Karadeniz Pet

Yavrucanlarda bit sorunu :(

Kemal035

Yeni Üye
merhaba arkadaşlar en büyüğü 20 günlük olan 7 yavruda dün kontrol ederken yuvalıkta çok olmamakla birlikte siyah bit gördüm :(
İnternetten araştırdığım ve gördüğüm kadarıyla elma sirkesinin biti önlüyormuş bende dün akşam elma sirkesiyle yuvalığın içini sildim ama başka yuvalığım olmadığı için yavruları aynı yuvalığa foluklarının içinde temiz folluk ve temiz talaşıyla koydum :(
Büyük ve folluklu yuvalık almama rağmen internetten çam talaşı almama rağmen
pislenen talaşları değiştirmeme rağmen bit oldu :( çok üzüldüm :( napmalıyım arkadaşlar??
Ama şu ilginçtir ki Anne kuşta olmak üzere hiç bir yavruda kaşınma yok
yeni bitlenmeye başladığı içinmidir acaba??

Bit değil de başka bir parazit olabilir ama ne olursa olsun parazit zararlıdır. Okaliptüs yaprağını yuvalığın altına koymayı deneyin isterseniz. Küçük yavrular, kimyasallardan olumsuz etkilenebilir.

Bit değil de başka bir parazit olabilir ama ne olursa olsun parazit zararlıdır. Okaliptüs yaprağını yuvalığın altına koymayı deneyin isterseniz. Küçük yavrular, kimyasallardan olumsuz etkilenebilir.
Yardımınız için teşekkür ederim
Okaliptüs yaprağını nerden bulabilirim aktar’lardanmı

Şimdi aldım aktardan yuvalığın altına derken yuvalığın içine follugun altına koyucam değilmi?? follugun içindeki talaşın altına değil yani??

Aslında folluğun içine de konulabilir, çünkü bunlar doğada okaliptüs ağaçları etrafında da yaşayan kuşlar. Ancak yine de tedbirli olmak lazım. Yuvalığın içine ama folluğun dışına koymak daha doğru olur sanırım

67306577-AD34-4681-88E5-5572389F1186.jpeg
DE9AC06D-F933-41A3-ACD6-1A4E970D5E2C.jpeg
Aslında folluğun içine de konulabilir, çünkü bunlar doğada okaliptüs ağaçları etrafında da yaşayan kuşlar. Ancak yine de tedbirli olmak lazım. Yuvalığın içine ama folluğun dışına koymak daha doğru olur sanırım
Fotograflarda da görebilirsiniz

Inşallah işe yarar
İnşallah
Kontrollerimde pek yok gibi bu akşam talaşını yine değiştiricem daha detaylı bakarım
Birde son bir yumurta kaldı yavru çıkmayan flaşla kontrol ediyorum içi siyahlı ama ilk yavru 7 aralıkta son yavru ise 21 aralıkta doğdu bugün ise 28 Aralık bu yumurtadan yavru çıkma ihtimali hala varmıdır sizce ??