Karadeniz Pet

Muhabbet Kuşu - Mantar

muhabbetmuhabbet

Yeni Üye
Muhabbet kuşum 7 yaşında. Iki hafta önce solunum yolu enfeksiyonu gecirdi, iyilesti fakat 3gündür kusuyor, dışkısı siyahımsı. Doğru düzgün yemek yemediği için de çok hızlı kilo verdi.

Zayıflıktan şu an gögüs kemiği ele geliyor, ayakları bile inceldi ancak yem yemek istiyor ama videodaki gibi yemlerle oyalanıyor, yem yemiyor, çok az yiyor. Veterinere götürdüm kursak mantarı dedi ve Triflucan verdi ağızdan bir damla olarak veriyorum. Fakat çok zayıflıyor, başka önerisi olan yardımcı olabilecek, bilgi verebilecek biri var mı?

Şimdiden teşekkürler.

https://streamable.com/kk6v1h

Merhaba geçmiş olsun öncelikle,
Gittiğiniz veteriner kanatlı uzmanı mıydı?
Kursak mantarı için etkili ürünler var triflucan yerine kullanılabilecek..

Kursak mantarları gaz üretir ve kuşun kursağını balon gibi yapar sindirim sistemini de bozar,kuşta iştah kalmaz enerji kaybına kadar gidip ölümü getirebilecek seviyede bir hastalik.

Kuşun elle beslenmesi lazım. Kuşlar için üretilen elle besleme mamaları var Versele Laga alabilirsiniz, mamayı hazırlayın ve ılık iken bilek yakmayacak bir ısıda iken kursaktan besleme aparatı ile günde 2-3 kez 2.5 ml-3 ml mama verilmeli. Kuş yemek yemesi lazım. Kendisinin yemek yiyor oluşuna bakmayın,bu süreçte elle besleme ile desteklemek güç katar. Elle besleme yapmayı bilen birileri bulun ve 1 hafta veya 10 gün duruma göre mama ile besleyin,kuş aç kalmasın. Kafes Virkon S veyahut muadil bir dezenfektanla temizlensin geri bulaş olmaması için. Bütün kafesi suluğu yem kabini vs sterilize edin hastalık boyunca. Başka kuş varsa o kuşu da gözlemleyin.
İlaç tedavisi sürerken 3 gün probiyotik takviyesi ve multivitamin takviyesi veriniz Röhnfried tavsiye ediyoruz,kaliteli ürünler kullanılmalı etkili.

Ben ilacı hemen alırım böyle bir imkanım var derseniz vakit kaybetmeden care 4 birds fungistop ürününü alınız mantar için kullanılır 👍

Triflucan tavsiye etmiyoruz, isterseniz kanatlı uzmanı veterinere götürün. Hangi şehirde yaşadığınızı söylerseniz veteriner tavsiyesi verebiliriz. Siyah dışkılama başlamış megabakteri varsa tedavi daha zordur.

Teşekkür ederim cevap için.

Kursak beslemesi yapmayı bilmiyorum çevremde de bulacağımı zannetmiyorum. O mamayı şırıngayla versem kendi yiyebilir mi?

Şu an kusması yok denecek kadar azaldı, kırıkkaleyim. Dışkı volümü fazla ama seyrek dışkılama yapıyor.

Teşekkür ederim cevap için.

Kursak beslemesi yapmayı bilmiyorum çevremde de bulacağımı zannetmiyorum. O mamayı şırıngayla versem kendi yiyebilir mi?

Şu an kusması yok denecek kadar azaldı, kırıkkaleyim. Dışkı volümü fazla ama seyrek dışkılama yapıyor.
Şırınga ile olur ama sizi zorlayabilir,kuşların kimisi yutmuyor ağzında tutuyor kimi ağzını açmıyor,şırınga ile vermek üstü başı kirletiyor ayrıca. Sıkıntı yani. Kursaktan verilmesi daha iyi olur. Çevrenizde kuş üreticisi bu işlerden anlayan kuş besleyen hobici vs varsa destek alabilirsiniz. Elbette bilmeyen kişilere yaptırmayın yanlışlıkla soluk borusuna mama verilirse kuş boğulur. Bilen birilerinin yapması önemli..
Ekşi kötü kokulu ve salyalı kusma-ishal devam ediyorsa hastalığın devam ediyor olması yüksek ihtimal. Kuşunuzun dışkısı siyah olmuş bu da normal değildir. Zayıflama ise açlıktan dolayı,kuşun iştahını kesiyor bu mantar.

Dipnot:Şekerli şeyler kursak mantarını azdırır o yüzden şekerli şeyler (meyveler) sık sık verilmemelidir.

Geri