Karadeniz Pet

Kuşlarda Teflon (Politetrafloroetilen) Zehirlenmesi

ADRIAN

Moderatör
Yönetici
Kuşlarda Teflon (Politetrafloroetilen) Zehirlenmesi

Politetrafloroetilen (PTFE), pişirme kaplarında yapışmaz kaplama olarak kullanılması nedeniyle evlerde yaygın olarak bulunan bir üründür. Teflon, PTFE bazlı kaplamaların en bilinen markasıdır. Diğer PTFE kaynakları arasında damlama tavaları, gözleme ütüleri, giysi ütüleri, ütü masası kılıfları, ısıtma elemanları ve ısı lambaları bulunur. PTFE 280°C'nin (536°C) üzerine ısıtıldığında, solunduğunda toksik olan zehirli parçacıklar ve asidik gazlar salar. Bu gazlar renksiz ve kokusuzdur, bu nedenle sahipleri genellikle kuşlarının maruz kaldığının farkında değildir.

PTFE zehirlenmesi vakalarının çoğu, ocakta kuruyan yapışmaz tencere gibi yapışmaz pişirme kapları aşırı ısıtıldığında veya yandığında meydana gelir. Bununla birlikte, PTFE içeren ürünlerin tavsiye edilen sıcaklıklarda bile kullanılmasından kaynaklanan zehirlenme vakaları bildirilmiştir.

Kuşlar neden Teflon (PTFE) zehirlenmesi tehlikesi altındadır?
Kuşların benzersiz, oldukça verimli bir solunum sistemi vardır ve solunan toksinlere veya zehirlere karşı çok hassastırlar. Zehirlenmenin meydana gelmesi için kuşların PTFE içeren maddelerin kullanıldığı aynı odada olması gerekmez. Ne yazık ki ani ölüm, PTFE zehirlenmesinin tek belirtisi olabilir. İnsanlar ve muhtemelen diğer memeliler, nadiren de olsa yanmış PTFE'ye maruz kaldıktan sonra ateş, halsizlik, titreme, boğaz ağrısı ve nefes almada zorluk belirtileri geliştirebilir. Muhabbet kuşları (muhabbet kuşları) dahil olmak üzere daha küçük kuşların, PTFE zehirlenmesinin etkilerine en duyarlı oldukları kabul edilir.

PTFE zehirlenmesinin belirtileri nelerdir?
Zehirlenme belirtileri ajitasyon, hızlı veya zor nefes alma, hırıltılı solunum, koordinasyon bozukluğu, halsizlik, koma ve nöbetleri içerebilir. Ne yazık ki, birçok durumda ani ölüm, belirtiler ortaya çıkmadan önce veya kısa bir süre sonra gerçekleşir. Kuşlar başlangıçta uyuşuk veya halsiz görünebilir ve stimülasyona yavaş yanıt verebilir. Tüneğinde dik durmaya çalışırken sallanma da görülebilir.

PTFE zehirlenmesini nasıl önleyebilirim?
Zehirlenmeyi önlemenin tek garantili yolu, PTFE içeren yapışmaz ürünleri evden çıkarmaktır. Bu ürünler evdeyse, kullanım sırasında alanın iyi havalandırıldığından emin olun. Pencereleri açmak ve soba egzoz fanını kullanmak, uygun havalandırmanın sağlanmasına yardımcı olabilir. Kuşlar, mutfak veya çamaşır odası gibi ürünlerin kullanıldığı alanlarda barındırılmamalıdır. PTFE içeren pişirme kaplarını aşırı ısıtmaktan veya yakmaktan kaçının. Bu ürünler kullanımdayken pişirme alanının asla gözetimsiz bırakılmadığından emin olun.

PTFE zehirlenmesi nasıl tedavi edilir?
Kuşunuzun PTFE dumanına maruz kaldığından şüpheleniyorsanız, kuşu bölgeden uzaklaştırın ve hemen temiz hava almasını sağlayın. Çoğu durumda, tedaviye başlanmadan önce ani ölüm meydana gelir. PTFE dumanlarına maruz kalan kuşlar için genellikle hastanede bakım gerekir. Oksijen takviyesi, intravenöz sıvılar, steroidler, antienflamatuar ilaçlar, antibiyotikler, diüretikler (akciğerlerden sıvının atılmasına yardımcı olan ilaçlar) ve sıcak, sessiz bir ortam gerekli olabilir. Şiddetli belirtileri olan kuşların hayatta kalma şansları düşüktür.

Titanyum da teflon tava etkisi yaratır mı? Muhabbet kuşları için araştırdığımda sonuç bulamadım. Saç düzleştiricileri titanyum, seramik yada turmalinden yapılıyormuş. Her seferinde düzleştirici yada şekillendirici kullandığımda aklıma takılıyor da 😄 özellikle kadın arkadaşlarımızın dikkat etmesi gereken bir mesele 🥲

Titanyum da teflon tava etkisi yaratır mı? Muhabbet kuşları için araştırdığımda sonuç bulamadım. Saç düzleştiricileri titanyum, seramik yada turmalinden yapılıyormuş. Her seferinde düzleştirici yada şekillendirici kullandığımda aklıma takılıyor da 😄 özellikle kadın arkadaşlarımızın dikkat etmesi gereken bir mesele 🥲
Buna dair net bir kaynak bulamadım ama önlem almak önemlidir, saç düzleştirici üzerine kuşun içeren bir madde gelmiş ise çıkaracağı duman ile kuşlarda zehirlenmeye sebep olabilir, buna benzer başka maddelerin de olması söz konusu bu sebeple kadın üyelerimize seslenelim saç düzleştirme işlemini kuşlardan uzak yapmak önemlidir. Kuşları da özendirmemek lazım :D

Buna dair net bir kaynak bulamadım ama önlem almak önemlidir, saç düzleştirici üzerine kuşun içeren bir madde gelmiş ise çıkaracağı duman ile kuşlarda zehirlenmeye sebep olabilir, buna benzer başka maddelerin de olması söz konusu bu sebeple kadın üyelerimize seslenelim saç düzleştirme işlemini kuşlardan uzak yapmak önemlidir. Kuşları da özendirmemek lazım :D
Benim kuşum ben hazırlanırken beni izlemeyi çok seviyor o yüzden hep kafes önünde saçlarımı düzleştiyordum 🫠 etkilenmesin diye kısa tutuyordum ama belli olmaz ısı ve duman yayıyor sonuçta. Zehirlemese de başka zararları olabilir.
Evet kuşum özenmesinde kuyruğuna dalgalı model isteyebilir yoksa 😄

Geri