Karadeniz Pet

muhabbet kuşum hasta(tüy dökme zamanı)

Kuruma bir hastalık çeşidi değil , bir sonuçtur. Birkaç hastalık kuşların aşırı zayıflamasına yol açar. Öyle ki kuşun kasları bile erir tükenir. Bunu Kuruma diye adlandırmışlardır. Cocsidioz , Mantar hastalıkları ve E coli Aşırı zayıflamaya neden olur. Bahsettiğim Eritrom toz ilacından almış mıydınız kullandınız mı ? bu arada 7 kez değil de 7 gün kullanacaksınız mikostatini.

Eritromdan almadım
Veterinere flygle yazdırıp alabildim
Mikostatini de 7 gün (sabah akşam toplam 14 kez) kullandım
Kurumanin olduğuna dair teşhisi nasıl koyacağıma ve de bağışıklık sistemini ne tür ilaç ya da yiyeceklerle güçlendirebilecegimi yazabilir misiniz

Ben de ilk mantardan ( Kuruma ) Şüphelenmiştim zaten. Eğer kuruma hastalığı olsaydı bu iki ilaç çözerdi. Siz en iyisi Cocsi Geel isimli ilaçtan alıp 5 gün süreyle yarım suluğa mercimek tanesi kadar katarak verin.

İnternetten sipariş verin bence. Çünkü kolay bulunan bir ilaç değil. Bulmak için zaman harcamamış olursunuz p. tesi elinizde olur. İlaç gelene kadar da suyuna 10 damla kadar sirke katın.

Bir sorum daha olacak
Kuşum son 2-3 aydır ucamiyor
Her gitmek istediği yöne doğru kafasını öne çıkarıyor ve ben de oraya gitmesine yardımcı oluyorum
Anladığım kadarıyla sorun bir kanadında çünkü uçup yere düştüğünde bir kanadını açabiliyor fakat diğerini açamıyor
Bir de uçmayı deneyip yere düştüğünde hep değil ama genelde mutsuzlaşiyor ve bu bahsettiğim kanadını yere yakin tutuyor
Elimle dokunduğumda tekrar o kanadını da diğeri gibi kaldırıyor
Daha sonra tekrar yavaş yavaş yere dogru kayıyor (ama tamamen yere koymuyor)
Bir de bu sorun olduğunu düşündüğüm kanadını gerinirken diğer kanadı gibi açamıyor ve de o kanadının olduğu taraftaki kulağını da ayağıyla kaşiyamiyor
O tarafını hep bana kaşitiyor
Acaba bu farklı bir olay mi
Zayıflamasıyla ya da kurumayla ilgisi var mı
Bir de bu konuda yardımcı olur musunuz

Anlattığınız kadarıyla kanadı incimiş veya kırılmış. Uçarken bahsettiğiniz kanadı oynatabiliyor mu ? Oynatabiliyorsa incinmiş oynatamıyorsa kırılmıştır.

Uçarken önceleri oynatamiyordu o kanadını
Fakat son birkaç gündür yumuşak bir zemine uçması için atıyorum ve az da olsa bir mesafe uçabiliyor kanadını kullanarak.
Sizin söylediklerinizden yola çıkarak incinme olmuş kanadında diye tahmin ediyorum
Bir de rezene çayı iyi geliyormuş sanırım mide ile ilgili hastalıklarda (kuruluk, enfeksiyon).
Ilacı almaya çalışıcam. Ilacı satan bir internet satıcisiyla irtibat kurabilirdim.
Ancak son dönemde kullandığım ilaçlar onu çok yoruyor. Yem yerken zorlanmasi büyük ölçüde azaldı tavsiyelerinizle inşallah ama ilaç verdiğim zaman vitamin kullanmama rağmen yorgun görüyorum kuşu
Demek istediğim, ilaç değil de rezene çayı ya da hangi bitki iyi geliyorsa bunları vererek bir tedavi deneyebilir miyim
Bir de rezene çayı ile ilgili bilginiz var mi konuda
Şimdiden çok teşekkürler...

Tavsiye ettiğim ilaç ağır bir ilaç olmamakla birlikte vitamin ve protein içerir. Rezene çayı ufak enfeksiyonlarda iyi gelebilir ama ciddi enfeksiyonlarda yetersizdir. Ayrıca doz ayarlamasını yapmak zordur insanlar için bile ayarlamak zor. Yine de siz bilirsiniz hangi yolu tercih ederseniz artık..

Cocsi geel i tercih etmem daha iyi olacak anladığım kadarıyla
Ağır bir ilaç olmamasi beni daha da ikna etti
Çok teşekkür ederim tekrardan
Bir sorum daha olacaktı size Selçuk Bey:
Kuşuma bu tedavi döneminde de sevdiği meyve ve sebzeleri vermeye devam edebilir miyim
Bir sitede meyve şekerinin mantarların üremesine yol açacağıni okumuştum ama ne kadar doğru bilmiyorum

Calsiyum kaynaklarını çekin. Meyve sebze de önermiyorum. Meyvenin suyundan yararlanıp su içmeyecek. Zaten az su tüketiyorlar..

Kus kumu ve gaga taşı da kalsiyum sayılır mı
Onları da mı kullanmaması gerekiyor?

Geri