Karadeniz Pet

Yürüyemeyen, sürünen yavru tedavi edilebilir mi?

ferhat han

Yeni Üye
Merhaba arkadaşlar, aşağıda resmini verdiğim yavru muhabbet kuşuna annesi bakmamış bende petshopta sürünüp durduğu için aldım eve getirdim bir kaç gündür bende.
Kuş yem kırmayı bilmiyor ben de dal darıyla besliyorum. Kuş bazen ayakta kalabiliyor ama çoğu zaman bir ayağının üzerine yatarak oturuyor diğer ayağını da arkaya doğru uzatıyor. Yürümeye çalıştığı zaman yüreyemiyor,sürünüyor topallar gibi ilerliyor gagasıyla destek almaya çalışıyor. Ayrıca ishal ve popo tüyleri kapanmıyor. Gün boyu sessiz ve biraz da kabarık duruyor.Nasıl tedavi edilebilir ? Başına gelen var mı?

Ekli dosyalar

• IMG_20181115_225558.jpg
    IMG_20181115_225558.jpg
    2.4 MB · Görüntüleme: 52
  • IMG_20181115_225813.jpg
    IMG_20181115_225813.jpg
    2.2 MB · Görüntüleme: 47
  • IMG_20181115_225922.jpg
    IMG_20181115_225922.jpg
    2.1 MB · Görüntüleme: 43
  • IMG_20181115_225749.jpg
    IMG_20181115_225749.jpg
    2 MB · Görüntüleme: 54
  • IMG_20181115_225849.jpg
    IMG_20181115_225849.jpg
    2.4 MB · Görüntüleme: 40
Çarpık bacak gibi görünüyor. Bildiğim kadarıyla bilezikleri var hazır satılıyor yada el yapımı bi sistemle tedavi edilebiliyor.

Ayaklarında kırık va olabilir bunun için veterinerde röntgen çektirmeniz iyi olur. Sargıya alınması gerekebilir geç kalınmamışsa. İshal için ise suluğundaki tam dolu suyuna üç dört damla elma sirkesi damlatın, aspur verin. Tuzsuz ve yağsız haşlanmış patates verin. Veterinerde dışkı konusuna da değinirsiniz hastalık olup olmadığını netleştirirsiniz.

kuşa b vitamini takviyesi yapabilirsiniz. elinizle bacaklarını parmaklarını hareket ettirin. egzersiz gibi olsun kuşa.

Teşekkürler arkadaşlar cevaplar için.
Eczaneden calcimax d3 alıp kullanabilirsiniz. Bir tableti sekize bölüp bir parçasını yarım suluga olucak sekilde. Her gün verin bunu suyunu tazeleyip. Suan hemen hemen aynı durumda bir dişim var. Forumda da paylaşmıştım ilk elime geçtiğinde. Burdaki arkadaslarda aynı tavsiyede bulunmuslardi.

Eczaneden calcimax d3 alıp kullanabilirsiniz. Bir tableti sekize bölüp bir parçasını yarım suluga olucak sekilde. Her gün verin bunu suyunu tazeleyip. Suan hemen hemen aynı durumda bir dişim var. Forumda da paylaşmıştım ilk elime geçtiğinde. Burdaki arkadaslarda aynı tavsiyede bulunmuslardi.
Biraz b vitamini takviyesi yaptim.Ayakta kalabiliyor ancak yuruyemiyor.Bence omuriliginde egrilik var anne kus jumboydu uzerine fazla yatmis olabilir diye dusunuyorum.Cunku kuyrugu iki kanadinin arasindan egri bir sekilde uzaniyordu. Bu da dengesini kaybetmesine neden oluyor. Kuş yem kirmayi da öğrenemeyince aldığım yere yem kirmayi bilen diger yavrularin arasina biraktim.Durumu da anlattim kusu aldigim yere...umarim duzelir tekrar tesekkur ederim yardimlar icin.

Geri