Karadeniz Pet

Muhabbet Kuşum 2 Gündür Halsizleşti

ernbkn95

Yeni Üye
Herkese iyi akşamlar. 10 aylık erkek bir muhabbet kuşum var ve dün ona eş aldım. Eş almaya giderken polarla etrafını güzelce sardım soğuk almayacak şekilde güzelce örttüm ve araçla gittim döndüm. Eşini aldıktan sonra eve getirdim erkek dişiye hırçın davrandı ama kavga etmediler fakat aynı kafese koyduktan sonra erkek kabardı halsizleşti. Çıkardığımda elime geliyor kendini öptürüyor sevdiriyor hatta uçuyor bile ama konduğu yerde kabarıyor ve uyku haline geçiyor 10-15 dakika sonra tekrar hareketleniyor yemek yiyor kafama konuyor sonra tekrar bir uyku haline geçip kabarıyor. İnanın ne yapacağımı bilmiyorum veterinere götürecek zamanımda yok sabahtan akşama kadar işteyim. Bu arada kakası sıvı değil hafif koyu yeşil ama kıvamında ishal durumu da söz konusu değil. Ama neden böyle anlamadım. Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

Merhaba. Kuşunuzun bu yeni hali ihtimalle 10 aylık yalnız saltanatının yabancı bir kuş tarafından kafeste altüst olmasından dolayı stresi ile ilişkili olabilir. Bu durumda zamanla alıştıkça düzelecektir (benim kuşumda böyle olmuştu). Diğer bir ihtimal eve yeni gelen kuşun taşıdığı bakterilere duyarlı olduğu için veya soğuk aldığından bir hastalık var olabilir. Yazdıklarınızdan kesin yargıya varıp burada tedavi önermek doğru olmaz. Yapacağınız en iyi şey kuşunuzu iyi gözlemleyerek yemesi, dışkısı ve hallerindeki değişiklikleri not ederek olası hastalık varlığında erken müdahaleye imkan tanımak.

Bu süreçte probiyotik, çeşitli taze sebze meyveler, vitamin ve dal darı-yulaf takviyesi yararlı olacaktır.

Eş seçmesi için kafese soktuysan muhtemelen diğer kuşlardan hastalık kaptı.

Geri