Burun tıkanıklığı soğuk algınlığı

Sailormoon

Yeni Üye
Adana çok aşırı sıcak olduğu için Ağustos ayında kuşlarımı spreyle yıkadım. Erkek kuşumuz 3 yaşında ve çok yıkanmak istedi ona bolca sıktım. Birkaç gün sonra yağmur yağdı, kuşlar da sıcaktan içerde durulmadığı için balkondalardı. Hava sıcak diye aldırış etmedik ama kuş üşütmüş. Bir haftadır yavaş yavaş başlayan nefes alma problemi gittikçe arttı. Gece her nefes alışında cık cık ses çıkıyor. Yem yemesi maşallah çok iyi. Forumlarda önerilen sarımsaklı suyu denedim ama bir faydası olmadı. Ev yapımı elma sirkeli limonlu su da veriyorum. Sarımsak sirkeli su da verdim. Onun dışında ekmek yemeyi çok sevdiği için elma, havuç, üzüm suyu, zeytinyağı bal pekmez karıştırıp ekmeğe batırıp veriyorum yiyor. Hani ben o kadar iyi beslensem iyileşirdim. Başlarda nane, dere otu falan verdim. Vete gidecek durumum yok. Antibiyotik de vermiyorlar. Geçemeyince evde amoklavin vardı. Onu suda eritip ekmeğe batırıp vermeye başladım iki gündür yiyor ama solunumda bir düzelme olmadı. Forumlarda birine vet önermiş onun kuşunun solunumu düzelmiş. Hep böyle mi kalacak diye korkmaya başladım forumlarda geçmeyen solunum sıkıntısı mesajlarını gördükten sonra. Öyle kabarıp durmuyor maşallah ama sürekli hapşurup burnunu temizlemeye çalışıyor. İshali falan yok kakası normal. Muhabbet kuşlarının bağışıklığı gribi yenemez yazıyor her yerde. Kuş kendi kendine iyi bakımla iyileşemez mi acaba? Gece o nefes alamadıkça benim nefesim daralıyor. Bazıları da azitromisin içerikli antibiyotik öneriyor onu mu almaya çalışsam? Akciğere daha kolay etki ettiği yazıyor makalelerde. 5 kuşumuz var en dirençli olanı hastalandı.

Ekli dosyalar

• 20190926_001017.jpg
    20190926_001017.jpg
    1.9 MB · Görüntüleme: 56
  • 20190926_000805.jpg
    20190926_000805.jpg
    1.2 MB · Görüntüleme: 57
Altı çok birikmiş. Siz haftada iki veya üç altını değiştirmelisiniz. Toplu dışkı olduğu için tek dışkının yapısını ben anlayamadım. Mümkünse altını değiştirip temiz kağıda yapılmış dışkıyı atar mısınız? Nefes alıp verirken video eklerseniz de iyi olur. Rahat nefes için bir yöntem söyleyeyim. Kaynar su dolu kaba bir miktar vicks katın. O kabın ağzını ince bezle örtün ve kafes yakınlarına koyun. Mentollü havası kuşa iyi gelebilir.

Altı çok birikmiş. Siz haftada iki veya üç altını değiştirmelisiniz. Toplu dışkı olduğu için tek dışkının yapısını ben anlayamadım. Mümkünse altını değiştirip temiz kağıda yapılmış dışkıyı atar mısınız? Nefes alıp verirken video eklerseniz de iyi olur. Rahat nefes için bir yöntem söyleyeyim. Kaynar su dolu kaba bir miktar vicks katın. O kabın ağzını ince bezle örtün ve kafes yakınlarına koyun. Mentollü havası kuşa iyi gelebilir.

Altını bu hafta değiştirmiştim kafesleri kaynar suyla yıkadım. Çok yiyecek verdiğim için bu şekilde. Alta hiç inmediği için sorun olmaz diye ihmal etmişim. Bir de tek bir yere yapıyor hep. Değiştiriyorum hemen.

Ekli dosyalar

• 20190926_122610.jpg
    20190926_122610.jpg
    1.1 MB · Görüntüleme: 46
Aslında dışkıları normal fakat solunum güçlüğü çekiyor. Hava keselerinde bir problem mi var acaba? Dediğim vicks uygulamasını yapın etki edecek mi bir bakın. Hava kesesindeki probleme dair belirtileri de araştırmanızı tavsiye ederim, kuşunuzun belirtileri ile karşılaştırın.

Üşüttüğüne eminim çünkü yağmurdan sonra oldu. Önceleri bir şey yoktu. Burnu akmaya başladı. Burnunu kaşıyor tellere sürüyor. Burnu akıyor.

Vitamin takviyesi yapabilirsiniz. Supradyn kullanımını @umitFB biliyordu. Anlatır etiketi gördüğünde. Tabii siz her zaman gözleme devam edin. Vitamin iki üç güne etki etmezse ilaç kullanımı gündeme gelebilir.

Kafam karıştı şimdi. Hava kesesi mantarıysa şekerli meyve vs. vermeyin yazıyor. Mantarı beslermiş ben sürekli bal pekmezle besliyorum hayvanı. Nasıl ayırt edeceğim. Sanırım kuş kaderine terk edilecek bu gidişle.

Mantarı nereden çıkardın :) Mantar falan değil. Kuşta solunum yolu enfeksiyonu var muhtemelen. Sarımsaklı su, sirke, limon gibi şeyler tedavi etmez, sadece koruma amaçlı kullanılır.

@Hayvansever03 arkadaşımız vitamin önermiş. Ama vitamin tek başına yeterli değil, önce ilaç tedavisi gerekiyor.

İmkanın varsa kuşu veterinere götür. Eğer götüremiyorsan doksisiklin etken maddeli ilaç kullanman gerekicek. İlaç olarak MONODOKS veya TETRADOX 100 mg kapsül (Doksisiklin Hiklat) kullanmanı öneriyorum. Kullanım şekli; tam dolu suluğa bir kapsülün onda birini katıcaksın. Kuşun durumuna göre (hastalığın seviyesine göre) 3-5-7 gün kullanılır.

İlaç reçeteli olduğu için bazı eczaneler vermiyor, bazılarıda veriyor. Bir kaç tane eczaneye sor eğer alamazsan aile hekiminden rica et yazdır. Durumunu anlat çok az dozda kuşuma vericem de vicdansız değildir herhalde yazar.

Mantarı nereden çıkardın :) Mantar falan değil. Kuşta solunum yolu enfeksiyonu var muhtemelen. Sarımsaklı su, sirke, limon gibi şeyler tedavi etmez, sadece koruma amaçlı kullanılır.

@Hayvansever03 arkadaşımız vitamin önermiş. Ama vitamin tek başına yeterli değil, önce ilaç tedavisi gerekiyor.

İmkanın varsa kuşu veterinere götür. Eğer götüremiyorsan doksisiklin etken maddeli ilaç kullanman gerekicek. İlaç olarak MONODOKS veya TETRADOX 100 mg kapsül (Doksisiklin Hiklat) kullanmanı öneriyorum. Kullanım şekli; tam dolu suluğa bir kapsülün onda birini katıcaksın. Kuşun durumuna göre (hastalığın seviyesine göre) 3-5-7 gün kullanılır.

İlaç reçeteli olduğu için bazı eczaneler vermiyor, bazılarıda veriyor. Bir kaç tane eczaneye sor eğer alamazsan aile hekiminden rica et yazdır. Durumunu anlat çok az dozda kuşuma vericem de vicdansız değildir herhalde yazar.
Çok teşekkürler. Forumlarda mantar solunumu etkileyebilir gözle görülmeyebilir dediği için ondan korktum. Gerçi çoğu kişi her hastalığa da limonlu su öneriyor. Bilgi kirliliği var. Geçen sefer kedim için deyince acıyıp antibiyotik vermişlerdi. Yine rica ederim. Sivilce için de kullanılıyormuş. Olmadı aile hekimine kullandığım sivilce ilaçlarının yanında cilt doktoru yazmıştı yenileyin der beyaz yalan söylerim. Burdaki veteriner en son hasta sokak kedisi için 450 lira o da sokak kedisi indirimi yoksa 900 dediği için ona gidemiyorum. İnşallah işe yarar. Sağolun.

https://www.muhabbetkusu.com.tr/threads/sanırım-bir-sorunu-var.70699/ bu konudaki videoya bak eğer buna benzer bir durum varsa ve
temin edebilirsen şu ilaçları dene,
macrol 125-bir pirinç tanesi kadar
monodoks kapsül-kapsülün içindeki ilaçtan bir pirinç tanesi kadar
mikostatin-1 ml
Polgyl (%0.5 metronidazol) serum -1 ml
polivit-1ml
bunları 200 ml suya karıştırıp her sabah aynı saatte mesela sabah 9da veriyorsan akşam saat 9da suyu önlerinden çekip ertesi gün tekrar saat 9da taze olarak karışımı yapıp 10 gün boyunca vermen gerekiyor.bu süreçte hayvan kafeste kalacak ve soğuktan uzak duracak.herhangi başka bir takviye yapılmayacak.
bu tedaviyi kendim denemiştim.youtubeda bir kanarya üreticisinin videosundan öğrenmiştim ve iki kuşum üzerinde denedim iyileştiler çok şükür.video kaldırıldığı için kendim tedaviyi paylaşıyorum.eğer aklınıza yatarsa ve ilaçları yazdırabilirseniz deneyin.veterinere götürdüm tedavileri işe yaramadığı için başka bir tedavi aradım tek işe yarayanda bu olmuştu.

https://www.muhabbetkusu.com.tr/threads/sanırım-bir-sorunu-var.70699/ bu konudaki videoya bak eğer buna benzer bir durum varsa ve
mikostatin-1 ml
polivit-1ml
bunları 200 ml suya karıştırıp her sabah aynı saatte mesela sabah 9da veriyorsan akşam saat 9da suyu önlerinden çekip ertesi gün tekrar saat 9da taze olarak karışımı yapıp 10 gün boyunca vermen gerekiyor.bu süreçte hayvan kafeste kalacak ve soğuktan uzak duracak.herhangi başka bir takviye yapılmayacak.
bu tedaviyi kendim denemiştim.youtubeda bir kanarya üreticisinin videosundan öğrenmiştim ve iki kuşum üzerinde denedim iyileştiler çok şükür.video kaldırıldığı için kendim tedaviyi paylaşıyorum.eğer aklınıza yatarsa ve ilaçları yazdırabilirseniz deneyin.veterinere götürdüm tedavileri işe yaramadığı için başka bir tedavi aradım tek işe yarayanda bu olmuştu.
Çok teşekkürler öneriniz için. Şuan sadece monodoksun eşdeğeri olan tetradoksu alabildim. Onu da kendi sağlığım için muayeneye gittiğim doktora yalvar yakar yazdırdım. Sen kullanmayacaksın veremem diyor. Şimdilik bunu deneyeceğim. Kuşun neşesi yerinde gibi. Bu kadar direnen bir kuşu kaybetmek istemiyorum.

mikostatin-1 ml
polivit-1ml

Bu tarifi biliyorum Türker Ödenin tarifi, ancak okadar ilaca hiç gerek yok. Helede 10 gün kullanmaya hiç hiç gerek yok.

Bu gibi durumlarda sadece macrol veya sadece monodoks işi çözer. Üstüne birde antifungal ve antiprotozoal vermek ne kadar doğru? Birde bu kadar ilacı karıştırınca bu ilaçların birbiriyle etkileşime girme ihtimalide var.

Gerçi denemişsin ve olumlu sonuç almışsın ama şahsen ben bu karışımı denemeye cesaret edemem :)

Çok teşekkürler. Forumlarda mantar solunumu etkileyebilir gözle görülmeyebilir dediği için ondan korktum. Gerçi çoğu kişi her hastalığa da limonlu su öneriyor. Bilgi kirliliği var. Geçen sefer kedim için deyince acıyıp antibiyotik vermişlerdi. Yine rica ederim. Sivilce için de kullanılıyormuş. Olmadı aile hekimine kullandığım sivilce ilaçlarının yanında cilt doktoru yazmıştı yenileyin der beyaz yalan söylerim. Burdaki veteriner en son hasta sokak kedisi için 450 lira o da sokak kedisi indirimi yoksa 900 dediği için ona gidemiyorum. İnşallah işe yarar. Sağolun.

Yuhh vicdan kalmamış bunlarda 450 lira nedir ya oda sokak kedisi indirimi hee :confused:

Bu tarifi biliyorum Türker Ödenin tarifi, ancak okadar ilaca hiç gerek yok. Helede 10 gün kullanmaya hiç hiç gerek yok.

Bu gibi durumlarda sadece macrol veya sadece monodoks işi çözer. Üstüne birde antifungal ve antiprotozoal vermek ne kadar doğru? Birde bu kadar ilacı karıştırınca bu ilaçların birbiriyle etkileşime girme ihtimalide var.

Gerçi denemişsin ve olumlu sonuç almışsın ama şahsen ben bu karışımı denemeye cesaret edemem :)
Ne kadar doğru yanlış bilmiyorum veteriner değilim ama yorumlara bakınca işe yaradığı için denedim olumlu sonuç aldım.o zaman çok fazla araştırma yapıp deneme yapmıştım tek işe yarar tedavide bu olmuştu o yüzden başkaları faydalansın diye paylaşıyorum.şahısın adını bilmiyordum ama çok bilgili biri olduğunu düşünüyorum videolarından izlediğim kadarıyla.sanırım antifungal vermesinin nedeni antibiyotik kullanımı sonrası yararlı bakterilerin ölmesi sonucu mantarın ortaya çıkma riski ve kursak mantarınında benzer belirtiler vermesi.bu sebeple hem mantar hem antibiyotik ilacını beraber kullandığını düşünüyorum.deneyip olumlu sonuç almasam yazmam ama mevcut yöntemlerle tedavi edilemiyorsa kimse kuşunun durumunun kötüye gitmesini istemez diye düşünüyorum.sonuç olarak diğer yöntemlerden verim alamayan ve aklına yatan denesin.tabi birde ilaçları temin edebilen:)tedavinin özeti son sayfada olması lazım.10 günden önce iyileştiler ama garanti olması için 10 gün devam etmek gerek.onlar iyileştiği için çok mutluyum bu tedaviyi bulamasaydım belki bugün onlar benimle olmazlardı.

Çok teşekkürler öneriniz için. Şuan sadece monodoksun eşdeğeri olan tetradoksu alabildim. Onu da kendi sağlığım için muayeneye gittiğim doktora yalvar yakar yazdırdım. Sen kullanmayacaksın veremem diyor. Şimdilik bunu deneyeceğim. Kuşun neşesi yerinde gibi. Bu kadar direnen bir kuşu kaybetmek istemiyorum.
Rica ederim.Evet tanıdık doktor yoksa bu ilaçların hepsini temin etmek zor oluyor.inşallah iyileşir kuşunuz bizimkilerinde hep neşesi yerindeydi ama öksürük krizine giriyorlardı gün geçtikçe kötüye gitti ben en son tedaviyi uygulayana kadar.tetradoksla tedavinin olumlu olumsuz sonucunu buraya yazarsanız sevinirim.banada insanların bazıları mantar diğerleri solunum yolu enfeksiyonu demişti.

Aslında dışkıları normal fakat solunum güçlüğü çekiyor. Hava keselerinde bir problem mi var acaba? Dediğim vicks uygulamasını yapın etki edecek mi bir bakın. Hava kesesindeki probleme dair belirtileri de araştırmanızı tavsiye ederim, kuşunuzun belirtileri ile karşılaştırın.
Dediğiniz vicks uygulamasını yaptım. Hatta örtü örtüp kendim de girdim altına. Benim tıkalı burnum açılmadı sadece gözlerim yandı ama umarım onu biraz rahatlatmıştır. İçeriğinde sandal ağacı yağı falan varmış. Mutlaka faydası olmuştur.

Geri