Karadeniz Pet

yuvalık değişimi

Fatih TEKSOZ

Meraklı Üye
cümleten selamın aleyküm kuşlarım yavruladıkları yuvalığı yavrular 20 günlük iken değiştirdim anne de baba da bir güzel yuvalığa girip çıkıp yavruları büyüttüler, 15 gündür yavrular yeme düştü anne baba çiftleşti ama anne de baba da yeni yuvaya girmiyor kapı önünde durup bakıyorlar yuvalığın içerisine çok az miktarda kedi kumu koydum ama önce ki yavrularda da vardı kedi kumu. yuva temiz di bu sabah baktığımda yuvanın içerisinde annenin tüylerinden bir kaç tane vardı acaba alışıp girer mi tekrar yuvalıga yoksa eskisini mi takmalıyım.
zevkli hobiler

alışıp girer hocam merak etme. benim dişide eskiyi kemiriyordu küçük diye değiştirdim 2 gün sonra yeniyi kemirmeye başladı sıkıntı olmaz

ozaman bende sorup soruşturdum sıkıntı çıkmasın diye kimse problem olur demedi. herkes bişey olmaz yavru yumurta filan yoksa değiştir dedi. gönlünüz rahat olsun

bende olmayacagını düşündüm ama 15 günden beri girmeyince insan bir acaba diyor. sağolun cevabınız için.

cümleten selamın aleyküm kuşlarım yavruladıkları yuvalığı yavrular 20 günlük iken değiştirdim anne de baba da bir güzel yuvalığa girip çıkıp yavruları büyüttüler, 15 gündür yavrular yeme düştü anne baba çiftleşti ama anne de baba da yeni yuvaya girmiyor kapı önünde durup bakıyorlar yuvalığın içerisine çok az miktarda kedi kumu koydum ama önce ki yavrularda da vardı kedi kumu. yuva temiz di bu sabah baktığımda yuvanın içerisinde annenin tüylerinden bir kaç tane vardı acaba alışıp girer mi tekrar yuvalıga yoksa eskisini mi takmalıyım.
zevkli hobiler
Yuvalıkta kum yerine talaş bulunması daha sağlıklıdır. Kum özellikle yavruların kakalarının yuvalıktaki kuşların ayaklarına, bedenlerine yapışmalarına neden olur ancak talaş bunu önler. Dolayısı ile kum varken temizliği sürekli yapmak zorunda kalırsınız bu da onlar için sıkıntı olabilir. Aynı zamanda talaş yumurtaları sıcak da tutar. Yuvalıkta folluk muhakkak bulunsun yahut yuvalık kendiliğinden folluklu olsun. Akabininde anne baba yuvaya girmiyorlar ise, yuvalıktan huuylanmış olabilirler tabiki fakat zamanla girebilirler bunun gözlemini siz yapmalısınız ki sanırım yapıyorsunuz da, girdiklerine kanaat getirmişsiniz. Gireceklerdir inşe'Allah. Hayırlı, sağlıklı üretimler.

Son düzenleme:
Ben olsam cifti en az iki ay dinlendirirdim, arka arkaya iki kulucka gecirtmezdim.

Ben olsam cifti en az iki ay dinlendirirdim, arka arkaya iki kulucka gecirtmezdim.
iyi de 4. kuluçkasını aldığım kuşlarım var vitamin ve gerekli takviyeleri yaptığınız müddetçe bir sorun olmaz. ama bu kuşlar bana daha yeni geldi gervitin den versela lega sına bir çok vitamin ve protein agırlıklı olan BEATİFULFOOD kurtlu mama kullanıyorum biraz hobinin dışına çıktığımın farkındayım ama güzel yavrular gelince insanın hoşuna gidiyor.

iyi de 4. kuluçkasını aldığım kuşlarım var vitamin ve gerekli takviyeleri yaptığınız müddetçe bir sorun olmaz. ama bu kuşlar bana daha yeni geldi gervitin den versela lega sına bir çok vitamin ve protein agırlıklı olan BEATİFULFOOD kurtlu mama kullanıyorum biraz hobinin dışına çıktığımın farkındayım ama güzel yavrular gelince insanın hoşuna gidiyor.
Hayvanın ömründen ömür götürür dinlendirmeden :)

iyi de dinlendirmiyorum demedim ki 2 az bence demek istedim 4 veya 3 makbul bence.

4 çok fazla, en fazla 3. En sağlıklısı 2, ancak 3 de iyidir. Ancak 3'ten fazlası zarar verebilir. Verimi azaltabilir, ömrünü kısaltabilir vs vs. Sağlık sorunlaraı gerçekleşebilir, en önemlisi yumurta sıkışması.