Karadeniz Pet

Muhabbet kuşum boguluyor gibi.

psyduck10

Yeni Üye
Muhabbet kuşum boguluyor gibi davranirken ağzından yem atmaya başladı.
Biraz vakit geçti suan yorgun şekilde uyuyor.
Veterinere ulaşamadım sizce ne yapmaliyim.

Dışkıda enfeksiyon görüntüsü var. Videoya gelirsek hızlandırdınız mı? Kuş ne zamandır böyle? İştah durumu nedir? Kusuyor mu,kusuyorsa salyalı ve kötü koku var mı kusmukta?

Dışkıda enfeksiyon görüntüsü var. Videoya gelirsek hızlandırdınız mı? Kuş ne zamandır böyle? İştah durumu nedir? Kusuyor mu,kusuyorsa salyalı ve kötü koku var mı kusmukta?
Videoda hızlandırma yok, bugün böyle oldu. Daha önceden de ufak ufak bu hareketleri yapıyordu fakat veteriner 3 gün boyunca mikostatin uygulamamızı söyledi. Sonrasında bırakmıştık. İlk defa bugün bu kadar fazla oldu. Kusmasına gelecek olursak biraz kustu ama kötü koku almadım. Şimdi tekrardan mikostatine başladım. Yarın da tekrardan veterinere götürüp kontrol ettireceğim. Önerebileceğiniz bir şey var mı?

Videoda hızlandırma yok, bugün böyle oldu. Daha önceden de ufak ufak bu hareketleri yapıyordu fakat veteriner 3 gün boyunca mikostatin uygulamamızı söyledi. Sonrasında bırakmıştık. İlk defa bugün bu kadar fazla oldu. Kusmasına gelecek olursak biraz kustu ama kötü koku almadım. Şimdi tekrardan mikostatine başladım. Yarın da tekrardan veterinere götürüp kontrol ettireceğim. Önerebileceğiniz bir şey var mı?
Evet biran evvel veterinere gitmeniz iyi olur ama kanatlı kuş veterineri olmasına dikkat edin. Kuşlar alanında ihtisas yapmış olmalı.
Açıkçası şuan ihtimallerden birisi kursak mantarı. Kuşlarda maalesef çok sık görülen bir hastalık. Elinizde probiyotik varsa kullanın. Yoksa kekik çayı yapıp verin antibakteriyeldir sona doğru link atacağım.
Tıbbi kekik dağ kekiğidir bu arada,eğer yoksa diğer kekiği kullanırsınız.

Yemek yemiyorsa uzun süre açsa sorun olur. Elle besleme(kursaktan besleme) yapmayı biliyor iseniz mama verin. Bilmiyor iseniz iğnesiz şırınga ile azar azar mama verin hafif ılık. 2.5 ml verin. Ama kuş yemeğini yiyorsa mama vermeyin..Isı ve nem oranına dikkat edin. Isı 22-25 derece arası,nem ise %40-60 tır.
Şekerli şeyler vermeyin kursak mantarını azdırır. Daldarı asın kafesine yesin. Mikostatin tavsiye edilmez beşeri bir ilaç . Eğer kursak mantarı teşhisi konulursa care4birds fungistop tavsiye,içme suyuna katılır ve kısa sürede iyileşme sağlar. Ekmek,çeşme suyu,kuyu kaynak suyu,UV filtresiz arıtma suyu vermeyiniz.

Bu arada hangi şehirde yaşadığınızı söylerseniz kanatlı veterineri tavsiye edebiliriz.

Samsun/İlkadım'da oturuyorum. Malesef kanatlı kuş veteriner olarak görev yapan bir yer bulamadım. Multivitamin olarak AVİSOL-Plus (Sıvı) mevcut. Bunu kullanmamı önerir misiniz?

Samsun/İlkadım'da oturuyorum. Malesef kanatlı kuş veteriner olarak görev yapan bir yer bulamadım. Multivitamin olarak AVİSOL-Plus (Sıvı) mevcut. Bunu kullanmamı önerir misiniz?
Kullandığım bir marka değil bilmiyorum. Şuan vitamin vermeyin. Kuşun son durumu nedir?

Veteriner olarak, Çınar Pet veteriner kliniği tavsiye edilmiş, hizmetler kısmında kuşlara baktığı yazıyor.

Yarın ilk işim oraya gitmek olacak tekrardan teşekkür ederim.

Rica ederim pek yardımcı olamadık ama :/
Umarım sağlığına kavuşur yavrucak. Geçmiş olsun. Veterinere giderseniz gelişmelerden bizleri de haberdar ederseniz sevinirim.

Önerdiğiniz veteriner bugün orada olmayacağı için farklı bir veterinere ulaştım. Muayeneden sonra cyristalin ve probiyotik toz verdi, ayrıca multivitamin de kullanmamı tavsiye etti. Mikostatin kullanmamam gerektiğini söyledi. 5 Gün boyunca bunları kullandıktan sonra tekrar iletişime geçeceğim, duruma göre ilerleyeceğiz.

Önerdiğiniz veteriner bugün orada olmayacağı için farklı bir veterinere ulaştım. Muayeneden sonra cyristalin ve probiyotik toz verdi, ayrıca multivitamin de kullanmamı tavsiye etti. Mikostatin kullanmamam gerektiğini söyledi. 5 Gün boyunca bunları kullandıktan sonra tekrar iletişime geçeceğim, duruma göre ilerleyeceğiz.
Beni tatmin etmedi verdikleri şeyler. Multivitamin ve probiyotik ilaç değil takviye zaten. Cyristalin ise yara bakım/dezenfektan olarak geçiyor ne alaka bu sprey?
Suyuna damlatıp içirin mi dedi? Kullandığım bir sprey değil faydasını zararını etkisini bilmem. Veteriner niye verdi onu da anlayamadım.
Açıkçası kanatlı alanında uzman bir veterinere gidilmesi gerekir.

@Merve

Bir gün Crystalin suya damlatılarak kullanılacak, diğer gün de multivitamin damlatılacak. Her gün ise bir çay kaşığı probiyotik toz yemine karıştırılacak. Bunları 5 gün boyunca uygulamamı 5 gün sonrasında iletişime geçilerek değerlendirme yapacağını söyledi. Önceki veterinerin de kanatlı hayvan hakkında bir uzmanlığı yokmuş.

Veterineriniz ne teşhisi koydu? Nasıl muayene etti kuşu? Kanatlı alanında bilgili ihtisas yapmış hekim mi?

Gagasını açıp ağızının içine doğru baktı ve solunum yolunda herhangi bir şeyin olmadığını söyledi. Dediğim gibi Samsun'da kanatlı hayvan hakkında uzmanlığı olan bir veteriner yok malesef.

Gagasını açıp ağızının içine doğru baktı ve solunum yolunda herhangi bir şeyin olmadığını söyledi. Dediğim gibi Samsun'da kanatlı hayvan hakkında uzmanlığı olan bir veteriner yok malesef.
Böyle akciğerde sorun olup olmadığını bilemez.

Kuşunuzun güncel video ve beyaz peçete üzerine yapılmış birikmiş dışkı fotoğrafına bakalım yeniden. İştah durumu enerjisi nasıl? Kuşunuz kaç gr? Evinizin ısı ve nem oranı nedir? Kusma devam ediyor mu? Kusmuğun formu kokusu nasıl? Ağız içinde beyaz beyaz şeyler var mı pamukçuk gibi?
Ağzı kötü kokuyor mu?

Kafesini yeni temizlediğim için şuanlık dışkı fotoğrafı atamıyorum. Bugün oldukça neşeli ve konuşkan. Kaç gram olduğunu bilemiyorum. Kusma şuanlık yok, öncesinde de kötü bir koku almadım. Ağız içine baktığımda herhangi beyaz bir pamukçuk benzeri bir şey göremedim. Evimin ısısına çok dikkat ediyorum, doğalgazımız açık. Gece yatarken kafesinin üstünü kapşönlüyle kapatıyoruz üşür diye ama bazı yerlerde bunun kafeste nem yaratabileceğini ve kursak mantarına yol açabileceğini okumuştum. Doğruluk payı var mıdır, kafesinin üstünü kapatmalı mıyım?

Geri