Bilgili ve Tecrübeli Arkadaşlar.... Çözemedim bir türlü YAŞ-Cinsiyet-IRK

• Konbuyu başlatan Konbuyu başlatan yns33
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi
Buda dışı o zaman sizin dediğinize göre :)

Benim erkek, ama bunların cere renkleri oturmuş artık. Sizinki daha çok küçük. Renk değişebilir.
20170722_175346.jpg

Bu da benim erkek. Ama bunların cere renkleri oturmuş artık. Sizinki daha çok küçük. Renk değişebilir.
20170722_175346.jpg

Hocam demek istediğim bu kadar küçükken henüz erken gibi dışı yada erkek demek için. :)

@pusat18 hocam benim fotoğraflardaki kusum sizce ne kadarliktir. Yan taraftaki uzun kanatlarını döktü diye düşünüyoruz , ama bı sıkıntı gibi duruyor anlamadım ufak olduğu için tüy mu yeniliyor anlamadım . Siz diğer tecrübeli arkadaşlar yardımcı olursa çok sevinirim içime kurt düştü , ben alalı 15 gün oldu bu arada

@pusat18 ilk tüy dökümü olabilir 5-7 aylık bu kuş

5-7 aylık olma ihtimali yok hocam bizim kusun , aldığım yerde en küçük kustu. Yeni yem yiyordu . Ayrıca sizin dediğiniz gibi olsa net bir şekilde cinsiyeti belli olmaz mıydı ? @Fevzi ARVAS

Pardon özür dilerim hocam yanlış anlamisim :) . Birde benim kusa bakarmisiniz ne düşünüyorsunuz cinsiyet ırk yaş konusunda birde şu kanat meselesini yazmıştım yardımcı olursanız sevinirim :)

Hocam yerli 3-5 aylık erkek gibi duruyor ceresinde morarma (mavileşme) varmı ?

Çok hafif kenar kısımlardan açık mavimsi gibi olmaya başladı sanki :)
Ama kanatlarda bı sıkıntımı var anlamadım , ilk başlarda döktü kenardaki kanatları , yeniliyor dedik . Fakat şuan düşündüğümde şuan hazır olması gerekmezmiydi ucamiyor hala . Ucamayacak kadar kucukmu acaba ve muhabbet kuşları tam olarak ne zaman uçarlar

hava (oksijen) ve kan kanatları olmak üzere 2 çeşit kanat türü vardır kanatların en ucundaki uzun tüyler (5-6 adet) tam anlamıyla çıktı mı ?

Yok hayır çıkmamış henüz , fotoğraflarda görünmüyor sanirsam

Benim de kuşum 2 aylıkken geldi.cere rengi aynı fotoğraftaki yeşil kuşunki gibiydi.büyüdükçe masmavi oldu.şimdi 1 yaşında olgun bir erkek kendisi :)

@Selçuk YÜKSEL hocam kuşumun fotoğraflarına bakarak kanatlarda bı sıkıntı var gibi . Alalı 15 gün oldu ve hala çıkmadı yeni kanatları şuan tek kalan kanadida biçimsiz duruyor . Acaba bir sıkıntımı var , erken teşhis açısından yardimci olurmusunuz lütfen , içime kurt düşürdü kanadını bu gün o şekilde görünce.

Kuşu uçurmaya çalışmayın geniş bir kafese alın tünekler kafesin alt kımlarında olsun. Ayrıca Ense derisine bir damla Avimec veya vilmectin hangisini bulursanız damlatın. 1 hafta aralarla 3 kez tekrarlayın. Kuş 1/5 oranında beyaz sirke katılmış suyla banyo yapsın 2 günde bir 10 gün kadar. Kuşa B12 ve Amino asit içeren Multi vitamin takviyesi yapın. Düzelir diye düşünüyorum. Kuş ürkmemeli kendini güvende hissetmeli. Düzenli uyku da önemli aynı saatlerde uyuyup uyanmalı ve en az 8-9 saat kesintisiz uyumalı.

@Selçuk YÜKSEL o zaman kanatta sıkıntı olduğu kesin diyebilrmiyiz hocam. Henüz çok küçük olduğunu dusundugumuzden tüy degistryr kanat yenilyor sanıyordum. :(

Tüy değişiyor olsa bile kanat teleklerinin hepsi dökülmez. Doğada bu şekilde tüy değişmiş olsalardı bir muhabbet canlı kalamazdı dimi ? Kuş stres yapmış olabilir. Tüy paraziti olabilir. Başka bir hastalık da olabilir. Ama bir sıkıntı olduğu kesin diyebiliriz. Siz dediklerimi yapın 20 gün içinde gelişme olmazsa tekrar yazın.

Geri