Karadeniz Pet

Zamansız Tüy Dökümü

Taner yurttaş

Meraklı Üye
cf9e0372e1d493d5db8f22868bb84669.jpg

c995efd991252ac48922d2b6f68f643a.jpg

Aşağıdakide çift olan kuşların bi gecede döktüğü

3ec5b8a41ed15fe2a2705a37400324d4.jpg

Merhaba Arkadaşlar,

Evdeki yumurtada olan çiftim ve bizlere alışkın olan dişi kuşum maalesef 2-3 gündür tüte girdi. Çift olan ince tüylerini döküyor. Daha az diyebilirim ancak tek olan dişim çok fazla hatta uzun kanat tüylerdende döküyor. Tüy döküm dönemini tamamladıktan sonra( yani tüylerini yeniledikten sonra) ara ara çözemediğim sebepten tüye giriyor forumdan takip ediyorum ama tam sebep bulamıyorum!

Sıcaklık:
Oda sıcaklık yaklasık 20 ile 23 arası değişiyor. Gece 21e inebiliyor çook nadir 20 oluyor. Bu sıcaklık oynaması Çok büyük bir fark yaratmıyordur diye düşünüyorum ancak bu dereceler çok yüksek bir değer midir ki ara tüye girsinler?

Beslenme:
Beslenme olarak sürekli 4 darı veriyorum. Haftada bir aspur veriyorum ve birazda yulaf ayrı yemlikte az miktarda. yumurtada olan çifte gün aşırı mama hazırlamaya çalışıyorum dişi kaybettiği enerjiyiyi alabilsin diye, ve 3 günde bir e vitamin için ıspanak vb veriyorum bazen yeşillik salatalık veriyorum.kalamar kum ve taşı hep var.. besin değişikliği yok. Bu tüy döküme girmesine neden olamaz ancak yedikleri ağır geliyor olabilir mi? ?
Bu arada tek olan kuşa mama haftada bir veriyorum.

Vitamin:
İlaç kullandım. Antibiyotik ve ardından vitamin kullanıyorum 3 gün. Ancak mamada da bebe vitamin şurup kullanmıştım.. bunlar mı ağır geldi?

Ortam:
Ortam gayet sessiz. Ancak çok bol doğal ışık alan yer değil. Biraz beyaz ılık takviye ediyorum günlük 15 dak havalandırıyorum ama üşütmesinler diye daha fazla açmıyorum..strese sokacak pek etmen yok diyebilirim heleki tek olan kulum bizle oynuyor deli gibi. salona alıyorum akşamları

Bu sartlarıda göz önünde bulundurarak, nasıl bir önlem alabilirim en aIndan yumurtada olan kuşlar için tüy dökümü onları yoracaktır.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

ben veterinere soyledim normal dedi yilin bu zamanlarina

bence gayet güzel bakıyorsun.
tüye girme işi bir kaç neden olabiliyor.

aşırı sağlıklı olduğu zamanda da tüye girerler.
mevsimsel dönemler.
aşırı vitamin takviyesi
stres
hastalık.

sıcaklık gayet iyi, 16 dereceye kadar sıkıntı olmaz. hatta cogu üretimhane de suluklar donana kadar derler. [vicdan...]

4 darı derken? daldarı ise kastın bunu fazla veriyorsun. aspur , yulaf vb ek takviyelere neden ihtiyac duyuyorsun ki? normal sartlarda da zaten mama yapıyorsun bence hiç gerek yok.

mama + vitamin takviyesi yeterli. yem için sarı darı ve ak darı karışımı gayet yeterli.

"İlaç kullandım. Antibiyotik ve ardından vitamin kullanıyorum 3 gün. Ancak mamada da bebe vitamin şurup kullanmıştım.. bunlar mı ağır geldi"

antibiyotik neden kullandın? probiyotik takviyesi de yapmalısın.

bence gayet güzel bakıyorsun.
tüye girme işi bir kaç neden olabiliyor.

aşırı sağlıklı olduğu zamanda da tüye girerler.
mevsimsel dönemler.
aşırı vitamin takviyesi
stres
hastalık.

sıcaklık gayet iyi, 16 dereceye kadar sıkıntı olmaz. hatta cogu üretimhane de suluklar donana kadar derler. [vicdan...]

4 darı derken? daldarı ise kastın bunu fazla veriyorsun. aspur , yulaf vb ek takviyelere neden ihtiyac duyuyorsun ki? normal sartlarda da zaten mama yapıyorsun bence hiç gerek yok.

mama + vitamin takviyesi yeterli. yem için sarı darı ve ak darı karışımı gayet yeterli.

"İlaç kullandım. Antibiyotik ve ardından vitamin kullanıyorum 3 gün. Ancak mamada da bebe vitamin şurup kullanmıştım.. bunlar mı ağır geldi"

antibiyotik neden kullandın? probiyotik takviyesi de yapmalısın.

Merhabalar,

Elimden geldiğince ailemin bireyi gibi bakmaya çalışıyorum[emoji108]
4 darı derken burada akdarda o şekilde satıldığından ağız alışkanlığı olmuş kusura bakmayın, içinde sarı/beyaz/kızıl/siyah darı var karışım, daha önce ak be sarı darı kullanıyodum.

Aspuru biraz çelimsiz kalmıştı çift olan o nedenle kullandım aralarda ve farklı bir yem çeşit olsun diye, yulafta tüye girdiğinde az b vitamin olsun diye takviye ediyordum ancak dediğiniz gibi bundan sonra kullanmam!

Vitamin haftada 2 kere düşüreceğim.. en azından yavru zamanda.. sonradan zaten 2 haftada bir veriyorum çünkü genelde elma/marul vb eksik etmem..

Antibiyotik bakım kürü olarak kullanmıştım, birininde 3 gün vitamin 3 gün prebiyotik kullncam, bugün 3. Gün vitamin ama vermekten çekiniyorum zaten ağır geldi diye

Umarım şu tüy dökümünü çabuk atlatırız[emoji30][emoji30]

Merhabalar,

Elimden geldiğince ailemin bireyi gibi bakmaya çalışıyorum[emoji108]
4 darı derken burada akdarda o şekilde satıldığından ağız alışkanlığı olmuş kusura bakmayın, içinde sarı/beyaz/kızıl/siyah darı var karışım, daha önce ak be sarı darı kullanıyodum.

Aspuru biraz çelimsiz kalmıştı çift olan o nedenle kullandım aralarda ve farklı bir yem çeşit olsun diye, yulafta tüye girdiğinde az b vitamin olsun diye takviye ediyordum ancak dediğiniz gibi bundan sonra kullanmam!

Vitamin haftada 2 kere düşüreceğim.. en azından yavru zamanda.. sonradan zaten 2 haftada bir veriyorum çünkü genelde elma/marul vb eksik etmem..

Antibiyotik bakım kürü olarak kullanmıştım, birininde 3 gün vitamin 3 gün prebiyotik kullncam, bugün 3. Gün vitamin ama vermekten çekiniyorum zaten ağır geldi diye

Umarım şu tüy dökümünü çabuk atlatırız[emoji30][emoji30]

kür işini üreme sezonu ya da eşe atmadan önce 2-3 ay gibi periyodllarla planlamalısın. sağlıklı bir kuşa antibiyotik vermek doğru değil.

elma vermeni önermem.

söylediklerinden anladığım kadarıyla antibiyotik sonrası tüy başladıysa bu da normal. daha önce postta yazdıgım gibi sağlıklı kuşlar eş öncesi tüy dökümüne girer.

bence gayet normal.

antibiyotik sonrasi 3 multi 3 probiyotik vermen yeterli.

Geri