Karadeniz Pet

Yumurtlayamama

Babacik

Meraklı Üye
merhaba 5-6 aydır muhabbet kuşumda böyle bir problem vardı hiçbir veteriner maalesef çare bulamadı. Çok gergin ve uykulu oldugundan sık sık banyo yapmasını sağlıyorum. Bugün bu manzarayla karşılaştım. Yumurtası var ama çıkaramıyor, veterinere daha 10 gün önce gittim yumurtası yok dedi. Bişey yapamayoz bu kuşa dedi. Ama bu top ne o zaman ?
Bu arada erkek bir kuş daha var ama çiftleşme yok sadece birbirlerine kusuyorlar, bu kuşun iştahı yerinde, kakası normal yapıyor. Ama hiç popo kenarı tüylerine bulaşmazdı şimdi hep orası dışkılı ve yumurtasını çıkaramıyor. Nolcak bu hali

Ekli dosyalar

• A58EAE3E-A8E4-4033-9A5D-579375329988.jpeg
    A58EAE3E-A8E4-4033-9A5D-579375329988.jpeg
    667 KB · Görüntüleme: 33
Kuşunuzda yumurtadan çok yağ bezesi oluşmuş gibi zayıflamasını sağlamalısınız inşaallah ur değildir eğer öyleyse üzgünüm ama yumurtlayamaz

Yumurta oldugunu dusunuyosaniz az zeytin yagi surun arkasina ve bekleyin. yine cikmazsa ki bende yumurtaya benzetemedim cok yuvarlak ve asiri sari bir yapi. Yaglanma olabilecegi konusundayim. Bunu da yeminde yaglandiricak tohumlar olmamasina ve bol bol ucurarak halledebilirsiniz. 10 gun once ayni durum varmiydi arkasinda veterinere oyle mi goturdunuz?

Yumurtasi olduguna cok emin konusmussunuz. 10 gun once ayni durumu yoktuysa ve yeni olustuysa evet yumurta kalmis olabilir hatta iki yumurta ust uste gelmis olabilir. Siz en iyisi kus ureticisi birini bulun. Yumurta mi bezemi elleyince hemen anlicaktir.

Yumurtasi olduguna cok emin konusmussunuz. 10 gun once ayni durumu yoktuysa ve yeni olustuysa evet yumurta kalmis olabilir hatta iki yumurta ust uste gelmis olabilir. Siz en iyisi kus ureticisi birini bulun. Yumurta mi bezemi elleyince hemen anlicaktir.
10 gün önce böyle belirgin değildi, veteriner de şuan yumurta yok ama daha önce yumurtlamış belli dedi. Beze gibi değil yalnız, sert bayA. İki yandan tutup üstten bastırınca oynamıyor. Üretici bulayım o zaman

Yumurta oldugunu dusunuyosaniz az zeytin yagi surun arkasina ve bekleyin. yine cikmazsa ki bende yumurtaya benzetemedim cok yuvarlak ve asiri sari bir yapi. Yaglanma olabilecegi konusundayim. Bunu da yeminde yaglandiricak tohumlar olmamasina ve bol bol ucurarak halledebilirsiniz. 10 gun once ayni durum varmiydi arkasinda veterinere oyle mi goturdunuz?

10 gün önce de vardı ama böyle top gibi değildi, 4-5 aydır var zaten. 5 ay önce böyle kızıştı sonra yumurtası oldu ama kırıldı inde galiba, parça parça çıktı. Ondan beri halsiz uçmakta zorlanıyor, mutsuz. Sıkılmasın diye yanına erkek kuş aldım. Birbirlerine yem kusuyorlar. 4 aydır 4 farklı veterinere gittim. Yumurta yok bunun için de açamayız kuşun karnını dediler. Yağlanmadandır diye yemlerini değiştirdim kızıl darı aldım onu verdim. Her gün 1 saat dışarıdalar. Yaz oldugu için sürekli çıkaramadım. Ama kafesleri baya büyük. Uçmak için yeri var fakat heryere tellere tırmanarak gidiyor. Geçen hafta kesinlikle karnına dokundurmuyordu. Bugün poposuna vazelin sürdüm masaj yaptım. Hiç gıkı çıkmadı. İnternette yumurta çıkartma videoları izledim ama siz yumurta değil diyorsunuz ondan buna da cesaret edemiyorum. Ek olarak az önce evin yanındaki kuşçuya gittim. Ben anlamam dedi. Nasıl memleketse kimse birşeyden anlamıyor... bu başlıktaki yardımlarınıza ihtiyacımız var. Farklı görseller de atabilirim, netleştirmek için. Yardımınız için şimdiden teşekkür ederim. İşi gücü bıraktım kuşun haline oturup ağlıyorum.

Çok tüy döküyor

Ekli dosyalar

• 799CDA03-AF85-4573-BA44-EA3DA3875B96.jpeg
    799CDA03-AF85-4573-BA44-EA3DA3875B96.jpeg
    1.2 MB · Görüntüleme: 16
Tuy dokumu bu konuyla ilgili de olabilir. Siz netten hangi ildeyseniz arayin elbet uretici vardir iletisime gecin. Daha once yumurta kirildiysa icinde kalan parcalardan dolayi bu rahatsizlik olmus olabilir. Ura donusmuste olabilir yag bezesi her zaman beze gibi degil sertte olabilir. Yani anlayan birinin kontrol etmesi en iyisi. Baska biri bisey der mi bilemem ama uzulerek burdan bu kadar yardimci olabilicem

Tuy dokumu bu konuyla ilgili de olabilir. Siz netten hangi ildeyseniz arayin elbet uretici vardir iletisime gecin. Daha once yumurta kirildiysa icinde kalan parcalardan dolayi bu rahatsizlik olmus olabilir. Ura donusmuste olabilir yag bezesi her zaman beze gibi degil sertte olabilir. Yani anlayan birinin kontrol etmesi en iyisi. Baska biri bisey der mi bilemem ama uzulerek burdan bu kadar yardimci olabilicem
Peki yağ bezesi ya da ursa ne olacak?

Buna yapacak bisey yok acikcasi. Bu kadar kucuk canlari ameliyat edemiyo veterinerler. Yag bezesiyse ( ki bunu anlayan birinin onaylamasi lazim tabi ) onceden boyle konu acilmisti yanlis hatirlamiyosam veteriner krem vermis kuculmesi icin

Konuy tekrar güncelliyorum. Kuşçuları aradım fakat veterinere götürün dediler ben de tekrar sizden destek almaya geldim. Kuşun karnındaki şişlik daha da arttı, kuyrugu iki büklüm duruyor. Uçmaya çalışıyor ama çok yükselemiyor. Bu arada kuş öyle obez de değil, süzüldü sanki. Çok tüy dökmesinden de bana öyle gelmiş olabilir. Yemek yiyor. Dışkısı kocaman oldu. Normalde minik ve katı olurdu. Şimdi kocaman bir katı dıskı ve yanında sulu dışkı yapıyor. Elime alında sırtını okşayınca yardım bekler gibi bişey yap der gibi sanki.

Şimdi bu yumurtaysa ne zaman yumurtlar, yumurta felci vs varsa benim ne zaman destek olmam lazım hergün poposuna vazelin sürüyorum. Karnını azcık tutunca poposunu hızlı hızlı kasıp gevşetiyor. Bu ne anlama geliyor? Çok çaresiz kaldım... küçük bir ilçedeyim. İle gitmem zor ki geçen aylarda ilde veteriner veteriner gezdim çare bulan olmadı. Yardım edin nolur

Konuy tekrar güncelliyorum. Kuşçuları aradım fakat veterinere götürün dediler ben de tekrar sizden destek almaya geldim. Kuşun karnındaki şişlik daha da arttı, kuyrugu iki büklüm duruyor. Uçmaya çalışıyor ama çok yükselemiyor. Bu arada kuş öyle obez de değil, süzüldü sanki. Çok tüy dökmesinden de bana öyle gelmiş olabilir. Yemek yiyor. Dışkısı kocaman oldu. Normalde minik ve katı olurdu. Şimdi kocaman bir katı dıskı ve yanında sulu dışkı yapıyor. Elime alında sırtını okşayınca yardım bekler gibi bişey yap der gibi sanki.

Şimdi bu yumurtaysa ne zaman yumurtlar, yumurta felci vs varsa benim ne zaman destek olmam lazım hergün poposuna vazelin sürüyorum. Karnını azcık tutunca poposunu hızlı hızlı kasıp gevşetiyor. Bu ne anlama geliyor? Çok çaresiz kaldım... küçük bir ilçedeyim. İle gitmem zor ki geçen aylarda ilde veteriner veteriner gezdim çare bulan olmadı. Yardım edin nolur
Karnına masaj yapın. Poposuna vazelin değil de biraz zeytinyağı sürün.