Karadeniz Pet

Muhabbet kuşumun bir anda nefes alışverişi değişti

Medakafy

Yeni Üye
Merhaba, bugün yanında gittiğimde muhabbet kuşumun nefes alışverişinin değiştiğini gördüm, duvarın kenarında duruyordu. Çok halsizdi, elime geldi sonra uçamadı tekrar duvar kenarına gitti önceden böyle bir şey yoktu hemen veterinere götürdük, önceden böyle bir şey olup olmadığını sordu ben de olmadığını söyledim. "O2 Nebulizer" adlı oksijen cihazının içine soktu, 1 saat sonra tekrar gelin dedi. Eğer ileride tekrar olacak olursa İzmire götürebilirsiniz orada kuşlar için hastane var dedi, kendisinin elinden bu kadar geliyormuş. Sizce neden olmuş olabilir bir fikriniz var mı? Düşünmekten başım dönüyor.

Arkadaşlar, Nebul bebek, Ventolin ve Budecort yazdı. Biraz düzelmiş gibi. Bu verdiği son iki ilaç kuşlar için uygun mu yardımcı olabilir misiniz? Sadece durgun gözüküyor, veteriner korktuğu ve panik olduğu için oldu dedi.

Son düzenleme:
5. Attığım güncel, sonra yine sessizleşti şimdi tüneğine çıktı yemliğininin önünde duruyor. Çok üzülüyorum neden böyle oluyor, düzelir mi acaba? Tünekte de hafif sevdirdi kendini 5. Videodaki gibi ses çıkarmadı fakat yine hızlı nefes alıp veriyor.

Son düzenleme:
Hala aynı, nefes alıp verirken sesleri duyulabiliyor yüksek sese alırsanız. Kanatları farklı oynuyor, gövde kısmı fazla şişiyor. Sadece 1 kanatını kaldırmıştı az önce sonra indirdi bunu 2-3 kere daha yapmıştı. Sorun solunumunda değil mi ne yapmam gerekiyor bilmiyorum ya.

Kuş beslendi mi bu saate kadar?
Evet birkaç tane yem yiyip çekildi ama bu 2 kez falan oldu, entrobaclı suyundan birkaç kez içti geleliden beri. Hep yanında bekliyorum. Dışkısını yapmıştı biraz anormal geldi bana. Bazen de dışkısını yapıyor gibi hareker yapıyor ama yapmamış oluyor. Arada bir anda nefesleri hızlanıyor sonra düzeliyor sakinleştiriyorum, sürekli uykulu. Şırınga bulup beslemeye çalışmalı mıyım? Besleyeceksem de ne ile beslemem gerekiyor?

Birkaç tane ile doyamaz. İmkanınız varsa başka bir veterinere götürün. Yarın bile çok geç olabilir. Tabana inen kuş için bir bu dakikalar kıymetli çünkü
Tabana inen derken ne demek istediniz, elime falan da geliyor ama oturuyor kısa bir süre sonra. Başka bir veterinere götürmekte ise ne müdahelesi yapılacak aynısına gidemez miyim ya da kendim besleyemez miyim? Kuşla ilgilenen çok veteriner bulunmuyor, Biz veterinere götürdüğümüzde sadece nefes alıp verme sorunu vardı o yüzden sadece onunla ilgilenmiş olabilir.
Az önce çektipim yeni videoyu ekledim ayrıca yeni dışkı yaptı onun fotoğrafını da ekledim. Bir kanatı nedense değişik gibi. Arada yine olduğu yerde duruyor. Bazen yakınına gidip konuşunca çok ince bir şekilde cevap veriyor. Ben sorun ne anlamadım gerçekten, elimizden geldiğince iyi bir şekilde bakıyorduk.

Ekli dosyalar

• 73543016-F9B6-4575-9423-4A0693FEB26F.jpeg
    73543016-F9B6-4575-9423-4A0693FEB26F.jpeg
    935.8 KB · Görüntüleme: 15
Son düzenleme:
Tabana inen derken ne demek istediniz, elime falan da geliyor ama oturuyor kısa bir süre sonra. Başka bir veterinere götürmekte ise ne müdahelesi yapılacak aynısına gidemez miyim ya da kendim besleyemez miyim? Kuşla ilgilenen çok veteriner bulunmuyor, Biz veterinere götürdüğümüzde sadece nefes alıp verme sorunu vardı o yüzden sadece onunla ilgilenmiş olabilir.
Az önce çektipim yeni videoyu ekledim ayrıca yeni dışkı yaptı onun fotoğrafını da ekledim. Arada yine olduğu yerde duruyor.
İlk videolarda durumu daha kötü duruyordu. Şimdi biraz daha iyi görünüyor.
Ancak dışkısı pek iyi görünmüyor.
İzmir'de ki veterinere yönlendirdiği için aynı il sınırları içerisinde yaşıyorsunuz sandım.
Kuşu sıcak tutup kafes dışında çok yormayın, kafes içinde dinlensin. Tünekte duruyorsa kuşun tünekte yandan videosunu atar mısınız?

İzmir'de ki veterinere yönlendirdiği için aynı il sınırları içerisinde yaşıyorsunuz sandım.
Kuşu sıcak tutup kafes dışında çok yormayın, kafes içinde dinlensin. Tünekte duruyorsa kuşun tünekte yandan videosunu atar mısınız?
Kuyruğu gözükecek şekilde

Dışkısı için entrobac veriyorum bir ilaç kadar olmaz ama umarım yardımcı olur, belirsiz bir şekilde ilaç tedavisi de yapmak istemiyorum. İzmire 220km uzaklığındayız. Bana kalsa bugün giderdim de işte her şey bazen istediğimiz gibi olmuyor. Yarın eğer devam ederse gitmeye çalışacağım, pazar günleri açık oluyor mu bilmiyorum. Salonda şu an içerisi sıcak, halının üstünde duruyor uykulu bir şekilde. Yine de kafese koymaya çalışayım mı? Tünek üstünde değilken yan çeksem olur mu? İzmir kuş hastanesi adı altında da Öz-Vet diye bir yer çıkıyor arattığımda.

Dışkısı için entrobac veriyorum bir ilaç kadar olmaz ama umarım yardımcı olur, belirsiz bir şekilde ilaç tedavisi de yapmak istemiyorum. İzmire 220km uzaklığındayız. Bana kalsa bugün giderdim de işte her şey bazen istediğimiz gibi olmuyor. Yarın eğer devam ederse gitmeye çalışacağım, pazar günleri açık oluyor mu bilmiyorum. Salonda şu an içerisi sıcak, halının üstünde duruyor uykulu bir şekilde. Yine de kafese koymaya çalışayım mı? Tünek üstünde değilken yan çeksem olur mu?
Tünekteyken kuyruk sekmeleri daha net belli olur. Zaten videolardaki sesten belli ama yinede görmek istemiştim. Nefes almada güçlük çekmesi devam ediyorsa kekik spreyi yapabilirsiniz bir nebze de olsa rahatlatır. Forum arama motoruna yazarsanız birkaç konuda tarifini vermiştim. Yalnız karnı açsa bağışıklığı iyice düşer. Zor olsa da kursak beslemesi yapılması gerekebilir. Şu an için evde önceliğiniz karnını doyurmak olmalı

Tünekteyken kuyruk sekmeleri daha net belli olur. Zaten videolardaki sesten belli ama yinede görmek istemiştim. Nefes almada güçlük çekmesi devam ediyorsa kekik spreyi yapabilirsiniz bir nebze de olsa rahatlatır. Forum arama motoruna yazarsanız birkaç konuda tarifini vermiştim. Yalnız karnı açsa bağışıklığı iyice düşer. Zor olsa da kursak beslemesi yapılması gerekebilir. Şu an için evde önceliğiniz karnını doyurmak olmalı
Kursak beslemesi yapmasını bilmiyorum, şırınga bulup yapmaya çalışsam başarılı olur muyum? Yarına kadar ve yarın da yardımcı olur mu o bahsettiğiniz çok üzülüyorum.

Kursak beslemesi yapmasını bilmiyorum, şırınga bulup yapmaya çalışsam başarılı olur muyum? Yarına kadar ve yarın da yardımcı olur mu o bahsettiğiniz çok üzülüyorum.
Eğer kuş yemeye tenezzül ediyorsa şırınga ile de olur. Eğerki hiç ağzını açmıyorsa kursaktan basmanız lazım mamayı ancak YouTube dan video izlemeden yapmayın. Mutlaka izleyin yanlış yerden yaparsanız ölebilir.
Şırınga ile de dikkatli olun yine. Haşlanmış yumurta sarısını, mısır unu ve su ile muhallebili kıvamına getirin şırıngaya çekin, havasını alın yedirmeye çalışın. Çay kaşının ucu ile de yedirenler oluyor. Ancak dediğim gibi yemeye biraz istekliyse olur bu. İstekli değilse diğer türlü yapılması gerek.
Tüneğe alınca video eklemenizi isterim. Birde kuşta şişlik mi var? Sanki videoda göğsü şiş gibi duruyor

Eğer kuş yemeye tenezzül ediyorsa şırınga ile de olur. Eğerki hiç ağzını açmıyorsa kursaktan basmanız lazım mamayı ancak YouTube dan video izlemeden yapmayın. Mutlaka izleyin yanlış yerden yaparsanız ölebilir.
Şırınga ile de dikkatli olun yine. Haşlanmış yumurta sarısını, mısır unu ve su ile muhallebili kıvamına getirin şırıngaya çekin, havasını alın yedirmeye çalışın. Çay kaşının ucu ile de yedirenler oluyor. Ancak dediğim gibi yemeye biraz istekliyse olur bu. İstekli değilse diğer türlü yapılması gerek.
Tüneğe alınca video eklemenizi isterim. Birde kuşta şişlik mi var? Sanki videoda göğsü şiş gibi duruyor
Kursaktan yedirme yapmayı deneyemem maalesef çok riskliymiş ölürse üzülürüm. Şırınga ile denesek de öyle bir ihtimal var mı? Tüneğe alınca mutlaka atarım. Evet göğsü şiş duruyor. 1 kanadı da önceden dediğim gibi değişik duruyor. Kanadı çıkma gibi bir durum söz konusu olabilir mi? Düzgün de uçuyordu bir yere çarptığını düşünmüyorum. Bugün tekrar kuşlarla ilgilenen o gittiğim veterinere götürmeli miyim? Kendisi pek yardımcı olamayacak gibiydi o yüzden tekrar gitmekte isteksizim fakat yarın o İzmirdeki bahsettiğim kuş hastanesi denilen yere gitmeyi düşünüyoruz.

Kursaktan yedirme yapmayı deneyemem maalesef çok riskliymiş ölürse üzülürüm. Şırınga ile denesek de öyle bir ihtimal var mı? Tüneğe alınca mutlaka atarım. Evet göğsü şiş duruyor. 1 kanadı da önceden dedğim gibi değişik duruyor. Kanadı çıkma gibi bir durum söz konusu olabilir mi? Düzgün de uçuyordu bir yere çarptığını düşünmüyorum. Bugün tekrar kuşlarla ilgilenen o gittiğim veterinere götürmeli miyim? Kendisi pek yardımcı olamayacak gibiydi o yüzden tekrar gitmekte isteksizim fakat yarın o İzmirdeki bahsettiğim yere gitmeyi düşünüyoruz.
Şırınga ile ucundan yedirceksiniz dikkatli olursanız sorun olmaz. Diğeri gibi riskli değil yani. Kanadı da şiş gibi duruyor. Kanadı çıkma durumu değil de kırık ya da incinme durumları olur. O dediğiniz veteriner belki kursak beslemesi yapabilir. Yapabileceğine eminseniz götürün. Bunun kararı size ait. O bahsedilen izmirdeki veteriner tanınmış bir yer, faydası olacaktır. Dışkı analizi de yapıp net teşhisi koyarlar. Maddi olarak hazırlıklı gitmenizde fayda var.

Şırınga ile ucundan yedirceksiniz dikkatli olursanız sorun olmaz. Diğeri gibi riskli değil yani. Kanadı da şiş gibi duruyor. Kanadı çıkma durumu değil de kırık ya da incinme durumları olur. O dediğiniz veteriner belki kursak beslemesi yapabilir. Yapabileceğine eminseniz götürün. Bunun kararı size ait. O bahsedilen izmirdeki veteriner tanınmış bir yer, faydası olacaktır. Dışkı analizi de yapıp net teşhisi koyarlar. Maddi olarak hazırlıklı gitmenizde fayda var.
Anladım, şırınga ile beslemeyi ve o bahsettiğiniz tarifi deneyeceğim. Maddi olarak, aşırı fazla değilse karşılayabilirim. 11dk önce yeni dışkısını çekmiştim.

Son düzenleme:
Dışkısı enfeksiyonlu gibi görünüyor. Net teşhis için dışkı analizi yapılmalı. Umarım bir an önce toparlar
Çok teşekkür ederim, benim anlamadığım ilk nefes alıp verme sorunu vardı sonra bitkinlik ve uçamama tespit etmiştik ve veterinerden geldikten sonra da bu dışkılarını farkettim. Bunların hepsini yapan enfeksiyon mu? Hepsi aynı anda nasıl oluyor anlamıyorum, kendi kendine aynı anda olması mümkün olan şeyler mi bunlar?

Geri