Bu renk erkek olur mu?

unforgivenege

Yeni Üye
Arkadaşlar, dişi kuşumun yanına resimlerdeki yeşil sarı parçalı erkeği aldık. Ben cerenin rengini görünce dişi sandım ama satan adam "erkek bu. İki cins var: bir mavi cereli bir de cere rengi böyle olan erkekler var"dedi. Ben de sadece mavi olması gerekmediğini bildiğimden güvenip kuşu aldım. Ancak dişiye hiç ilgi göstermiyor. Ben de acaba dişi mi diye şüphelenmeye başladım. Daha önce farklı zamanlarda iki erkekle aynı kafeste kalmıştı dişi kuşum ve kısa sürede birbirlerini kaşımaya Vs başlamışlardı. Kuş 8 aylık dedi ama dediğinden küçük bence bir kere. Gözleri sadece siyah henüz ama iri bir kuş. Beyaz dişi ise kızışmış vaziyette fotoğrafta göreceğiniz gibi. Daha yeni ve yavru olduğu için mi bu ilgisizlik, yoksa kuş dişi mi?

Ekli dosyalar

• DSC_1236.JPG
    DSC_1236.JPG
    724.3 KB · Görüntüleme: 78
  • DSC_1253.JPG
    DSC_1253.JPG
    810.1 KB · Görüntüleme: 67
  • DSC_1247.JPG
    DSC_1247.JPG
    778.6 KB · Görüntüleme: 69
  • DSC_1229.JPG
    DSC_1229.JPG
    900.5 KB · Görüntüleme: 65
  • DSC_1245.JPG
    DSC_1245.JPG
    742 KB · Görüntüleme: 53
Son düzenleme:
Erkek kuş sanırım 6 ay civarı. Ancak ilgisiz olması tuhaf, henüz çiftleşmek için oldukça küçük ama yine de diğer kuşa ilgi göstermesi gerekirdi. Dişi kuşunuz erkeği korkutmuş da olabilir. Sürekli gözlemleyin. Bu arada dişi kuşun göz çevresi neden öyle?

Erkek kuş sanırım 6 ay civarı. Ancak ilgisiz olması tuhaf, henüz çiftleşmek için oldukça küçük ama yine de diğer kuşa ilgi göstermesi gerekirdi. Dişi kuşunuz erkeği korkutmuş da olabilir. Sürekli gözlemleyin. Bu arada dişi kuşun göz çevresi neden öyle?
Ne var göz çevresinde anormal olan ben farkedemedim bir şey?

3. fotoğrafta kıyaslama yapabilirsiniz, dişinin göz çevresi tüyleri belirgin şekilde yok

3. fotoğrafta kıyaslama yapabilirsiniz, dişinin göz çevresi tüyleri belirgin şekilde yok
Bilemiyorum hep böyleydi sanırım. Dişi kuşu alalı 1 yıl oldu. Hep korkuyor bizden onu çok sıkıştırmamamıza rağmen. Stres kaynaklı filan bir şey olabilir mi? Kırmızı göz albino kuş. onlarda böyle oluyor olabilir mi?
Erkeği korkuttuğunu düşünmüyorum bu sırada. Çok arkadaş canlısı kendi ırkına karşı çünkü. Hiç vurduğunu sinirli ötüşünü duymadım. Erkek kuş genel olarak sakin bir kuş. Mizacı öyle sanırım. Çok nadiren bağırıp oradan oraya atlıyor, sonra yine sakin. Kur, kaşımaya çalışma filan hiç yok. Dişi yanaşıyor ama onun umurunda değil. O sebeple dişi olmasından şüphelendim, Cere rengi de bariz mavi olmayınca

Son düzenleme:
Erkek olduğundan şüpheniz olmasın.
Kafes dışına çıkarıyor musunuz?
Bir de odada kafes dışındaki hareketlerini gözlemleyin.
Dişiler genellikle yabani olur. İnsana alışmaları, ele gelmeleri, konuşmaları, evcilleşmeleri daha zor. Yani dişinin durumu normal

Erkek olduğundan şüpheniz olmasın.
Kafes dışına çıkarıyor musunuz?
Bir de odada kafes dışındaki hareketlerini gözlemleyin.
Dişiler genellikle yabani olur. İnsana alışmaları, ele gelmeleri, konuşmaları, evcilleşmeleri daha zor. Yani dişinin durumu normal
Evet kapıları açık iki gündür. Birlikte bir iki tur atıp kafesin üstüne konuyorlar. Yanyana duruyorlar ama dönüp de bi gagalarını birbirine dokundurma bile yok. Dişi lambaya filan konup çağırıyor(eski ölen erkeği ile orada oynarlardı) ama erkek kendi halinde bakınıyor öyle gitmiyor yanına :) aldığımda erkeğin kuyruğu düşmüş, yeniden çıkıyordu. Hala uzuyor. Bir yerleri zarar görmüş olamaz demi

Belki daha kızışmamış olduğu için olabilir yada huyu öyle olabilir diyeceğim ama ne kadar doğru olur bilmem. Bende de buna benzer kuş vardı çok sakin duruyordu dişiye isteksizdi bende elden çıkrdım. Dişiniz maşallah kızışmış durumda keşke kızışmış erkek alsaydınız. İçinize sinmediyse yanına lutino alın derim daha güzel durur. Mabi cere ise kızışmış erkek kuşlarda oluyor. Pembe kızışmamış erkek.

belki kızışmamıştır erkek umarım düzelirler

Belki daha kızışmamış olduğu için olabilir yada huyu öyle olabilir diyeceğim ama ne kadar doğru olur bilmem. Bende de buna benzer kuş vardı çok sakin duruyordu dişiye isteksizdi bende elden çıkrdım. Dişiniz maşallah kızışmış durumda keşke kızışmış erkek alsaydınız. İçinize sinmediyse yanına lutino alın derim daha güzel durur. Mabi cere ise kızışmış erkek kuşlarda oluyor. Pembe kızışmamış erkek.
Cere renginin erkeklerde kızışmayla ilgi fikir verdiğine dair bir bilgiyi ilk kez sizden duydum. Mavi ya da pembe olmasının kızışmayla ilgili olduğundan emin misiniz?
Bu sırada kızışmış erkek bulmak hayli zor. Üreticiler kendilerine saklıyorlar hep.

Bazı mutasyonlarda cere rengi mor olabiliyor bazıları ise mavi iki türlüde cinsiyetin erkek olduğunu gösterir. Dişinin ilgisiz olması aldığınız erkeğin yaşının küçüklüğünden kaynaklı olabilir eşleşmeyebilirler. Erkek durgunsa yeni geldiğindendir.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Maşaallah güzel bir erkek kuş sağlıkla besleyin

Bugün kafese dal darı astım. Erkek dişiyi yaklaştırmıyor. Kesin olan, dişi erkeği korkutmamış :)
Ya erkek dişiyi sevmedi (normalde dişi sevmez) ya da zamana ihtiyacı var henüz yaşça küçük olan erkeğin :)
Erkeği aldığımdan beri dişinin ceresi iyice koyulaştı bu sırada. Dişiden yana bir sıkıntı yok gibi görünüyor

Cere renginin erkeklerde kızışmayla ilgi fikir verdiğine dair bir bilgiyi ilk kez sizden duydum. Mavi ya da pembe olmasının kızışmayla ilgili olduğundan emin misiniz?
Bu sırada kızışmış erkek bulmak hayli zor. Üreticiler kendilerine saklıyorlar hep.
Evet kızışmayla alakalı.
Kahverengi cere dişilerde kızışdığına dair işretttir.
Mavi ve lacivert cere ise erkeklerde kızışdığını belirtir.
Petshoplarda ve üreticilerde kızışmış bulabilirsiniz. Birinde yoksa diğerinde kesinlikle vardır. Üreticiler bildiğim kadarıyla kızışmış değil,vasıflı kaliteli ve sağlam kuşları saklıyorlar. Diğerlerini elden çıkarıyorlar.

Hocam kuşunuz resesif yani çekinik gene sahip güzel bir erkek göz irisin de ki beyazlık hiç bir zaman gelmeyecek erkek ile dişiyi ayrı kafese alsaydınız ilk vakitte daha iyi olurdu sonra dişi kuşu erkeğin yanına koyduğunuz zaman erkek daha atak olabilirdi. Ortama yeni geldiği için sakin şuan alıştıktan sonra daha hareketli olacaktır güle güle besleyin.

Hocam kuşunuz resesif yani çekinik gene sahip güzel bir erkek göz irisin de ki beyazlık hiç bir zaman gelmeyecek erkek ile dişiyi ayrı kafese alsaydınız ilk vakitte daha iyi olurdu sonra dişi kuşu erkeğin yanına koyduğunuz zaman erkek daha atak olabilirdi. Ortama yeni geldiği için sakin şuan alıştıktan sonra daha hareketli olacaktır güle güle besleyin.
Evet dediğinizi yaptım ama sadece iki gün dayanabildim. Sonra dişiyi erkeğin kafesine attım. Biraz beklesem daha iyi olabilirdi sanırım. Dişi erkeğin kendini beslemesini bekliyor. Gagasını açıp başını eğiyor,erkeğin gagasına değdiriyor. Erkekse bakıyor kustuğu filan yok çok komik. Bir süre sonra toparlayacak bence de. Cevabınız için teşekkürler.

Son düzenleme:
Evet kızışmayla alakalı.
Kahverengi cere dişilerde kızışdığına dair işretttir.
Mavi ve lacivert cere ise erkeklerde kızışdığını belirtir.
Petshoplarda ve üreticilerde kızışmış bulabilirsiniz. Birinde yoksa diğerinde kesinlikle vardır. Üreticiler bildiğim kadarıyla kızışmış değil,vasıflı kaliteli ve sağlam kuşları saklıyorlar. Diğerlerini elden çıkarıyorlar.
Dişilerin cere renginin fikir verdiğini biliyorum. Ama erkekte mor ya da mavi olmasının cinsle alakalı olduğunu söylüyorlar. Bu kuşun ceresi morken maviye mi dönecek ileride kızışınca diyorsunuz yani?

Bugün erkek dişiyi besledi. Çok az kaşıdı da. Evet sanırım ortama alışıyor ve dişiyi görmeye başladı. Mesele sadece zamanmış neyseki. Artık ilerde yavru verirler vermezler ayrı konu ama en azından bir iletişime geçtiler. Cevapları için teşekkürler herkese.

Geri