Karadeniz Pet

Muhabbet Kuşlarında İshal

Budgyowner

Paylaşımcı Üye
Merhaba arkadaşlar, zaman geçtikçe daha da tecrübe kazanıyoruz diye düşünüyorum. Çocukken muhabbet beslememiz saymazsak, son 2 senedir neredeyse muhabbet kuşu besliyorum. Zaten forumdan bilen bilir beni...

Geçen süre içinde kuşları iyice tanıdım, kuş daha hastalığa başlarken, odaya girdiğim anda farkedebiliyorum hareketlerinden durgunluğundan vs... ve son 3 haftada ishalden 4 kuşumu kaybettim. Çoğunu da daha hastalığın başında farketmeme ve birçok ilaç denememe rağmen kurtaramadım. Kuşlar her geçen gün daha da düştüler...

Geçen 2 sene içindeki en büyük kaybım bu oldu. Kuşlar yeşil ishal yapıyorlar, adana civarındaki üreticilere sorduğumda benzer durumun kendilerinde de yaşandığını 10larca kuşlarının öldüğünü söylediler...

Benim sorum şu, ishal tedavi edilemez mi??? Forumda da birçok ishal vakasını okuyorum sonu ölümle sonuçlanıyor. Konuda uzman arkadaşlardan ricam, ishalin tedavisindeki etkin yöntem ne olmalı, bu konuda biraz bilgi alışverişi yapalım.

Bu arada ishalden 1 kuşum kışın kurtuldu, ama onu da ben değil kuşçuya verdim adam iğne yaptı öyle kurtardı. Tabi yaptığı iğneyi öğrenemedim, söylemedi. İğne nasıl yapılır, hangi iğne yapılır mesela, bu konuda da bilgisi olan varsa paylaşırsa memnun olurum, herkese iyi haftalar dilerim.

İshal, bir hastalık değil, sonuçtur. İshale sebep olan mikroorganizmaların ortadan kaldırılması gerekir. Bunun için de en etkili yöntem antibiyotiklerdir. Ancak antibiyotikler, hem yararlı bakterileri de öldürecek, hem de canlının bağışıklık sistemini zayıflayacaktır. Sebep virüs ise, antibiyotikler de etkili olmayacaktır.
Adana'nın sıcaklığı düşünüldüğünde, gerekli hijyenin sağlanamamasından kaynaklı aşırı bakteri üremesi sebep olabilir. Zaten yüksek sıcaklıklar, kafeste beslenen kuşların zayıf düşmesine de sebep olacaktır.
Sebebi ister virüs, ister bakteri olsun, öncelikle temizlik önemli ve bu temizlik hem virüsler, hem bakteriler hem de yüksek nem nedeniyle ortaya çıkabilecek mantarlar düşünülerek yapılmalı, basit yöntemler değil, profesyonel ürünler kullanılmalı.

Geri