Karadeniz Pet

Kursak mantarı körlük

mandygallavich

Yeni Üye
Merhaba. 3 ay önce muhabbet kuşum hastalandı ve bir anda halsiz düştü her yediğini kusmaya başladı sonra yemek yiyip su içmemeye başladı. Ben sabaha çıkmaz diye düşündüm o derece hareket bile etmiyordu. Elime tepki vermiyordu. Kanatlı hekime götürdüm. Kursak mantarı olduğunu söyledi bana antibiyotik verdi şırıngada bende onu 3 gün boyunca şırıngayla hekimin dediği ölçüde besledim. 3 gün sonra yemek falan yemeye başladı. Tam iyileşiyo derken bir anda kör oldu. Parmağımı gözüne kadar götürüyorum hiç tepki vermiyordu ama dokunmaya sese tepki veriyor. Suyunu yeminin yerini ezberlediği için bulabiliyor. 3 ay geçti ama hala kör. Diğer kuşlarımdan o zamandan beri ayrı duruyor ve şu an da beyaz köpük çıkarmaya başladı ağzından. Fungi stop da kullanmıştım ama okuduğum yorumlardan ağır gelebilir diye pek uzun süre kullanmadım. Son 3 ayda çok zayıfladı. Keyfi yerinde cikirdeyip oynuyor ama bu körlük geçer mi bir de kursak mantarını tamamen olmasını engellemek için neler yapmalıyım. Yemine kuş kumu sepeliyorum ve bazen b vitamini veriyorum. Teşekkürler.

Ekli dosyalar

• IMG-20230428-WA0021.jpeg
    IMG-20230428-WA0021.jpeg
    853 KB · Görüntüleme: 7
Bu arada kuşum 3 yaşında ve daha önce çok sağlıklıydı hiç kafese kapamıyordum hep uçuyordu oyuncaklarıyla oynuyordu yani mutlu ve stressiz bir kuştu. Kursak mantarının evdeki rutubetten olabileceğini düşünüyorum şu an o evde değiliz.

En son 2.5 ay önce falan vermiştim ama son 2 gündür tekrar köpük kusuyo yemsiz şekilde. Zaten bulunduğum yerde kuşlardan anlayan yok bence antibiyotik ağır gelip göz sinirlerine de zarar vermiş olabilir. İlaçtan sonra oldu çünkü. Ben internetten araştırdığım kadarıyla kursak mantarı olduğunu düşünüyorum. Körlüğe belki bir çare bulamam ama en azından hasta olmasın.
Gerçekten veterinerlere kuşçulara falan hepsine gittim hiçbiri kanatlılardan anlamıyor. Kanatlılardan anladığını sandığım bir yer bulabildim orası da antibiyotik verdi yani... Keşke internetten araştırıp tedavi bulsaydım ama sabaha çıkmaz gözüyle bakıyordum o an ani karar verdim sanırım.
Bundan sonra neler yapmalıyım öneriniz var mı? Fungi stop kullanmalı mıyım?

Kursak mantarı olduğuna eminseniz kullanılan bir ürün. Dolayısıyla kullanabilirsiniz evet. Ama gözlerinin görmemesi, ya ilaçlardan ya da başka bir hastalık sebebiyet vermiş olabilir. Benim fikrim mutlaka kuşlardan anlayan bir veterinerin görmesi ve test tahlil yapması

Geri