Karadeniz Pet

Yem yedikten sonra ağzını açıp kapatıyor

Bu arada elimle dışkıyı kontrol ettim sindirilmemiş yem yok

Sindirilmemiş yem var mı dışkıda foto tam da net değil..

Bana resimlerde işaretlediğim yerlerde sindirilmemiş yem var gibi geldi, bilemedim şimdi siz kontrol ettim deyince tabi.

DSC_0019 (1).JPG
DSC_0020.JPG

Son düzenleme:
Ama şu kesin ki megabakteri sindirim sistemlerine zarar veriyor, ishalde var dişi de. Tedavi şart.

Bu resimdeki dışkıyı kontrol ettiniz mi peki? Bariz bir yem var sanki ben öyle görüyorum, gözlerim mi yanıltıyor bilemedim. Hava kabarcxığı diyeceğim değil, kabuksuz beyaz bir yem gibi duruyor.

Elimle onu kontrol ettim bulamadım, bekliyorum tekrar dışkı yapsın :)

Elimle onu kontrol ettim bulamadım, bekliyorum tekrar dışkı yapsın :)
İlk resimdeki dışkıda turunculuk var, farklı olarak ne veriyorsunuz yem dışında? Mama varsa şayet içindeki havuç bu şekli verebilir, sıkıntı etmeyiz onu.

Ancak dişi de ishal var, öncelikle kuşlarınızı ayırın sağlıklı bir tedavi gerçekleşsin. Sonra dişinin suyuna eczaneden alacağınız Flagly şuruptan 8 damla kadar damlatın günlük olarak suyu tazeleyin 4 gün devam edin, ilk gün gagasından 1 damlada damlatabilirsiniz fakat eğer kuşta ciddi bir şey görünmüyorsa öncelikle elma sirkesi verin gagasından suyuna da ekleyin, durumu gözlemleyin ilk birkaç dışkıda sonucu almazsanız antibiyotik tedavisini uygulayın. Sonra 3 gün vitamin sonra da 3 gün probiyotik. Ancak yem takviyesi almanızı şiddetle öneriyorum, çeşitli hastalıklara karşı önlem de almış olursunuz. Yine arkadaşımız da bir tedavi söyleyecektir, siz istediğinizi uygulayabilirsiniz. Fakat ben en doğrusunu iki kuşu ayırıp tedavi etmek olarak görüyorum.

İlk resimdeki dışkıda turunculuk var, farklı olarak ne veriyorsunuz yem dışında? Mama varsa şayet içindeki havuç bu şekli verebilir, sıkıntı etmeyiz onu.

Ancak dişi de ishal var, öncelikle kuşlarınızı ayırın sağlıklı bir tedavi gerçekleşsin. Sonra dişinin suyuna eczaneden alacağınız Flagly şuruptan 8 damla kadar damlatın günlük olarak suyu tazeleyin 4 gün devam edin, ilk gün gagasından 1 damlada damlatabilirsiniz fakat eğer kuşta ciddi bir şey görünmüyorsa öncelikle elma sirkesi verin gagasından suyuna da ekleyin, durumu gözlemleyin ilk birkaç dışkıda sonucu almazsanız antibiyotik tedavisini uygulayın. Sonra 3 gün vitamin sonra da 3 gün probiyotik. Ancak yem takviyesi almanızı şiddetle öneriyorum, çeşitli hastalıklara karşı önlem de almış olursunuz. Yine arkadaşımız da bir tedavi söyleyecektir, siz istediğinizi uygulayabilirsiniz. Fakat ben en doğrusunu iki kuşu ayırıp tedavi etmek olarak görüyorum.

Evet daha bugün havuçlu mama verdim. Peki erkek kuş da yağlanmadan şüpheleniyorum. Yağlanma ağız açma ve dişiye yem kusarken sıkıntı yapar mı

Evet daha bugün havuçlu mama verdim. Peki erkek kuş da yağlanmadan şüpheleniyorum. Yağlanma ağız açma ve dişiye yem kusarken sıkıntı yapar mı
Yağlanmanın yem kusmaya bir etkisi yoktur ama yağlanma genel olarak zararlıdır, kuşlarımızda karaciğeri de etkiler bizde olduğu gibi. Elma sirkesi verip rahat hareket etmesini sağlarsanız kafeste, yahut uçurursanız günlük belli bir süre, zamanla kaybolur yağlanma. Mamadan ne kadar nasıl veriyorsunuz? Günlük veriyorsanız ölçüye dikkat edeceksiniz, sizinle paylaştığım konudan bakın. 2 günde bir verilse bile zaten ölçüye dikkat etmelisiniz. Fazla nijer yağlanma yapabilirz, dal darı keza yine öyle.

2 sini de kafeste bir tutun şimdilik, dediklerinize göre havuç renk vermiş belli ki dışkıya. Gagalarından elma sirkesi damlatın ikisininde bugün, 2-3 günde sularını tazeleyerek bir uygulayın bakalım ama gagadan da damlatın ilk gün yani şimdi; damlatınca dahi birkaç saat içinde bile sonuç alırsınız zaten ishal ciddi değilse. Eğer olmaz ise antibiyotik tedavisi gerekir ishal için. Dişi kuşta bir kabarıklık vs var mı?

2 günde bir veriyorum, mütemadiyen bitirmiyorlar, biraz yiyorlar. Yine de bakımları iyi olduğu için yağlanma var erkek kuşta.

Çünkü dişideki sıvı fazlalığı verdiğiniz mamadan da olabilir. Yahut meyve gibi bir şey verdiyseniz de olabilir. Önce dediğim elma sirkesini bir uygulayın, tepki alalım. Sonra ilaç tedavisi gerekirse kullanırsınız. Ben bu şekilde uygularım bazı kuşlarıma bazı problemlere göre öyle her şeye de değil tabiki, sizin kuşlarınızda da uygulanacağını düşünüyorum.

2 sini de kafeste bir tutun şimdilik, dediklerinize göre havuç renk vermiş belli ki dışkıya. Gagalarından elma sirkesi damlatın ikisininde bugün, 2-3 günde sularını tazeleyerek bir uygulayın bakalım ama gagadan da damlatın ilk gün yani şimdi; damlatınca dahi birkaç saat içinde bile sonuç alırsınız zaten ishal ciddi değilse. Eğer olmaz ise antibiyotik tedavisi gerekir ishal için. Dişi kuşta bir kabarıklık vs var mı?

Yok dişi çok sağlıklı, sadece erkek bariz şekilde ağzını açıp kapatıyor. Biraz önce yine dişiye kur yapmaya başladı. Tam yem kusmaya çalışınca başladı ağzını açıp kapatmaya. Kuru bıraktı.

2 günde bir veriyorum, mütemadiyen bitirmiyorlar, biraz yiyorlar. Yine de bakımları iyi olduğu için yağlanma var erkek kuşta.
Aslında bu bakımları iyi olduğu için değil, bakımları fazla olduğu için. Yani yine bakımsız diyebiliriz, orta yolu bulmak önemlidir. Elma sirkesi uygulaması yapınız, kuşun rahat hareket edeceği büyük bir kafes olmalıdır yahut uçurmalısınız. Kafeste 1 adet tünek ve gereksiz kalabalık olmaz ise de bu gerçekleşir. Suyu, kumu, ayrı yerlere koyun ki bir uçtan bir uca hereket etsin.

Yarın tohum dışında hiçbirşey vermeyin ve akşam yine net bir dışkı fotosu paylaşın. Ona göre değerlendirelim.

DSC_0033.JPG

Bu dışkıda farkettim. Sanırım sindirilmemiş yem var dışkıda

Geri