Bu ses ve hareket ne anlama geliyor ?

sametyildiz

Meraklı Üye
Bizim ufaklıkta gözlemlediğim bu davranışın sebebi nedir ? Sık sık görüyorum. Yemesinde,içmesinde,enerjisinde hiç bir sorun olmadığı için endişe etmedim ama sebebini sormak istedim. Sindirim ile ilgili bir davranış gibi geldi bana doğru mu ?

Sürekli hapşuruyorsa ya soğuk almıştır ya da ortamı tozludur.
Soğuk almış olsa başka belirtileri de gözlemem gerekmez mi,yerinde durmuyordu dün akşam gayet keyifliydi.Tekrar bir temizleyeyim odayı iyisi,normal bir davranış olmadığını söylüyorsunuz doğru mu?

Soğuk almış olsa başka belirtileri de gözlemem gerekmez mi,yerinde durmuyordu dün akşam gayet keyifliydi.Tekrar bir temizleyeyim odayı iyisi,normal bir davranış olmadığını söylüyorsunuz doğru mu?
Sürekli hapşurma benzeri hareketi yapıyorsa çok normal denilemez.

Sürekli hapşurma benzeri hareketi yapıyorsa çok normal denilemez.
okul çıkışı eve geldim tozdan kaynaklanabilir diye odamı temizledim ve havalandırdım tekrardan, suluğuna da avi-ast solunum güçlendirici ilave ettim umarım bir sıkıntı yaşamayız. bu arada çok sık gözlemlediğin bir davranış değil ama görmezden gelebileceğim kadarda nadir değildi. O sebepten danışmak istedim.

Başka bir sebebi olabilir mi diğer tecrübeli arkadaşlardan da yorum bekliyorum.

okul çıkışı eve geldim tozdan kaynaklanabilir diye odamı temizledim ve havalandırdım tekrardan, suluğuna da avi-ast solunum güçlendirici ilave ettim umarım bir sıkıntı yaşamayız. bu arada çok sık gözlemlediğin bir davranış değil ama görmezden gelebileceğim kadarda nadir değildi. O sebepten danışmak istedim.

Başka bir sebebi olabilir mi diğer tecrübeli arkadaşlardan da yorum bekliyorum.
Ben kuşlarımda daha çok burnunu kaşırken hapşırdıklarını gözlemliyorum. Dün birisini elime aldım tam yüzüme yakındı birden hapşırdı. Sürekli yapıyorlar bunu bir kuşumun dışkısında hiç problem yok. A,B1,B2,B6,C,D2 Vitamini, Nicotinamide; içeren Vitamin damlatıyorum günlük sularına. Muhabbetler içinde bulabilirsiniz eminim. Faydasını pek göremiyorum ama devam ediyorum yinede. Denemek faydalı olabilir.

kmuşçu arkadaşlar kendi aralarında bu hastalığa fık fık der hastalığın adı ise ornitosis yani soğuk alğınlığıdır, ama kuşunuzun dışkısında normalden fazla sıvı ve köpüklenme olmalıdır,
bu hareket direk hasta olduğu anlama gelmez örneğin yemindeki tozlarda kuşları bu harekete sevk edebilir o yüzden temiz bir kağıt yada peçete üzerinde dışkı takibi yapın derim birde kuşunuz kabarık gibi geldi bana unutmayalım ki hasta olan kuşlar kabarır,

kmuşçu arkadaşlar kendi aralarında bu hastalığa fık fık der hastalığın adı ise ornitosis yani soğuk alğınlığıdır, ama kuşunuzun dışkısında normalden fazla sıvı ve köpüklenme olmalıdır,
bu hareket direk hasta olduğu anlama gelmez örneğin yemindeki tozlarda kuşları bu harekete sevk edebilir o yüzden temiz bir kağıt yada peçete üzerinde dışkı takibi yapın derim birde kuşunuz kabarık gibi geldi bana unutmayalım ki hasta olan kuşlar kabarır,

kabarıklık bu hareketi yaparken meydana geliyor. uygun bir zamanda dışkı fotoğrafıda atayım en azından bilgi almış olurum. Yorumlar kafamı karıştırdı doğrusu gözlemlemeye devam edicem.

edit(dışkı fotoğrafları eklendi.)

dün akşam bu kağıdı altına koymuştum sonucu bu şekilde, peçetedeki de 2 dk önce masama yaptığı sanırım bir problemimiz var ne önerirsiniz acaba

Ekli dosyalar

• IMG_3034.jpeg
    IMG_3034.jpeg
    904.8 KB · Görüntüleme: 32
  • IMG_3035.jpeg
    IMG_3035.jpeg
    801.9 KB · Görüntüleme: 27
  • IMG_3036.jpeg
    IMG_3036.jpeg
    824.4 KB · Görüntüleme: 28
  • IMG_3037.jpeg
    IMG_3037.jpeg
    781.1 KB · Görüntüleme: 25
  • image_123923953.JPG
    image_123923953.JPG
    865.5 KB · Görüntüleme: 23
Son düzenleme:
kabarıklık bu hareketi yaparken meydana geliyor. uygun bir zamanda dışkı fotoğrafıda atayım en azından bilgi almış olurum. Yorumlar kafamı karıştırdı doğrusu gözlemlemeye devam edicem.

edit(dışkı fotoğrafları eklendi.)

dün akşam bu kağıdı altına koymuştum sonucu bu şekilde, sanırım bir problemimiz var ne önerirsiniz acaba
ornitosis yani soğuk almış kuşunuz, ben remedy diye bir ilaç var onu kullanıyorum siz ayhanotcuoğlunun yazısındaki leri uyğulayabilirsiniz,
http://www.muhabbetkusu.com.tr/threads/ornithosis-hastaligi-ve-tedavisi-ayhan-otcuoglu.62138/

ornitosis yani soğuk almış kuşunuz, ben remedy diye bir ilaç var onu kullanıyorum siz ayhanotcuoğlunun yazısındaki leri uyğulayabilirsiniz,
http://www.muhabbetkusu.com.tr/threads/ornithosis-hastaligi-ve-tedavisi-ayhan-otcuoglu.62138/

Başlığı inceledim bahsi geçen ilaçları eczanelerden temin edebilirim değil mi ?
Bu arada şunu sormadan rahat edemeyeceğim :) konuyu iyice okudum internette de daha çok güvencinler için konuşulmuş. Bahsi geçen belirtilerden sadece ishal var gibi geldi bana. Ki gün içinde bir kaç defa sulu dışkılama olağan bir durum diye biliyorum ve bu davranış ve ses açısından bir şey bahsedilmemiş. İlaç kullanmam gerçekten gerekli mi hastalık yoksa boş yere kullanmam yanlış olmaz mı?

şunu unutmayın kuşunuzun doktoru sizsiniz gözlemleriniz sizi nasıl yönlendiriyor ise o şekilde darvnmanızı öneririm başka bir şey diyemem iyi hobiler

Tekrar eden durumdan ötürü bugün veterinere gittim hava koşullarından dolayı benim ufaklığı götürmedim durumu anlattım hatta videoyu da gösterdim. Enerjisinde,dışkısında,iştahında bir problem olmadığından bahsettim ama bu davranışın sürdüğünü belirttim. Tetramezatin ve Trocan verdi. Sormak istediğim bu trocanı antibiyotikle beraber kullanmamı söyledi. Bu yanlış bir kullanım olmaz değil mi ? Ben sanki prebiyotik katkılı ürünleri antibiyotikten sonra kullandığımızı okumuştum.

Tekrar eden durumdan ötürü bugün veterinere gittim hava koşullarından dolayı benim ufaklığı götürmedim durumu anlattım hatta videoyu da gösterdim. Enerjisinde,dışkısında,iştahında bir problem olmadığından bahsettim ama bu davranışın sürdüğünü belirttim. Tetramezatin ve Trocan verdi. Sormak istediğim bu trocanı antibiyotikle beraber kullanmamı söyledi. Bu yanlış bir kullanım olmaz değil mi ? Ben sanki prebiyotik katkılı ürünleri antibiyotikten sonra kullandığımızı okumuştum.
Aynı sulukta mı ayrı sulukta mı?

bunun aynısı benim bir kuşumda vardı sonra kötüleşti ve ötekinede bulaştı ikisinede bu tedaviyi uyguladım geçti çok şükür.sizede öneririm bende kuşların genel durumu iyi olduğu için tedavi etmemiştim ilk başta önemsiz sandım fakat öteki kuşuma da bulaşıp durum kötüleşince bir sorun olduğunu anladım.haftada bir defa değil iki günde bir kafes temizliği yapmanız gerekiyor.bütün ekipmanlarla birlikte.
uyguladığım tedavi;
açtığım konu;
http://www.muhabbetkusu.com.tr/threads/sanirim-bir-sorunu-var.70699/
veteriner ne dediyse önce onu yapın işe yaramazsa bunu uygularsınız.ben veterinerin dediklerini yaptım ama bir verim alamadım.

Geri