Karadeniz Pet

Pelet Yem Kullanan Var mı?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Ceydailker

Paylaşımcı Üye
veteriner araştırırken bir sayfaya denk geldim bir avian veteriner paylaşmış kullanan varmı deneyimleyen var mı acaba ama yemleri piyasa bulmak zor gibi özellikle psittacus hiçbiryerde yok bulamadım ... yazıyıda kopyaladım belki faydası olur..
Kullanan varsa deneyimlerini söyleyebilir mi ona göre alacağım

Yapılan araştırmalar göstermiştir ki tek yönlü tohumla besleme sadece kötü diyet olmakla kalmıyor aynı zamanda her yıl evlerimizde beslediğimiz binlerce kuşun ölümüne neden oluyor.
BİLİYOR MUYDUNUZ?
1- Ay çekirdeği %49 yağ içerir. ( ortalama bir çikolata paketinden üç kat daha fazla). Diğer tohumların da yağ oranı aşağı yukarı aynı değerdedir.
2- İzin verildiğinde kuşlar yağlı gıdaları severek yerler. Aynı insanlar gibi.
3- Tohum ve çekirdekle beslenen kuşlarda da aynen insanlarda olduğu gibi bir çok sağlık problemi görülür. Obesity, kalp hastalıkları, karaciğer yağlanması, şeker hastalığı, tüy ve deri sorunları.
4- Pelet mama ile beslenen kuşlar daha uzun yaşar, daha az sağlık problemleri olur ve tohumla beslenen kuşlardan daha güzel görünür.
Genel bir yanlış bilgi, “Tohum, kuşlar için doğal bir diyettir”. Ne yazık ki bu bilgi tamamen YANLIŞTIR. Tohum veya çekirdek, diyetin küçük bir kısmı olarak verilebilse de, kanatlı dostlarımızın tek yönlü diyet olarak beslenmesi için doğal olmadığı gibi sağlıklı da değildir. UQ Medical Center’ın tavsiyesi; %60 pelet mama, %40 sebzedir. Meyve ve tohumları ödül olarak kullanabileceğinizi söylüyor. Ancak bizler %40’lık kısmın %25’ini sebze ,%15’ini meyve olarak tavsiye ediyoruz.
Nasıl ki çocuğumuzun sadece cipsle beslenmesine izin vermiyorsak, kanatlı dostlarımızın da tohum ve çekirdek ağırlıklı beslenmelerine izin vermemeliyiz.

veteriner araştırırken bir sayfaya denk geldim bir avian veteriner paylaşmış kullanan varmı deneyimleyen var mı acaba ama yemleri piyasa bulmak zor gibi özellikle psittacus hiçbiryerde yok bulamadım ... yazıyıda kopyaladım belki faydası olur..

Yapılan araştırmalar göstermiştir ki tek yönlü tohumla besleme sadece kötü diyet olmakla kalmıyor aynı zamanda her yıl evlerimizde beslediğimiz binlerce kuşun ölümüne neden oluyor.
BİLİYOR MUYDUNUZ?
1- Ay çekirdeği %49 yağ içerir. ( ortalama bir çikolata paketinden üç kat daha fazla). Diğer tohumların da yağ oranı aşağı yukarı aynı değerdedir.
3- Tohum ve çekirdekle beslenen kuşlarda da aynen insanlarda olduğu gibi bir çok sağlık problemi görülür. Obesity, kalp hastalıkları, karaciğer yağlanması, şeker hastalığı, tüy ve deri sorunları.
4- Pelet mama ile beslenen kuşlar daha uzun yaşar, daha az sağlık problemleri olur ve tohumla beslenen kuşlardan daha güzel görünür.
Genel bir yanlış bilgi, “Tohum, kuşlar için doğal bir diyettir”. Ne yazık ki bu bilgi tamamen YANLIŞTIR. Tohum veya çekirdek, diyetin küçük bir kısmı olarak verilebilse de, kanatlı dostlarımızın tek yönlü diyet olarak beslenmesi için doğal olmadığı gibi sağlıklı da değildir. UQ Medical Center’ın tavsiyesi; %60 pelet mama, %40 sebzedir. Meyve ve tohumları ödül olarak kullanabileceğinizi söylüyor. Ancak bizler %40’lık kısmın %25’ini sebze ,%15’ini meyve olarak tavsiye ediyoruz.
Nasıl ki çocuğumuzun sadece cipsle beslenmesine izin vermiyorsak, kanatlı dostlarımızın da tohum ve çekirdek ağırlıklı beslenmelerine izin vermemeliyiz.
@Hazal16

Ben ADRİAN üstadın pelet tanıtım yazısından sonra, yazıdaki tavsiye üzerine Türkiye'de stoklarda bulunan Versele Laga C15 peletinden aldım 5kg'lik aldım. Amazon.com.tr'de uygun fiyata listelenmiş, AMAZONAPP kuponuyla birlikte satın alınınca da çok uyguna geliyor. Normalde c15 yem kanaryalar için fakat muhabbet kuşlarında da kullanılabileceği söyleniyor.

Ürün geldiği zaman kuşlarımı yavaş yavaş pelete alıştırmaya çalışacağım. Bu konuda tavsiyeleri olan varsa, müteşekkir olurum ben de.

Hobipette şuan B14 var lakin stk 12/07/2021 yani yaklaşık 7 aylık bir süresi var bölünmüş olarak alabilirsiniz 500gr olarak mevcut. Fazla almanızı önermem stk ya göre hesaplayıp alınız.
Hocam senin verdiğin sipariş geldi mi ? Karidesi beğendiler mi merak ettim ?

Ben ADRİAN üstadın pelet tanıtım yazısından sonra, yazıdaki tavsiye üzerine Türkiye'de stoklarda bulunan Versele Laga C15 peletinden aldım 5kg'lik aldım. Amazon.com.tr'de uygun fiyata listelenmiş, AMAZONAPP kuponuyla birlikte satın alınınca da çok uyguna geliyor. Normalde c15 yem kanaryalar için fakat muhabbet kuşlarında da kullanılabileceği söyleniyor.

Ürün geldiği zaman kuşlarımı yavaş yavaş pelete alıştırmaya çalışacağım. Bu konuda tavsiyeleri olan varsa, müteşekkir olurum ben de.
Aynı kuponu versele laga fertivit e de uygulanabiliyor 100gr fertivit 120 liraya geliyor.

Ben kumruyu bulduğgmda bi petshoptan pelet yem verdi ama civciv Yemi dedi adam onu sulandırıp kumruyu büyüttüm bu renkli sen kullanıomusun bundan adrian

Ben kumruyu bulduğgmda bi petshoptan pelet yem verdi ama civciv Yemi dedi adam onu sulandırıp kumruyu büyüttüm bu renkli sen kullanıomusun bundan adrian
Size verdiği civciv yemidir yüksek ihtimalle pelet yem bulmak oldukça zor. Pelet yemler renkli oluyor genelde boyadan ziyade Vam peleti oldukları için içeriğindeki vitamin aminoasit ve mineraller sebebi ile renkli oluyorlar.

Size verdiği civciv yemidir yüksek ihtimalle pelet yem bulmak oldukça zor. Pelet yemler renkli oluyor genelde boyadan ziyade Vam peleti oldukları için içeriğindeki vitamin aminoasit ve mineraller sebebi ile renkli oluyorlar.

Ben her yere baktım bulamamıştım demek yeni koymuşlar😳 veterinerde b14 ün tek başına yem olarak yeterli olabileceğini söyledi, tabii muhakkak arada meyve-sebze ve yararlı gıdaları vermem gerektiğini söylemişti, ben de alıyorum o zaman, aslinda bu ürünü baska almak isteyen varsa toplu olursak en azından talep oluşur yurtdışından getirtiriz bu arada ben hala pelete geçiremedim😞 hala uğraşıyorum kafesine koydum arada nadir tadına bakıyor son olarak bir de b14 deneyeyim 😊

Tanıması gerekiyormuş sanırım önce pelet yemi ama bu markanın içinde %40 sanırım tahıl vardı hem pelet hem normal yemi koysam kafese ağır mı gelir bilemedim benim kuşlar meraklı belki yerler .. ben ufalayıp aynanın üstüne dökücem yumurta mamasınıda ança öyle yiyolard dikkatlerini çekiyor hem korkmuyorlar napim😶😳

Tanıması gerekiyormuş sanırım önce pelet yemi ama bu markanın içinde %40 sanırım tahıl vardı hem pelet hem normal yemi koysam kafese ağır mı gelir bilemedim benim kuşlar meraklı belki yerler .. ben ufalayıp aynanın üstüne dökücem yumurta mamasınıda ança öyle yiyolard dikkatlerini çekiyor hem korkmuyorlar napim😶😳

B14' ü koyarsanız basli başına yeterli ama alıştırana kadar duruma göre ayrı kapta yada yeme karıştırabilirsiniz yada sizinki nasıl daha rahat alışırsa ben ayrı kapta veriyorum b14 bulamadığım için veterinerden aldığım peleti blenderdan geçirip kabına koyuyorum

Bakalım b14 nasıl olcak en kötü balkona gelen kuşlara atarım bende kuş bol 😬

Merhaba benim de 2 forpus papaganim var. Bende pelet yem aldim 20 gun oldu. Benim gittigim petshop yerli bi markayi cok tavsiye etti. Bende baktim fiyatida uygun aldim. (50 TL) Delta yem in Rasyon marka omegali pelet yemi. Ürünü aldigim yer zaten yıllardır papağan uretiyormus. Cok ilgililer yem geldikten sonra mail attum bi kaç soru icin hemen yetkili biri beni aradi ve nasil kullanacagimi anlatti. Papaganlarin cocuk gibi olduklarini 2 ayri kaba yem ve peleti koymami.zamanla yemi azaltmami ve kesmemi söyledi. Yalniz haftada 2 gunde sebze vermemi soyledi pelete gecince.yumurta mamasi yaptim bugun içine un haline getirip karistirdim yiyorlar.benim erkek papagan yavas yavas yemeye basladi ama dişi pek yanaşmıyor. Bu arada muhabebet kusu pelet yemi ise 30 lira. Ürünün icerigi kaliteli alisirsalar baska pelet yem denemeyide düşünüyorum. Ürünü ben trendyol dan aldim ama Akyol kardesler pet de satiyor.

Çok iyi dişide alışır inşallah .. evet buna alışmaları zormuş araştırdım okuyorum sürekli sipariş ettim versele lagayı bakalım gidişata göre karar vericem belkide hiç yemicekler:( ben kumruda besliyorum bir tane olmadı onun yemi olur oda yemezse doğadaki kuşlara vericem😊

Böyle bi yazı buldum buna göre hareket edicem bende bu arada bu sayfada güzel bilgiler var

Ekli dosyalar

• 68CDCE9E-97EA-4943-9416-BC0C7E4D509C.jpg
    68CDCE9E-97EA-4943-9416-BC0C7E4D509C.jpg
    374 KB · Görüntüleme: 112

BİLİYOR MUYDUNUZ?
Ben bu pelet yemlerin muhabbet kuşu ve papağanların doğal beslenmesini bozduğunu düşünüyorum.Doğada yaşayan bir çok kuş türü yemleri bütün olarak yutarken.Muhabbet kuşu ve Papağanlar neden kırarak tüketiyor.Muhabbet kuşu ve Papağanlarının dilleri diğer kuş türlerinin aksine neden farklı şekildedir.Çünkü yemleri kırmak için bu şekilde bir dil yapısına ihtiyaçları olduğu için.

Pelet yemi önerenlere bazı sorularım olacak.

1.) Pelet yemlerin içeriğinde bir çok besin ve vitamin olduğu söyleniyor.Bu besinlerin bir çoğu bakteri üreten türden.Pelet yemler koruyu madde içeriyor mu ?
2.) Pelet yemlerin içerisine böceklenmiş ve bayat tohumlar karıştırılıyor mu ?
3.) Avustralya'da pelet yem üreten bir ağaç veya bitki türü varda biz mi bilmiyoruz ?
4.) Bizimde dengeli beslenmemiz için her gün Sebze çorbası,Etli türlü yemeği,Aşure yememiz gerekli mi ?

Kuşlar küçük kafeslerde hareketsiz,dışarı salınmadan ve uçmadan bakılırsa, kilo alması ve yağlanması kaçınılmaz bir sonuçtur.

Ben instagramda japon muhabbet kuşu besleyenlerle yazışıyorum bazen videoda değişik yem ğörüp sormuştum ne tohumu dedim pellet yazdı kız bide veterinerin yazısında gördüm dünde bi veteriner daha makalesinde gördüm denemeyi düşünüyorum sadece tohumla beslenen kuşlarda karaciğer yağlanması oluyormuş Allah korusun .. ben çok çeşitli besliyourum kuşlarımın ayrı odaları var serbest uçuyorlar ama yinede yağlanmadan ziyade uzun sağlıklı ömürleri olsun istiyorum. Tavsiyelere kulak asıcam ve deniçem..

senin söylediklerinde mantıklı fakat doğa kuşları börtü böcekte yiyor ne bilim

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Geri