Karadeniz Pet

Kuruma - Megabakteri - Megabakteriosis

Toparladı biraz etlendi ama hâlâ kusması devam ediyor. Ne yaptıysam geçmedi

acaba mantar olduğundan emin misiniz? belki kusmaya çalıştığı için kursağı zedelenmiş olabilir mi? dışkısı ne durumda, düzeldi mi?
benim kuşum da mantar oldu muhtemelen. koyu renk dışkı, yemi yerken küçültmeye çalışıyor ya da yiyemiyor, sürekli mama yiyor ya da yeşillik. kabarık, enerjisi yok. üstelik ilacını ağızdan verdiğim için bir de bana küstü.
şu an tek başına mikostatin kullanıyorum, başka bi ilaçla karıştırırsam kötü olur mu diye korkuyorum. siz bu candimax'ı suyuna mı karıştırmıştınız yoksa ağzına mı damlatmıştınız? bir de tek başına mı kullanmıştınız?

Merhabalar, merak ettim de kuşunuzun durumu nasıl şimdi?
Toparladı biraz etlendi ama hâlâ kusması devam ediyor. Ne yaptıysam geçmedi
acaba mantar olduğundan emin misiniz? belki kusmaya çalıştığı için kursağı zedelenmiş olabilir mi? dışkısı ne durumda, düzeldi mi?
benim kuşum da mantar oldu muhtemelen. koyu renk dışkı, yemi yerken küçültmeye çalışıyor ya da yiyemiyor, sürekli mama yiyor ya da yeşillik. kabarık, enerjisi yok. üstelik ilacını ağızdan verdiğim için bir de bana küstü.
şu an tek başına mikostatin kullanıyorum, başka bi ilaçla karıştırırsam kötü olur mu diye korkuyorum. siz bu candimax'ı suyuna mı karıştırmıştınız yoksa ağzına mı damlatmıştınız? bir de tek başına mı kullanmıştınız?
Ya kursağı zedelenmiş olsa şimdiye kadar geçerdi diye düşünüyorum çünkü kaç aydır böyle bu hayvan . Ben veterinere de video yollamıştım o da megabakter demişti. Dışkıda problem yok. Halsizlik kabarıklık vs. hiç yok. Cin gibi.
Senin dediğin gibi aslında yemi küçültmeye çalışıyor kendince. Onu da mantar yapar bence. Ben candimax ı ağızdan verdim direk bana da küsmüştü o zamanlar küserse küssün sağlığından önemli değil boşver :D peki sen mikostatini kimden öğrenip kullanmaya başladın?

Ya kursağı zedelenmiş olsa şimdiye kadar geçerdi diye düşünüyorum çünkü kaç aydır böyle bu hayvan . Ben veterinere de video yollamıştım o da megabakter demişti. Dışkıda problem yok. Halsizlik kabarıklık vs. hiç yok. Cin gibi.
Senin dediğin gibi aslında yemi küçültmeye çalışıyor kendince. Onu da mantar yapar bence. Ben candimax ı ağızdan verdim direk bana da küsmüştü o zamanlar küserse küssün sağlığından önemli değil boşver :D peki sen mikostatini kimden öğrenip kullanmaya başladın?

belki sirkeli su gibi destekleyici gıdalarla yardım edebilirsiniz şimdilik çünkü cin gibi diyorsunuz ne güzel. bir de mantar yapabilecek şekerli yüksek karbonhidratlı mamalar vermemek gerekiyormuş. elma portakal gibi şekerli meyvelerden uzak durmak gerekiyormuş mantar için...Umarım ben de o hareketli olduğu günleri görürüm.:(

Ben eskişehirdeyim ve burada çok kuştan anlayan veteriner yok, hangisine gittiysem antibiyotik veriyor. iş başa düştü yani. veteriner önce çok kuvvetli bi antibiyotik verdi neosülfaprim diye. bağırsak parazitleri için. ben kendi araştırmalarımdan anladım kursak mantarı veya megabakter olduğunu. o da mikostatin kullan günde 4 kez 2 damla dedi. Fakat çalışıyorum ve günde ancak 2 damla verebiliyordum, hiç tutulmaya alışık olmayınca bir de strese girdi hayvan, ben de suyuna karıştırmaya başladım. yeterli mi bilmiyorum bugün 5. gün. Suyuna katınca da başka bişi karıştıramıyorum vitamin vs... Candimax daha etkili ise ona mı başlasam diye düşündüm, siz de kullanmışsınız, daha etkili miydi?

5 gün kullandıktan sonra kesin. Mikostatini ağzına bir damla olarak kullanın. 5 gün sonunda kaliteli bir multivitamin ve probiyotik ile bir hafta takviye yapın. Ondan sonra triflucan tedavisine başlarsınız.
Şimdi mevcut ilaçların kullanımını kesersek, ilaca karşı direnç kazanabilir.
Temizlik için profesyonel ürün kullanın. Benim tavsiyem Virkon S. Mümkün olmaz ise eczaneden zefiran isteyip 1lt suya 10cc katarak dezenfekte edebilirsiniz. Kafesteki bütün malzemeleri çıkarıp temizlemeniz gerekiyor. Bu temizlik işini, tedavi süresince rutin olarak yapmalısınız. Mümkün olan en kısa zamanda bu detaylı temizliği yapın ve en az 10 günde bir tekrarlayın. Sık sık taban temizliği yapın.
Triflucan tedavisini kesinlikle yarıda kesmeyin ve kullanmayı unutmayın. Eğer mümkünse sabah-akşam ağızdan bir damla olarak, veya geceden suluğu çekip sabah taze su ile yarum suluğa 5 damla ve öğleden sonra suluğu çekerek akşam yine yarım suluğa 5 damla şeklinde kullanmalısınız.
Ilacın multivitaminlerle nasıl bir etkileşime gireceğini bilmediğim için birlikte vermenizi tavsiye edemem, ama su değişimi günde 3 defa olacak şekilde ayarlayabilirseniz arada bir defa vitaminli su verebilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken, bütün uygulamaları suluktan yapacaksanız, kuşun en azından 3 saat susuz kalmasını sağlayarak ilaç ve multivitamin verebilirsiniz. Ilacı doğrudan ağız yoluyla kullanırken, suyuna multivitamin ve probiyotik takviyesi yapabilirsiniz.
Triflucan tedavisine başlayana kadar ilaçsız su vereceğiniz zaman, mutlaka suyu asidik tutmalısınız, bunun için dönüşümlü olarak suluğa 8 - 10 damla kadar sirke ve limon damlatın
Merhabalar Süleyman Bey, bugün kuşumu veterinere götürdüm kusması mevcut kasım ayından beri, daha önce bir veterinere götürdük ve bize teramicyn verdi. Hastalık hala devam ettiğinden dolayı bugün bir veterinere daha götürdük Röntgen çekildi ve Kursağında yangı gözüküyor ve midede ülser var dedi. Yalnız aynı şeyden mi bahsediyoruz bilmiyorum ama yukarıda MEGABACTERİOSİS ne yapıyorsa kuşumda bütün hepsi mevcut. İlaçları Enrofloksasin ve Sucralfat günde 2 kez sabah akşam vermemi söyledi. Yanına Multivitamin verdi, 5 gün sonrada kullanmam için suya probiyotik verdi. Konu ile ilgili değerli görüşlerinizi bekliyorum. Dezenfektasyon içinde daha detaylı bilgi rica ediyorum. Oğlumun yaşamasını istiyorum.

Merhabalar Süleyman Bey, bugün kuşumu veterinere götürdüm kusması mevcut kasım ayından beri, daha önce bir veterinere götürdük ve bize teramicyn verdi. Hastalık hala devam ettiğinden dolayı bugün bir veterinere daha götürdük Röntgen çekildi ve Kursağında yangı gözüküyor ve midede ülser var dedi. Yalnız aynı şeyden mi bahsediyoruz bilmiyorum ama yukarıda MEGABACTERİOSİS ne yapıyorsa kuşumda bütün hepsi mevcut. İlaçları Enrofloksasin ve Sucralfat günde 2 kez sabah akşam vermemi söyledi. Yanına Multivitamin verdi, 5 gün sonrada kullanmam için suya probiyotik verdi. Konu ile ilgili değerli görüşlerinizi bekliyorum. Dezenfektasyon içinde daha detaylı bilgi rica ediyorum. Oğlumun yaşamasını istiyorum.
Kuşunuzda e-coli de olabilir. Kuruma ile e-coli çok karıştırılıyor dışkısı nasıl iyimi.

Bu arada kuşunuzda bakteriyel bir durum varmı veteriner size bunu söyledimi Enrofloksasin etken maddeli ilaç vermiş size ilacın adı nedir baytril mi

Bu arada kuşunuzda bakteriyel bir durum varmı veteriner size bunu söyledimi Enrofloksasin etken maddeli ilaç vermiş size ilacın adı nedir baytril mi
Dışkısı bazen normal, bazen beyazı fazla ve yapışkanlı, bazen sıvılı değişkenlik gösterebiliyor. İlaçların ismi yok damlalıklı şişelerin üstüne yazılmıştı oradan yazdım. Veteriner hekim kursid gibi birşey telaffuz etti ama sanırım yanlış anladım ki internette bulamadım. Kasım ayının sonunda bol salyalı yem çıkararak veterinere gitmemize vesile olan oğlumuz Çapkın ara ara bu hastalığa o kadar şiddetli olmasada yaşadığı için bugün artık kuş veterinerine götürme vakti diyip gittik. 2 aydır çekiyor maalesef.

Recai Bey aşağıdaki numaralandırdığım 9 maddede kuşumda gözlemlediğim rahatsızlıklar. Bazılarını çok sık gördüm bu 2 ay içerisinde bazılarını hastalandığından beri 1 kere gördüm ama hepsine şahidim.

"1.Kuşunuz kan basıncını koruyamaz ve iç ülser nedeniyle ayakları solgun ve soğuk olur.
2.Etkilenen bir kuş yiyormuş gibi görünecek, ama aslında gagasında tohumun yutulmadan sadece öğütmeye çalışacaktır.
3.Kusma veya regurjitasyon (Yenilen yiyecek ve içeceklerin, kusma olmaksızın ağıza geri gelmesi)
4.Kuşunuz sessizleşebilir ve kabarabilir (depresif)
5.İri ve koyu renk dışkı
6.Sulu dışkı
7.Kuşlar, yutmaya çalışmak için boyunlarını gerdikçe ağızlarını büyükçe açarlar.
8.Regürjitasyondan (Yenilen yiyecek ve içeceklerin, kusma olmaksızın ağıza geri gelmesi) kaynaklanan beyaz bir balçık tüylerine ve başına bulaşabilir, kuş ıslak veya yağlı bir görünüm alır.
9.Sulu dışkı, ishal, bazen kanlı dışkı."

Recai Bey aşağıdaki numaralandırdığım 9 maddede kuşumda gözlemlediğim rahatsızlıklar. Bazılarını çok sık gördüm bu 2 ay içerisinde bazılarını hastalandığından beri 1 kere gördüm ama hepsine şahidim.

"1.Kuşunuz kan basıncını koruyamaz ve iç ülser nedeniyle ayakları solgun ve soğuk olur.
2.Etkilenen bir kuş yiyormuş gibi görünecek, ama aslında gagasında tohumun yutulmadan sadece öğütmeye çalışacaktır.
3.Kusma veya regurjitasyon (Yenilen yiyecek ve içeceklerin, kusma olmaksızın ağıza geri gelmesi)
5.İri ve koyu renk dışkı
6.Sulu dışkı
7.Kuşlar, yutmaya çalışmak için boyunlarını gerdikçe ağızlarını büyükçe açarlar.
8.Regürjitasyondan (Yenilen yiyecek ve içeceklerin, kusma olmaksızın ağıza geri gelmesi) kaynaklanan beyaz bir balçık tüylerine ve başına bulaşabilir, kuş ıslak veya yağlı bir görünüm alır.
Kuş yem yiyiyor mu yoksa yiyiyor muş gibi mi yapıyor. Kuşta zayıflama varmı

Kuş yem yiyiyor mu yoksa yiyiyor muş gibi mi yapıyor. Kuşta zayıflama varmı
Yem yiyor hemde çok fazla, elinden almak zorunda kalıyoruz bazen. Daldarının bir balyasını bıraksanız bitiriyor, yaklaşık 1 saat önce yedi bizde normal yemini aldık kusmasın fazla yiyerek diye demin çıkardık yemini buldu yine yedi. İlaçlarını daha bugün aldık ve akşam başladık, etkisini göstermeye başlaması biraz sürer diye düşünüyorum. Neşesi çok yerinde maşallah ama yinede hasta maalesef oğluşumuz.

Yem yiyor hemde çok fazla, elinden almak zorunda kalıyoruz bazen. Daldarının bir balyasını bıraksanız bitiriyor, yaklaşık 1 saat önce yedi bizde normal yemini aldık kusmasın fazla yiyerek diye demin çıkardık yemini buldu yine yedi. İlaçlarını daha bugün aldık ve akşam başladık, etkisini göstermeye başlaması biraz sürer diye düşünüyorum. Neşesi çok yerinde maşallah ama yinede hasta maalesef oğluşumuz.
Umarım işe yarar tedaviniz en kısa sürede,onların hastalıkları mahvediyor insanı gerçekten.

Tm tedavisi bitsin buraya yazın inşallah iyileşir Süleyman yerli hocamızda bakar

5.İri ve koyu renk dışkı
6.Sulu dışkı
Bizde belirtiler YOkken tesadüfen kontrolde dışkıda çıktı anfo.B yi veterinerimiz yurt dışından getiriyordu 3 hafta kullandık ama azalma yada ilerleme olmadı veterinerde taşıyıcı olduğunu söyledi 3 ay sonra tekrar kontrolde gene artmamış sayı aynı kalmış bazı kuşlar taşıyıcı olabiliyorlarmış ve bağışıklığını düşürmemek gerektiğini çünkü bağışıklık düşerse hastalık aktif hale gelebilir dedi kontrol altında devam ediyoruz

Anlattıklarınıza göre megabacteriosis olmadığını düşünüyorum. Yem yemesini de pek fazla engellemeyin. Bu kuşlar, genellikle ihtiyaçlarından fazlasını tüketmezler
Süleyman bey sizce ne olabilir peki yukarıda da yazdım 9 madde sizin söyledikleriniz ile uyuyor maalesef. Dün özel mama yaptım, çok alışkın olmadığından yemiyor maalesef. Buradan video yükleyeceğim varsa bir fikriniz payşaimanızı rica ediyorum.

Aşağıdaki videoda Çapkın'ın ilk hastalandığı Kasım ayından

Süleyman bey sizce ne olabilir peki yukarıda da yazdım 9 madde sizin söyledikleriniz ile uyuyor maalesef. Dün özel mama yaptım, çok alışkın olmadığından yemiyor maalesef. Buradan video yükleyeceğim varsa bir fikriniz payşaimanızı rica ediyorum.
Saydığınız maddelerin çoğu, önemsiz hastalık veya sorunlarda da, ayrı ayrı görülebilecek durumlardır. Eğer bunların birkaçı aynı anda ve uzun süre devam ediyorsa, o zaman bir rahatsızlıktan söz edebiliriz. Foruma yeterince bakamıyorum ama fırsat buldukça yardımcı olmaya çalışırım.
Videoda görülen hareketler, basit bir enfeksiyon veya boğazına birşey takıldığı zaman da görülebilir. Bu konuda biraz daha detaylı bilgiye ihtiyaç var. Ayrıca sadece belirtilerden yola çıkarak megabacteriosis deme şansımız yok. Muhakkak tahlil yapılması gerekiyor

Geri