin burnu tıkalı nefes alırken burnunun aktığı çok belli, grip de burnu tıkalıymış gibi. Başlarda çok nadir öksürüyordu. İlacın dozunu araştırırken kanaryalara hangi ilaçların ne kadar dozda verilmesi gerektiğine dair bayağı bilimsel bir yazı buldum. Doksisiklin hakkında "Sindirim kanalı florasında değişikliğe neden olarak sindirim kanalı florası tarafından sentezlenen B vitamileri ile K vitamini yetmezliği ve mantar enfeksiyonu olasılığı artar(a). Bu nedenle oral yolla doxycycline sağıtımı uygulanırken B grubu vitaminler ve antifungal ilaçların da birlikte verilmesi gerekir. " yazıyor. Pazartesi ilk işim önerdiğiniz mantar ilacını ve vitamin şurubunu almak olacak. Macrol için ise insanlar için bir makalede zatürre (akciğer iltihaplanması) için daha önce hiç antibiyotik tedavisi almamış insanların ilk tercih olarak Macrol gibi (eritromisin, klaritromisin veya azitromisin) ilaçları kullanmaları ikinci tercih olarak doksisiklin kullanmaları yazıyor. Yani biz kuşların bağışıklığına en az zararı tetradox, monodoks gibi doksisyklin içerikli ilaçların verdiği için onları tercih ediyoruz sanırım. Polgyl ise barsak amebiyazisi (amiplerin neden olduğu bir çeşit enfeksiyon) ve karaciğer amibiyazisi için kullanılıyormuş. Bunları da anaerob türü bakteriler yapıyormuş. Bu bakteriler de oksijenli ortamda yaşayamıyormuş. Bizimkinin burnuşuna oksijen gidiyordur diye bunu eliyorum. Macrolu da kullanmalı mıyım bilemedim. Zaten kullanmak istesem de hayatta vermez ne eczaneler ne de doktor. Tetradoksun dozuna dönecek olursak 1 litreye 250 mg diyor. Yani 500 ml'lik suluğa 125 mg, 100 ml suya yaklaşık 25 mg yani kapsülün çeyreğini eklemem gerekiyor. Bugün öneri üzerine 10'da birini verdim. Yarın çeyreğini vereceğim. @umitFB Yanlışım varsa düzeltin lütfen. Bu ilaç hakkında çoğu insan midelerine kalıcı zarar verdiğini yazmış. Küçücük hayvana ne yapar kim bilir. Fazla doz vermek istemem.

Son düzenleme:
Sanırım ilacın hiç faydası olmuyor. Bugün daha da kötüleşti. Burnu tamamen kapanmış sürekli ağzı açık solunum güçlüğü çekiyor.

Kuşun karaciğerinde sorun olabilir mi? Karnının alt tarafından bir bölge nefes alırken aşırı şişiyor. İnternette karaciğer yağlanmasının burun akıntısı ve nefes darlığı yapabileceği yazıyor. Sanırım burda bu konuda bilgili olan birisi yok. Kimse cevap yazmıyor artık.

Karın kemiği dışarda duruyor ve dokunulduğunda ele geliyor kuruma olabilir mi?

30 gramlık kuşa o ilacın çeyreğini verirsen faydası olmaz zararı olur.

İlacı kes vitamin ve probiyotik ver kuşa.
Zaten çeyreğini içirmedim ki sabah bir yudum alıyordu sonra temiz su koyuyordum akşam bir yudum yine antibiyotikli sudan. Ama daha iyileşeceğini düşünmüyorum çünkü burnu tamamen tıkandı bugün ve nefes alamadığı için çırpınmaya başladı. Ev yapımı yoğurt suyu verdim probiyotik olarak. Bir de karışık vitaminden verdim. Akşam çok az nane kekik çaylı ekmekten yedi ve biraz yoğurt suyu içti. Ama ümit yok artık ayakta duramıyor. Belki farklı bir antibiyotik kullanmalıydım. Ama laboratuvarım yok ki mikrop incelemesi yapayım. Ne olduğunu anlayamıyorum. Açılmıyor o burun.

Zaten çeyreğini içirmedim ki sabah bir yudum alıyordu sonra temiz su koyuyordum akşam bir yudum yine antibiyotikli sudan. Ama daha iyileşeceğini düşünmüyorum çünkü burnu tamamen tıkandı bugün ve nefes alamadığı için çırpınmaya başladı. Ev yapımı yoğurt suyu verdim probiyotik olarak. Bir de karışık vitaminden verdim. Akşam çok az nane kekik çaylı ekmekten yedi ve biraz yoğurt suyu içti. Ama ümit yok artık ayakta duramıyor. Belki farklı bir antibiyotik kullanmalıydım. Ama laboratuvarım yok ki mikrop incelemesi yapayım. Ne olduğunu anlayamıyorum. Açılmıyor o burun.

Sen şimdi ilaçlı suyu sabah bir yudum akşam bir yudummu verdin. Belkide dozajı az geldi neden söyledimiz gibi kullanmadın?

Sen şimdi ilaçlı suyu sabah bir yudum akşam bir yudummu verdin. Belkide dozajı az geldi neden söyledimiz gibi kullanmadın?
Hayır ama ben çeyreğini suda eritip sabah akşam verdim. Sizin dediğiniz gibi denedim ama su birkaç saat içinde koyulaşıyoe üstünde zar oluşuyordu hele 24 saate su iğrenç hale geliyordu. Bana hiç mantıklı gelmedi. Ben de araştırdım ve bazıları sabah akşam veriyormuş. Ben de o şekilde verdim. Zaten insanlar için bile sabah akşam yüz diyor. Adamın biri güvercine tam hap yutturuyormuş. E bir de açıklama vardı grama göre ne kadar kullanılacağına dair. Kilo başına 30 gram. Ben suya çeyrek koydum ama akşama kadar onu içmedi. İlaçla alakalı değil biraz da olsun burnu açılması gerekliydi. Kendimden bilirim antibiyotiği içtiğimde o gün solunumumda bir açılma olur. Kaç gündür hiç mi etki etmez. Biraz rahatlaması gerekliydi.

Hayır ama ben çeyreğini suda eritip sabah akşam verdim. Sizin dediğiniz gibi denedim ama su birkaç saat içinde koyulaşıyoe üstünde zar oluşuyordu hele 24 saate su iğrenç hale geliyordu. Bana hiç mantıklı gelmedi. Ben de araştırdım ve bazıları sabah akşam veriyormuş. Ben de o şekilde verdim. Zaten insanlar için bile sabah akşam yüz diyor. Adamın biri güvercine tam hap yutturuyormuş. E bir de açıklama vardı grama göre ne kadar kullanılacağına dair. Kilo başına 30 gram. Ben suya çeyrek koydum ama akşama kadar onu içmedi. İlaçla alakalı değil biraz da olsun burnu açılması gerekliydi. Kendimden bilirim antibiyotiği içtiğimde o gün solunumumda bir açılma olur. Kaç gündür hiç mi etki etmez. Biraz rahatlaması gerekliydi.

Bak ben tam dolu suluğa ilacın onda birini eritip kullan ve günlük tazele dediğimde. Bunu kafama göre söylemedim. Bu uygulama bu şekilde yapılmış ve tecrübe edilmiş bir çok üretici tarafından.

He tabiki kiloya göre ilaç verilir. Zaten bizde bu ayarı yapmak için suda seyreltip veriyoruz. O suyunda hepsini içmiyor zaten. Bir çok muhabbet kuşu üreticisi bu şekilde kullanıyor ve sonuç alıyor.

Birde 24 saat değil, sabah verilip akşam alınır. 24 saat demedim ben.

Adamın biri güvercinine tam hap yutturuyormuş dedin. Adamın birine göre hareket edersek zaten vay kuşların haline.

Ama şurada haklısın, birazda olsa düzelme olması gerekiyordu. Belkide hedef bakteriye etkili olmadı doksisiklin. Ama ne olursa olsun. Suyu akşama kadar içmeliydi. Allah aşkına 2 yudumdan ne olur kuş akşama kadar kaç kere içiyor o sudan.

Şunuda ekliyim eğer bizim söylediklerimiz sana mantıklı gelmiyorsa uygulama. Ama sonra kuşum düzelmiyo diye buraya yazmanın anlamıda yok ;)

Bak ben tam dolu suluğa ilacın onda birini eritip kullan ve günlük tazele dediğimde. Bunu kafama göre söylemedim. Bu uygulama bu şekilde yapılmış ve tecrübe edilmiş bir çok üretici tarafından.

He tabiki kiloya göre ilaç verilir. Zaten bizde bu ayarı yapmak için suda seyreltip veriyoruz. O suyunda hepsini içmiyor zaten. Bir çok muhabbet kuşu üreticisi bu şekilde kullanıyor ve sonuç alıyor.

Birde 24 saat değil, sabah verilip akşam alınır. 24 saat demedim ben.

Adamın biri güvercinine tam hap yutturuyormuş dedin. Adamın birine göre hareket edersek zaten vay kuşların haline.

Ama şurada haklısın, birazda olsa düzelme olması gerekiyordu. Belkide hedef bakteriye etkili olmadı doksisiklin. Ama ne olursa olsun. Suyu akşama kadar içmeliydi. Allah aşkına 2 yudumdan ne olur kuş akşama kadar kaç kere içiyor o sudan.

Şunuda ekliyim eğer bizim söylediklerimiz sana mantıklı gelmiyorsa uygulama. Ama sonra kuşum düzelmiyo diye buraya yazmanın anlamıda yok ;)
İki yudum ama yoğun olarak iki doz halinde verdim. Antibiyotiklerin belirli bir koruma süresi oluyor. 2 saat arayla da içseniz yine etkisi aynı oluyor. Benim hapın dozuyla ilgili sıkıntım yok ki ben buraya doz konusunda yazdığımda size danıştım cevap yazmadınız ben de kendi bildiğimi yaptım teşekkürler yardımınız için. Belki kuşun farklı bir hastalığı vardır da biri de çıkar belirtiler şunu gösteriyor şu ilaca geç der diye yazayım dedim.

İki yudum ama yoğun olarak iki doz halinde verdim. Antibiyotiklerin belirli bir koruma süresi oluyor. 2 saat arayla da içseniz yine etkisi aynı oluyor. Benim hapın dozuyla ilgili sıkıntım yok ki ben buraya doz konusunda yazdığımda size danıştım cevap yazmadınız ben de kendi bildiğimi yaptım teşekkürler yardımınız için. Belki kuşun farklı bir hastalığı vardır da biri de çıkar belirtiler şunu gösteriyor şu ilaca geç der diye yazayım dedim.

Daha önce kullananların tecrübeleri ışığında dozu ve kullanım şekli önemli. Tabiki farklı hastalığıda olabilir. Sonuçta elimizde labaratuvar analizi yok. İnşaallah düzelir...

biraz geç oldu ama kuşun son durumu nedir?

Geri