Karadeniz Pet

Zamanı gelen yumurtayı kırmayı düşünüyorum ne yapmalıyım ?

MuayThai159

Paylaşımcı Üye
Arkadaşlar 3 dolu yumurta veren kuşlarımın ilk yavru yumurtayı kırıp ölmüştü sebebini bilmediğin nedenden yumurtadan tam çıkamamıştı . diğer yumurta oluşum sürecinde ölmüştü şimdi tek yumurtam kaldı yumurta 2 gün önce kontrol ettiğimde hareket ediyordu içinde şimdi daha çok dolmuş içi dolmuş yumurta tamamen ama hareket hiç sezmedim ve kırılma günü geldi korkuyorum bu yumurtayı da kaybetmekten . Hiç hareket etmemesi normal mi dişi kuşumda cok yoruldu aşırı zayıfladı boşa yatmasını da istemiyorum yavruyuda kaybetmek istemiyorum yumurtanın yaşadığını nasıl anlayabiliriz veya hareket etmemesi normal mi ?

İçindeki kuşun gelişimi tamamlanmışsa ve sağlıklıysa çıkma zamanında küçük sesler gelir içinden.Bu son kalan yumurta hangi tarihte gelmişti? Kaç gün oldu?

Arkadaşlar 3 dolu yumurta veren kuşlarımın ilk yavru yumurtayı kırıp ölmüştü sebebini bilmediğin nedenden yumurtadan tam çıkamamıştı . diğer yumurta oluşum sürecinde ölmüştü şimdi tek yumurtam kaldı yumurta 2 gün önce kontrol ettiğimde hareket ediyordu içinde şimdi daha çok dolmuş içi dolmuş yumurta tamamen ama hareket hiç sezmedim ve kırılma günü geldi korkuyorum bu yumurtayı da kaybetmekten . Hiç hareket etmemesi normal mi dişi kuşumda cok yoruldu aşırı zayıfladı boşa yatmasını da istemiyorum yavruyuda kaybetmek istemiyorum yumurtanın yaşadığını nasıl anlayabiliriz veya hareket etmemesi normal mi ?
Çok sessiz bir ortamda kulağınıza yakın tutun çok küçük tikirtilar duyarsınız

SM-G900FQ cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

kalamar kemiğinin fazla tüketilmesi yumurtaların kalın olmasına sebep olur yumurta içindeki yavruyu sizin çıkarmanız gerekebilir günü geldiyse bununla ilgili videolar izleyip çıkarmanız gerekir veya bilen varsa daha iyi olur

ilk yumurtayı 6 şubatta attı kaçıncı yumurta olduğunu bilmiyorum

evet evet küçük tırtıklanma sesi geliyor mutlu oldum ama kırmalımıyım bilmiyorum

evet evet küçük tırtıklanma sesi geliyor mutlu oldum ama kırmalımıyım bilmiyorum
6 şubat ilk 8 ikinci 10 üçüncü ise 18 gün olmuş bence bir gün daha bekleyin derim olmazsa yumurtayı zarı yirtmayacak şekilde sivri kısmından küçük bir selde açın ama yavruyu söküp almayın göbeği kabuğu ile yapisiktir zaten kendilinden düşmesini beklersiniz

4 yumurta attı 1 tanesi boş 3. yumurta diye tahmin ediyorum peki gününden 1 veya 2 gün erken kırmam yavrunun ölümüne neden olabilir mi ?

Eğer yumurtalarla ilgili kesin tarih bilgisine sahip değilseniz müdahale etmeyin

Hocam ciyaklama gibi benzer ses duydum ve durmadan yumurtayi eseliyormus gibi ses geliyor kirmayami calisiyor acaba anlamadim yarinda kirilmassa kendim kirmayi dusunuyorum

Hocam ciyaklama gibi benzer ses duydum ve durmadan yumurtayi eseliyormus gibi ses geliyor kirmayami calisiyor acaba anlamadim yarinda kirilmassa kendim kirmayi dusunuyorum
Ciyaklama varsa iyiye işaret yavru içerde gelişmiş demekdir Yumurtayı ışığa tutun eğer bir boşluk görürseniz oradan ilk kırmaya küçük bir delikle başlayabilirsiniz ama çok dikkatli olun çünkü zar da kan damarları mevcut ve unutmayın yumurtanın içi şu an çok islaktir sakin yavrusu koparıp almayın karin bağı en son kopar siz koparmayin

SM-T332 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Sağlıklı olarak dünyaya gelecek olsa kendisi çıkar zaten.

Valla anlamadim hocam ne yapacağımi 4 yildir bu ani bekliyorum son yavru kaybetmek istemiyorum

Valla anlamadim hocam ne yapacağımi 4 yildir bu ani bekliyorum son yavru kaybetmek istemiyorum
En son yumurta ise daha 3 günü var ama 3.nyumurta ise bugün yarın çıkar cikleme var ise bence hazir gibi Yumurtayı olmadı ılık su yapın çatlama kolay olsun

SM-T332 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Ilik su yapin derken bugun disinin poposunu islattim biraz nemlensin diye

Yumurtanın kuluçkada 20 gün kaldıktan sonra çıkmazsa müdahale edilmesi öneriliyor.

Hocam sabah kalktım ciyaklama sesi sevindim yumurta kirildi diye yumurtadan cikmamis ama uzaktan bile duyulucak kadar bagiriyordu mudahale ettim annenin altinda yavru islem basarili ama yavru hayatta kalabilir insallah

Ekli dosyalar

• 20180301_082734.png
    20180301_082734.png
    725.2 KB · Görüntüleme: 28
Hocam sabah kalktım ciyaklama sesi sevindim yumurta kirildi diye yumurtadan cikmamis ama uzaktan bile duyulucak kadar bagiriyordu mudahale ettim annenin altinda yavru islem basarili ama yavru hayatta kalabilir insallah
Tam gözükmüyor ama hayırlı olsun inşallah bir şey olmaz