Bir Türlü İyileşmeyen Kuşum

3 gündür neredeyse hiç yem yemedi. 3 gündür hep yumurta maması verdim, ondan biraz yedi ama her gün 1 gram zayıflıyor.

Şimdi dışkıları bu şekilde;

fyd22.jpeg
fyd2222.jpeg

@eyunal @Recai SULAMİS

Şişlik ne durumda ?
Hocam şişlik azalmış gibi duruyor. Film çekip bakınca, Aslı ablada önemli birşey göremedi. Şu anda büyüme yok. Fakat yem yemiyor hiç. Şu an kabarık durmuyor ara ara kafasını gömüyor, birde çok fazla kafasını ve gagasını tellere kaşıyor.

@İsmail ERDEN hocam ben kendi çapımda yorumlarsam sizin kuşunuz muhtelen atlatacak. Megabakteri kuşları zayıflattığı için ölümcül oluyor. Siz kuşu bol bol beslemeye ve kilosunu korumaya çalışın inşallah kurtulur. Koksidiyozu atlattıktan sonrası kolay. Benim kuşum da bugün biraz keyifsiz dolayısıyla iştahsızdı, tüy döneminin etkisi de var ne yazık ki. Beni eş olarak gördüğü için dudağıma yapıştırıp verdiğim yemleri yedi o şekilde besledim :)
Gittiğiniz veterinerin amfoterisin b kullanım talimatlarını bana da iletirseniz çok memnun olurum burada veterinere birkaç kez gittim ama kanatlı veteriner yok ne yazık ki.

Almanya’da megabakteri için veteriner amfoterisin B verdi. 28 gün boyunca iki kuşuma günde bir defa direkt ağızdan 0,05 ml veriyorum.

şu an 15 gün dolmak üzere. Kilo kaybı pek yok, biri 35 diğeri 44 gr, zaten kuşlar görünürde iyilerdi, ama dışkılar hâlâ tuhaf renklerde. Bakalım tedavi sonunda tamamen iyileşecekler mi?

Hocam şu an koksidiyoz için tedavi uyguluyoruz. Dışkıları kahverengi kırmızı gibiydi. Daha önce sulfemezatin kullandık diye bu sefer antikoksidal gibi birşeydi sanırım tam emin değilim, toz verdi. içinde K vitaminide varmış. Onu 1 tatlı kaşığı su ve 2 pirinç tanesi olacak şekilde karıştırıp sabah akşam 1 er damla ağzından veriyoruz. Tam 48 saat geçti ve 5 doz verdik. Dışkılardaki kırmızılık gitti şimdilik ama su gibi ishal e dışkısını çok az yapıyor. Günde 30 tane yapıyorken şu an günde 10 tane yapıyor. İştahı önemli ölçüde azaldı ama ağırlığı 45 gram hala. Yarın kontrole gideceğiz. Koksidiyozun geçtiğinden emin olunca amphoteramicin e başlayacağız. Daha önce megabakteri olan kuşlarımı kaybettim, bu yüzden çok moralim bozuk. Sizce bu ilaç tedavisi ve kuşun şu anki durumunu gözöznüne alırsak, siz ne düşünüyorsunuz?
Daha önce de megabakteriden ölen kuşlarınız olmuş. Benim de iki kuşumda var. Kafes temizliğine dikkat edilmesine rağmen bu hastalığa neden kapılıyorlar bir bilginiz var mı? Bazı insanlar doğru dürüst kafes temizlemeden pek umursamadan uzun yıllar kuş besliyorlar. Biz titiz olmamıza rağmen yine de megabakteri sorunuyla karşılaşıyoruz. Gerçekten bu durumu anlayamıyorum.

Daha önce de megabakteriden ölen kuşlarınız olmuş. Benim de iki kuşumda var. Kafes temizliğine dikkat edilmesine rağmen bu hastalığa neden kapılıyorlar bir bilginiz var mı? Bazı insanlar doğru dürüst kafes temizlemeden pek umursamadan uzun yıllar kuş besliyorlar. Biz titiz olmamıza rağmen yine de megabakteri sorunuyla karşılaşıyoruz. Gerçekten bu durumu anlayamıyorum.
Hocam stresten olabiliyor, koksidiyozdan olabiliyor. Kafesi az önce dezenfekte ettim 3 saat filan. Kafesin tabanındaki siyah plastiği kemiriyor ondan bile rahatsızlanabiliyor.

Salı günü amphoteramicine başladık, sabah-1 ve akşam-1 damla olcak şekilde. Bunun yanında, yine sabah-1 ve akşam-1 damla olcak şekilde sulphamezatin de veriyorum. Sulphamezatin 1 hafta oldu, amphoteramicin ise 5-6 gün kadar oldu.

İlk günlerde yavaş yavaş iyiye gitti. Son 2 gündür artık tamamen iyileşmiş gibiydi ama şimdi son 2 dışkısı çok kötü, fotoğraflarını çektim. İştahı normal gibi, neşesi iyiydi ama son 4 saattir biraz keyfi kaçtı.

@eyunal @Recai SULAMİS

3333333.jpeg
333333.jpeg
33333.jpeg

Biraz daha sabır
Hocam son 1 saatte 6-7 tane kötü yaptı dışkısını şu an çok durgun ama kabarık değil. Kursağı çok dolu yediklerini sindiremiyor sanırım. Aslı abla film çektiğinde kum yok demişti içinde. Kum koymuyom epeydir koksidiyoz tedavisinde diye. Şimdi ağırlığını ölçeceğim. Su gibi ishal ve çok hafif tonda kahverengi yapıyor.

Kilosu iyi hocam. Dışkıları da genel olarak iyi gözüküyor. Bazen geçiş dışkıları olabiliyor endişelenmeyin.

Geri