Karadeniz Pet

Yeni Alınan Yavru Muhabbet Kuşu Neden Kaşınıyor? (Fotoğraflı)

profdxtr

Yeni Üye

Daha bugün aldım. Gagasından anladığım kadarıyla yavru bir kuş. Çok fena şekilde hayvan kaşınıyor, tellere sürtünüyor, yemliğin içine girip takla atıp yine kendini kaşıyor... Yemi, kafesi, kendisi, aksesuarları derken 250 lira para harcadım. Malum öğrenciyiz daha da maddi gücüm yok. Bu kuşun neyi var tam olarak? Kanatlarının içini, derisini inceledim siyah bit göremedim hemde baya detaylı baktım yok...
Acaba tüy değişimi olabilir mi?

edit: Ballı asılan yemler hakkında da kapsamlı araştırma yaptım. Ondan zaten hiç yemedi, daha 1 gündür evde. O ballı asılan yeme gelecek olursak epey araştırdım içinde kuşun sindiremeyeceği veya zararlı bir şey yokmuş. Yapıştırıcı olarak sığır jelatini kullanılıyor, bal deseniz çok çok az miktarda katılıyor.
Petshop bana çok uzak, veteriner deseniz bulunduğum yerde yok. Eczaneden temin edebileceğim ucuz bir ürün var mı?

Bit sadece siyah renkte olmaz kırmızı olabilir yada beyaz akarlar olabilir tespiti zordur.Kendini gün içerisinde ara ara kaşıması normaldir şayet Kaşınma çok aşırı derecede ise bit için ense damlası uygulayabilirsiniz, kuş tüyde değil tüy için erken zaten.

Ballı kraker tavsiye etmiyorum yararı olmadığı gibi oldukça zararı bulunmakta, her ben kadar yok efendim doğal dense de doğal olmadıkları yapay ürünler ve katkı maddeleri kullanılıyor tavsiyem vermemeniz yönünde.

Bit sadece siyah renkte olmaz kırmızı olabilir yada beyaz akarlar olabilir tespiti zordur.Kendini gün içerisinde ara ara kaşıması normaldir şayet Kaşınma çok aşırı derecede ise bit için ense damlası uygulayabilirsiniz, kuş tüyde değil tüy için erken zaten.

Ballı kraker tavsiye etmiyorum yararı olmadığı gibi oldukça zararı bulunmakta, her ben kadar yok efendim doğal dense de doğal olmadıkları yapay ürünler ve katkı maddeleri kullanılıyor tavsiyem vermemeniz yönünde.

Bilgiler için teşekkür ederim, eczaneden damla falan temin edebilir miyim? Şimdi kuşun derisini inceledim görünen kısımlarda değilde tüy diplerinde falan egzamaya benzer hafif pullanmalar mevcut. Sizce sebebi ne olabilir?

Şimdi fark ettim kepek gibiler.

Ölü deride olabilir akar’da olabilir. Akar yada bit mevcut ise Veteriner yada üretimcilerde bit parazit ve akarlar için ense damlası vardır, kuşun ense kısmına 1 damla damlatmak yeterlidir.

Bulunduğunuz bölge sıcak ise ve odada hava akımı yoksa (kapı pencere kapalı ise) ılık su ile spreyleme yapabilirsiniz ölü deri mevcut ise rahat kurtulur sonrasında durumunu gözlemler yazarsınız.

Ölü deride olabilir akar’da olabilir. Akar yada bit mevcut ise Veteriner yada üretimcilerde bit parazit ve akarlar için ense damlası vardır, kuşun ense kısmına 1 damla damlatmak yeterlidir.

Bulunduğunuz bölge sıcak ise ve odada hava akımı yoksa (kapı pencere kapalı ise) ılık su ile spreyleme yapabilirsiniz ölü deri mevcut ise rahat kurtulur sonrasında durumunu gözlemler yazarsınız.

Hocam peki eczaneden temin edebileceğim bildiğiniz bir marka bit ilacı var mı?
edit: Bu arada ölü deriye daha çok benziyor. Sizce neden olur bu?

Hocam peki eczaneden temin edebileceğim bildiğiniz bir marka bit ilacı var mı?
edit: Bu arada ölü deriye daha çok benziyor. Sizce neden olur bu?

İnsanlardaki deri sistemine benzer bir durum deri zamanla yıpranır eski deri soyulur yeni deri çıkar normal bir durum. Önce spreyleme yapma imkanınız varsa yapın bit yada akar konusunda eğer varsa ona göre damla öneririm, veterinerlerde bulunur eczanede bulamazsınız.

İnsanlardaki deri sistemine benzer bir durum deri zamanla yıpranır eski deri soyulur yeni deri çıkar normal bir durum. Önce spreyleme yapma imkanınız varsa yapın bit yada akar konusunda eğer varsa ona göre damla öneririm, veterinerlerde bulunur eczanede bulamazsınız.
Hocam peki bu yaştaki bir kuş için normal mi bu durum?

Kuşlarında özellikleri birbirinden farklı olduğu için olağan bir durum. Aşırılık ve süreklilik mevcut ise takip ve teşhis edilmelidir.

Merhabalar, kuşu detaylıca gözlemledim kanatlarına baktım, beyaz peçeteyle kafesindekileri inceledim fakat haşereye rastalayamadım. Kuş kaşınırken beyaz kepek gibi şeyler döküyor. Sizce neden, daha önce bu durumla karşılaştınız mı?

Merhabalar, kuşu detaylıca gözlemledim kanatlarına baktım, beyaz peçeteyle kafesindekileri inceledim fakat haşereye rastalayamadım. Kuş kaşınırken beyaz kepek gibi şeyler döküyor. Sizce neden, daha önce bu durumla karşılaştınız mı?
Benim kuşum da döküyor arada o şekilde,ölü derileri atıyorlar.Anormal bir durum değil yani.

Geri