Karadeniz Pet

Muhabbet kuşum boguluyor gibi.

Kafesini yeni temizlediğim için şuanlık dışkı fotoğrafı atamıyorum. Bugün oldukça neşeli ve konuşkan. Kaç gram olduğunu bilemiyorum. Kusma şuanlık yok, öncesinde de kötü bir koku almadım. Ağız içine baktığımda herhangi beyaz bir pamukçuk benzeri bir şey göremedim. Evimin ısısına çok dikkat ediyorum, doğalgazımız açık. Gece yatarken kafesinin üstünü kapşönlüyle kapatıyoruz üşür diye ama bazı yerlerde bunun kafeste nem yaratabileceğini ve kursak mantarına yol açabileceğini okumuştum. Doğruluk payı var mıdır, kafesinin üstünü kapatmalı mıyım?

Nemin az olması veyahut fazla olması hastalıklara davetiye çıkartır. Fazla nem bakteri üremesine olanak sağlayıp mantar,küf gibi şeyler oluşabilir. Nem düşük olursa da havada kuruluk olur,solunum yolu enfeksiyonuna davetiye çıkartır, virüsler için güzel ortamdır.

Şöyle bir alıntı paylaşayım
"%23 bağıl nem düzeyinde virüslerin yaklaşık dörtte üçü bir saatten daha uzun süre canlı ve bulaşıcıydı, yaklaşık %43 bağıl nem düzeyinde ise bu süre azalan bir eğilimle dörtte birden daha az olarak tespit edildi."

Yani virüslerin birçoğu hava yoluyla taşınır. O yüzden odanın ısı ve nem oranı önemlidir.
Isı ve nem sabit olmalı. Isı 20-24 derece arasında olmalı kuşlar için. Nem ise %40-60 arası idealdir. %40 ın altındaki nem veya %60 ın üzerindeki nem sıkıntılara yol açabilir.
Eğer evinizde nem düşük ise soğuk hava nemlendirici alabilirsiniz

Geri