Karadeniz Pet

Zibidi çok hasta; acil yardım lütfen!!!

Ne yazzıkki patatese ilgisiz kaldı, yaklaşıyo yanına sonra direk uzaklaşıyo yemeden...
Şunu sormak istiyorum; ben ayrı bir yemliğe kanarya yemi koyup verdim ama normal kendi diğer yemide duruyor kafeste. Ama daha çok kendi yeminden yemekte... Kendi yeminide kafeste tutmakla hatamı yapıyorum?

kanarya yemini ve aspuru karıştırarark ver apur fazla olsun.
arkadaşın dediği elma sirkesinide uygulayabilirsiniz.

Öncelikle Mücahit Bey bana konuyla ilgili özeldende yardımlarını sunuyor ama ben burayada yazmak istedimki benzer durumu yaşamış olanlar varsa belki extra fikir verebilirler.
Arkadaşlar iki saate yakındır Zibidi'nin başındayım annemde dahil.. Bugün hiçbir şey yemedi içmedi. İşte akşam 8 gibi beni çıkar mayetinde tabana inip turlamaya başladı bende çıkardım ve topuyla oynamasını izliyorudum ama birden tuhaf bir şey oldu kafasını yukarıya doğru uzattı başı 360 dereceye yakın döndü kanatları istemsiz bir şekilde açılıp gerildi ve tepetaklak düştü, gözleri falan kapandı ve ben can çekiştiğini düşünerek aldım elime. Baktım kalbi atıyordu sarıp sarmaladım beze hani dedim can şekişiyor bari ölürken sakin tutayım.
tt.jpg

Akabinde bu şekilde bezin çindeyken yarım saat kadar sonra gözleri açtı ve bezden çıkıp uçtu bir tur ve tekrar masaya geldi ve yine benzer bir tepkiye aynı şey tekrarlandı. Kasıldı ve yine düştü. Ben bu sefer uçup kafasını çarpmasın diye kafesine koydum. Ama bu seferde biliçsizce üst tünekten alt tüneğe in çık yapmaya başladı hani sanki beyin hükmetmiyomuş gibi dengesiz bir şekilde bunu yapıyor... Az önce baktım yem kabının başına geldi yemeğe çalıştı ama bu sefer yine kafasını göğe doğru dikti kanatlarını açtı ve dengesini kaybedip tekrar düşüyoduki aldım hemen....
ttt.jpg

Şu şekilde alt tüneğe iniyor ve çıkıyordu ve bunu defalarca yaptı..... Açıkçası çok üzücü bir durum ve ama şunu anladım henüz 3 aylık bile değil ama çok mücadeleci bir kuş. Sanki yaşamak için çabalıyor ama artık nasıl bir rahatsızlığı varsa sonunda kasılıp kalıyor, can çekişir vaziyet alıyor.... Arkadaşlar durum böle; benzer bir deneyim yaşayıp bilgi sahibi olan varsa lütfen paylaşırsa sevinirim...

Geçmiş olsun kuşunuzun göğüş kışmı bıçak sırtı gibimi. Zayıflama varmı.

Öncelikle Mücahit Bey bana konuyla ilgili özeldende yardımlarını sunuyor ama ben burayada yazmak istedimki benzer durumu yaşamış olanlar varsa belki extra fikir verebilirler.
Arkadaşlar iki saate yakındır Zibidi'nin başındayım annemde dahil.. Bugün hiçbir şey yemedi içmedi. İşte akşam 8 gibi beni çıkar mayetinde tabana inip turlamaya başladı bende çıkardım ve topuyla oynamasını izliyorudum ama birden tuhaf bir şey oldu kafasını yukarıya doğru uzattı başı 360 dereceye yakın döndü kanatları istemsiz bir şekilde açılıp gerildi ve tepetaklak düştü, gözleri falan kapandı ve ben can çekiştiğini düşünerek aldım elime. Baktım kalbi atıyordu sarıp sarmaladım beze hani dedim can şekişiyor bari ölürken sakin tutayım. Ekli dosyayı görüntüle 4036
Akabinde bu şekilde bezin çindeyken yarım saat kadar sonra gözleri açtı ve bezden çıkıp uçtu bir tur ve tekrar masaya geldi ve yine benzer bir tepkiye aynı şey tekrarlandı. Kasıldı ve yine düştü. Ben bu sefer uçup kafasını çarpmasın diye kafesine koydum. Ama bu seferde biliçsizce üst tünekten alt tüneğe in çık yapmaya başladı hani sanki beyin hükmetmiyomuş gibi dengesiz bir şekilde bunu yapıyor... Az önce baktım yem kabının başına geldi yemeğe çalıştı ama bu sefer yine kafasını göğe doğru dikti kanatlarını açtı ve dengesini kaybedip tekrar düşüyoduki aldım hemen....Ekli dosyayı görüntüle 4037
Şu şekilde alt tüneğe iniyor ve çıkıyordu ve bunu defalarca yaptı..... Açıkçası çok üzücü bir durum ve ama şunu anladım henüz 3 aylık bile değil ama çok mücadeleci bir kuş. Sanki yaşamak için çabalıyor ama artık nasıl bir rahatsızlığı varsa sonunda kasılıp kalıyor, can çekişir vaziyet alıyor.... Arkadaşlar durum böle; benzer bir deneyim yaşayıp bilgi sahibi olan varsa lütfen paylaşırsa sevinirim...
benimde gunde bir suluk su icen kusum vardi 2 sene kadar o sekilde yasadi 2 sene boyunca hep hareketliydi hastalik belirtisi yoktu anlam veremedigimiz sekilde 2 sene boyunca 1 suluk icerdi..bobrek yetmezligi dendi tedavisi yokmus. ilk actigim konularda bende buralara yazmistim da veteriner bobrek yetmezligi demisti. istanbulda florya veterinerlik bu konu hakkinda bilgi sahibi ama dedigim.gibi tedavisi yokmus. kan testi rontgen diskidan inceleme falan yapiyorlar kesin teshis icin

Dostum çok geçmiş olsun.Benim önceki kuşum ishalden öldü :( biraz geç fark ettim patates verdim suyuna pirinç suyu ekledim haşlanmış pirinç verdim vs... bir çok şey denedim ama sonra artık bacakları tutmuyordu kuşun ve akşama öldü.Sizde çok geç kalmayın ve şu ilacı kesin alın ; neo terramycin antibiyotik.

Yorum yapıp tavsiyede bulunup iyi dileklerde bulunan herkese teşekkürler..
Veterinerleri aradım ve kuşlarla ilgilenen veteriner şehir dışındaymış yarın gelecekmiş... Bende başka bir veterinere getirdimki ordada kan tahlili röntgen çekilmiyomuş ve dış belirtilere göre baktı ve zaten bizim burda tahmin ettiğimiz şeyleri söyledi....
Arkadaşlar daha öncesindede yıllar önce kuş beslemiştim ama uzun süre ara verdikten sonra aldığım ilk kuştu Zibidi. Ve ciddi şekilde 20 günde bağlandım kendisine. Hani böle cabbar, söz dinlemeyen bir kuş değildi.. Saldığım zaman pc masamda durur... Oyuncaklarıyla oynar, yanıma gelir benle oynardı. Hani odanın her tarafına gideyim talan ediyim gibi huyları yoktu. Karnı acıkınca kafesine girerdi. Misal odada yalnız bırakıp mutfağa gittiğim zaman döndiğimde kafesinde tüneğinde bulurdum, ne zaman girerdim odaya beni görür hemen dışarı çıkardı. Hani hal ve tavırları diğer beslediklerime göre çok daha böle cana yakın ve içtendi. Açıkçası çok üzücü bu şekilde bağlandığımız bir canlıyı kaybedecek olmak.. Bari son dönemlerini huzurlu geçirsin diye oyuncaklarını kafesine koydum. Şimdi hareket edebildiği ölçüde bir topunun yanına gidip dalıyor, birde kutusunun yanına gidiyor tabi başını yaslayıp uyku modu alıyor. Tünekten düşüyodu tüneğini indirdim suluğunuda alçağa koydumki en azından darbe almasın diye sağına soluna... Yeni çektiğim iki fotosu bunlarda...
r.jpg
y.jpg

hocam kafes tabanındaki teli kaldır yürürken zorlanmasın.Birde yere kuş kumu ve kanarya yemi karıştırıp muhabbet yemi dök derim daha rahat yemesi için.Ayrıca yumurta maması falan iyi gelebilir.Tabiki ustalar daha iyi bilir.Umarım iyileşir

Yemleri püre haline getirip sırngayla vermeyi denesen belki yemek yedikce toparlar:(

Arkadaşlar başta Mücahit Bey olmak üzere zahmet edip buraya yazan herkese teşekkür ederim. Bu forum cidden çok değerli bir forum çünkü en çok desteği buradan gördüm. Ben bugün eve geldim ve Zibidi'nin o yaşam mücadelesini görünce çok kötü oldum kendisini son bir defa elime aldım öptüm ve evden ayrıldım nitekim 3 saat geçmeden annem aradı ve Zibidi'nin öldüğünü söyledi bende hemen eve geldim ve kendisini apartmanın yanındaki bahçeye gömdüm. Arkadaşlar şu fotoda henüz yaşıyor, kalbi atıyor, evden çıkmadan öpüp rahatlatmaya çalıştığım foto....
6666.jpg

Ve şimdi ise kafesi bomboş ve arta kalanlar... cidden çok böle insanın içini acıtan bir durum... Ama şu bazda olsun içim biraz rahat Zibidi baştan beri sağlık sorunları yaşayan bir kuştu ama bulunduğum şartlarda elimden gelenin en iyisini yapıp rahat ettirmek için uğraştım.... Ama tabi bir gerçek var ki ailecek çok üzüldük... Destek veren herkese teşekkürler.

Geçmiş olsun çok üzüldüm gerçekten böyle bir şey olması çok koyuyor insana
Tekrardan geçmiş olsun.

SM-N920C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Saolasın Fuad Bey. Daha önceleride 10 yıl öncesinden bahsediyorum muhabbet kuşlarım olmuştu ama bu şekilde uzun süre can çekişerek ölen bir kuşum olmamıştı o nedenle bu durum baya üzüyor adamı....

Arkadaşlar başta Mücahit Bey olmak üzere zahmet edip buraya yazan herkese teşekkür ederim. Bu forum cidden çok değerli bir forum çünkü en çok desteği buradan gördüm. Ben bugün eve geldim ve Zibidi'nin o yaşam mücadelesini görünce çok kötü oldum kendisini son bir defa elime aldım öptüm ve evden ayrıldım nitekim 3 saat geçmeden annem aradı ve Zibidi'nin öldüğünü söyledi bende hemen eve geldim ve kendisini apartmanın yanındaki bahçeye gömdüm. Arkadaşlar şu fotoda henüz yaşıyor, kalbi atıyor, evden çıkmadan öpüp rahatlatmaya çalıştığım foto....Ekli dosyayı görüntüle 4065
Ve şimdi ise kafesi bomboş ve arta kalanlar... cidden çok böle insanın içini acıtan bir durum... Ama şu bazda olsun içim biraz rahat Zibidi baştan beri sağlık sorunları yaşayan bir kuştu ama bulunduğum şartlarda elimden gelenin en iyisini yapıp rahat ettirmek için uğraştım.... Ama tabi bir gerçek var ki ailecek çok üzüldük... Destek veren herkese teşekkürler.

sevginiz merhametiniz ilginiz ona geçmiştir merak etmeyin çok üzüldüm..

Geri